Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Trapné ticho po Putinově projevu: Ruský prezident čekal na aplaus! Ten ale nepřišel

Autor: tsv, swp - 
10. dubna 2023
19:15

Ruský prezident Vladimir Putin sklidil ostudu, když ve svém proslovu v rámci ceremonie pro nově jmenované zahraniční velvyslance pokáral ambasadory vyslané ze Spojených států a Evropské unie. Obvinil je ze zapříčinění probíhajícího konfliktu na Ukrajině. Poté, co přednesl poslední větu svého projevu, nastala krátká pauza, během které vůdce zřejmě očekával potlesk, toho se mu ovšem nedostalo. Podobné ticho panovalo při stejné události konané v loňském roce.

Ruská státní televize trapný moment z odvysílaných záznamů vystřihla, nahrávka v plném rozsahu se ovšem rozšířila na sociálních sítích, kde ji sdíleli Putinovi kritici. Putin měl ve středu ve Velkém kremelském paláci předat pověřovací listiny 17 nově zvoleným velvyslancům ze zahraničí, část z nich ale zároveň zkritizoval za roli, kterou dle prezidentovy rétoriky odehráli v rusko-ukrajinském konfliktu.

Ruský vládce ve svém projevu uvedl, že velvyslanci vyslaní zeměmi Evropské unie a Spojenými státy jsou zodpovědní za rozpad nejen diplomatických vztahů s Ruskem, ke kterému došlo po zahájení invaze na Ukrajinu. Putin dále naznačil, že podpora USA vůči ukrajinské revoluci v roce 2014 „nakonec vedla k dnešní ukrajinské krizi“. Na vůdcův proslov upozornil server Newsweek.

Ztrapnil se i loni

Po ukončení svého projevu Putin s mírným úsměvem na tváři očekával aplaus, místo toho se mu dostalo jen hrobového ticha. „Nikdo Putinovi netleskal, když ukončil svůj přednes na velvyslanecké ceremonii v Kremlu,“ napsal na twitter poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko a připojil video zaznamenávající trapný moment. „Putin čekal na aplaus, jakmile přestal mluvit, ale žádný nepřišel.“

„Toto je vynikající moment,“ komentoval událost švédský ekonom Anders Åslund. „Putin očividně očekával slušný aplaus, ale žádný nedostal. Velvyslanci, z nichž některé pokáral, očekávali alespoň podání ruky, ale k žádnému nedošlo. To akorát ukazuje, že není důvod v Moskvě nechávat jakákoli velvyslanectví nebo velvyslance. Jděte domů!“

Na rozdíl od předchozích let, kdy se po Putinově přednesu v rámci stejné ceremonie ozýval tleskot napříč celým sálem paláce, panovalo stejné hrobové ticho i loni. Na tento fakt upozornil editor ruského nezávislého média Meduza Kevin Rothrock a záběry jako důkaz zveřejnil na twitteru. K videu napsal následující: „P. S. Loni taky netleskali, ale video Kremlu končí těsně předtím, než to trapné ticho nastane.“

22:57
Dnes

Vážení čtenáři, 

pro dnešek končíme zpravodajství z rusko-ukrajinského konfliktu. Aktuální informace v online reportáži vám přineseme opět zítra. 

22:27
Dnes

Drazí čtenáři, online zpravodajství k Ukrajině se odmlčí. Přejeme dobrou noc, na shledanou zítra.

22:25
Dnes

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat cestovní pasy pouze na území Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž Kyjev dále zpřísnil pravidla mobilizace. O den dříve ukrajinské ministerstvo zahraničí oznámilo pozastavení konzulárních služeb pro muže v branném věku, kteří pobývají v zahraničí, a to do 18. května.

Tou dobou podle ukrajinské diplomacie vstoupí v platnost nový zákon, jenž mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.

Norma předpokládá, že Ukrajinci žijící bez vojenských dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.

Zobrazit celý online

Video  Záběry z přední linie v Bachmutu: Tvrdé boje a město v troskách  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa