Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Atentát na Putina v Kremlu? Spíš ruské divadlo pro domácí publikum, mají jasno experti

Autor: ČTK, swp - 
4. května 2023
09:39

Několik ukazatelů naznačuje, že dronový útok na Kreml provedený v noci na středu byl řízen zevnitř a účelově zinscenován Ruskem, píše ve své nejnovější zprávě Americký institut pro studium války (ISW). Rusko okamžitě po útoku obvinilo Ukrajinu. Podle ISW je ale velmi nepravděpodobné, že by se dvěma dronům podařilo takto proniknout moskevskou protivzdušnou obranou.

Ruské úřady podle ISW nedávno udělaly hned několik kroků k tomu, aby posílily ruskou protivzdušnou obranu, včetně obrany ruské metropole. „Je proto krajně nepravděpodobné, že by dva drony mohly proniknout několika vrstvami protivzdušné obrany a pak vybuchnout nebo být sestřeleny přímo nad srdcem Kremlu tak, že vše bude působivě zachyceno na kameře,“ píše se v analýze.

Rusko z nočního útoku na kremelskou rezidenci ruského prezidenta ihned obvinilo Ukrajinu. Jak tehdy uvedla ruská agentura TASS, prezident Vladimir Putin je v pořádku a pokračuje v obvyklé práci. Podle agentury RIA Novosti v Kremlu v době útoku nebyl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně popřel, že jeho země na Kreml zaútočila.

„Rusko pravděpodobně zinscenovalo tento útok ve snaze přenést válku domů pro ruské domácí publikum,“ tedy aby si ruští obyvatelé uvědomili, že válka je skutečná a přítomná, poznamenal rovněž americký institut. Pro tuto verzi událostí by mohl svědčit i fakt, že se vše stalo jen pár dní před ruskými oslavami konce druhé světové války 9. května, kdy se uskuteční na moskevském Rudém náměstí vojenská přehlídka, které se zúčastní i Putin.

Dronového útoku ihned využili i ruští nacionalističtí blogeři a vyzvali k dalšímu vystupňování války, ačkoli k tomu Rusko v současnosti postrádá vojenské kapacity, napsal rovněž institut ISW.

Video  Proč Putin dál zabíjí civilisty? Expert o ruském bombardování Ukrajiny  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud