Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

„Zabijeme každého,“ měl prohlásit Prigožin. Wagnerovci přestanou brát zajatce

Autor: ČTK - 
24. dubna 2023
07:14

Zakladatel a finančník Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin údajně nařídil svým žoldnéřům, aby v bojích na Ukrajině nebrali zajatce, ale všechny protivníky na místě zabíjeli. S odkazem na prohlášení na sociálních sítích o tom dnes informovala agentura Unian a server Ukrajinska pravda.

Rozhodnutí je podle médií reakcí na nedávnou nahrávku dvou údajně ukrajinských vojáků, kteří spolu hovoří rusky o tom, že zajatého zraněného wagnerovce zastřelí. Prigožin nahrávku považuje za „důkaz o popravě vězně“. Kyjev autentičnost nahrávky nepotvrdil.

„Ještě neznáme jméno našeho muže, kterého zastřelili ukrajinští darebáci. Zabijeme každého, kdo je na bojišti. Neberte už ani jediného zajatce,“ řekl v komentáři na Telegramu Prigožin.

Zajatce si Ukrajina s Ruskem, které na ni loni v únoru zaútočilo, vyměňuje pravidelně. Na začátku dubna si obě strany vyměnily přes 200 válečných zajatců, obdobně početná výměna proběhla i v březnu.

10:17
Dnes

Během ukrajinského ústupu od Avdijivky na východě Ukrajiny mohly do zajetí padnout stovky ukrajinských vojáků, uvedl deník The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované zdroje z řad vojáků a západních představitelů. Ukrajinské stažení od města přitom označil za chaotické. Pokud by se zajetí velkého množství ukrajinských vojáků potvrdilo, bylo by podle něj pro Ukrajinu značnou ztrátou.

9:52
Dnes

Nesledovat zprávy a nehlásit se ke své zemi - i to jsou mechanismy, kterými se někteří Rusové pokoušejí osobně vypořádat s tím, že Rusko už dva roky vede válku na Ukrajině. Další se staví k událostem čelem a berou na sebe díl zodpovědnosti. Někteří si ale zase myslí, že invaze na Ukrajinu byla nevyhnutelná a že se na jejich životech nijak zvlášť nepodepsala. 

9:47
Dnes

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov navštívil velitelské středisko ruských vojsk „v zóně speciální vojenské operace“ na Ukrajině a vyznamenal vojáky, kteří se podíleli na dobytí Avdijivky v Doněcké oblasti. Dobytí Avdijivky Rusko ohlásilo o víkendu.

Video Gerasimov na Ukrajině: Vyznamenal ruské vojáky za dobytí Avdijivky - Ruské ministerstvo obrany
Video se připravuje ...
Zobrazit celý online

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa