Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Označil Putina za „z*sraného trpaslíka“? Podvrh, brání se vlivný producent

Autor: Darina Jíchová, swp - 
31. března 2023
05:00

Když se na sociálních sítích a posléze i webech objevila nahrávka, ve které oligarcha a exsenátor Farchad Achmedov a hudební producent Josif Prigožin tepou ruského prezidenta Vladimira Putina, jeho vládu i vedení války na Ukrajině, zvedl se poprask. Achmedov zatím mlčí, Prigožin se všechny kolem snaží ujistit, že jde o „fake news“. Novináři a dokonce i prokremelský blogger však věří, že uniklý záznam hovoru je pravý, uvedli list Daily Mail.

Hlasy na nahrávce se strefují do Putina, jeho války na Ukrajině a utahují si i z prezidentovy výšky. Achmedov a Prigožin byli dosud považováni za Putinovy podporovatele, nicméně pokud je pětatřicetiminutový záznam pravdivý, jejich sympatie vůči Putinovi se vytratily. Nahrávka se hojně šířila po ukrajinských webech, zřejmě odsud se dostala i do zájmu ruské tajné služby FSB. Muži se o Putinovi nevyjadřují zrovna lichotivě a říkají mu „satan“ nebo „trpaslík“.

Čím je nahrávka unikátní? Veřejná kritika Putina je v Rusku velmi řídká a už vůbec se neobjevuje z úst smetánky, která se za jeho vlády má víc než dobře. Navíc za ni hrozí postihy. Záznam analyzoval nespočet novinářů, agentů a odborníků. Například portál Meduza provedl podrobný rozbor záznamu, nadávka „nas*at“ v různých svých podobách byla užita 157krát.

Prigožin: Je to zfalšované, na internetu to jde!

Není tedy divu, že nahrávka vzbudila takové pozdvižení. Prigožin zoufale opakuje, že uniklý klip je dílem „neuronových sítích“, jak uvedl v příspěvku z 26. března. Viní tedy v podstatě umělou inteligenci.

„Je to zfalšovaná nahrávka, kde se prý objevuje můj hlas v hovoru s další vlivnou osobou. Chtěl bych říct, že dnešní technologie, neuronové sítě, vám dovolí nejen imitovat známý hlas, ale dokonce celou konverzaci. Znáte to, z internetu je jedna velká skládka a všechno užitečné se dá díky němu znehodnotit, je snadné pak zdiskreditovat někoho. Každý zná má politická stanoviska a postoje, jsou jasné v mých veřejných výstupech a interview,“ brání se producent. Následně však doznal, že některé věty z nahrávky jsou autentické, dodal však, že „si konverzaci přesně nepamatuje“.

„V soukromí člověk může mluvit o čemkoliv,“ zakončil s tím, že ano, s Achmedovem mluvil naposledy v lednu. Zdůraznil, že k Putinovi chová ten největší respekt a nejhlubší úctu, připustil však, že má strach z následků, které nahrávka bude mít. „Byť je většina frází upravená,“ Prigožin trvá na svém tvrzení o zfalšování. Achmedov se zatím nevyjádřil.

Co na to novináři?

Řada novinářů tvrdí, že taková nahrávka zfalšovat nejde v celé délce a rozsahu. Šéf nezávislé televize Vadim Vostrov podotkl, že na záznamu je slyšet intonace i nuance hlasu obou mluvčí, to by se podle něj jen těžko falšovalo. „Znám mnoho zástupců této tzv. vládnoucí třídy, od poslanců po gubernátory, všichni tito v podobném znění dění komentují,“ řekl Vostrov.

Také novinář Dmitrij Kolezev uznal, že „záznam vypadá být pravý“, zmínil věci jako manýrismus komunikace, který se dá je těžko napodobit. „Je to poprvé, co jsme slyšeli, co si členové ruské elity skutečně myslí, jak se skutečně cítí. Nenávidí Putina, jsou si zcela vědomi katastrofy, kterou rozpoutal, rozumí, že s Putinem v čele země nemá budoucnost,“ shrnul Kolezev s tím, že se bojí sami cokoliv udělat a čekají, až se režim zhroutí. Za narážky na Putinovu výšku doporučil urgentní evakuaci nejen dvojici řečníků, ale také jejich rodinám a přátelům.

Dokonce i prokremelský blogger Anatolij Šarij považuje konverzaci Prigožina a Achmedova za pravou. „Je to úsměvné, jak se to Prigožin snaží popírat, věděli jsme o tom dva týdny dopředu. Nahrávka vznikla v pokoji u Achmedova. Hlasité odposlechy jsou zkrátka zlo,“ prohlásil Šarij.

Drsná kritika elity

Rozhovor se točí kolem kritiky Putinovy invaze na Ukrajinu, dvojice sepsula Kreml za jejich „mnohá pochybení“, a dokonce se vysmála i prezidentově výšce. Ruský prezident patří mezi „menší“ světové vůdce, měl by mít kolem 170 centimetrů, nebo i méně, nedostatek si kompenzuje obuví se zvýšenou podrážkou a podpatkem. „Ruská vláda nám to pos*ala, nám i našim dětem, pos*ala dětem budoucnost a jejich osud. Je to hotový satan,“ následně se měl Achmedov pustit také do expremiéra Dmitrije Medveděva.

23:13
7. 6. 2023

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním spojeným. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

23:09
7. 6. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve svém večerním proslovu vyjádřil k následkům katastrofálního protržení Kachovské přehrady způsobeného ruským útokem. 

„Situace v okupované části Chersonské oblasti je naprosto katastrofální. Okupanti prostě nechali lidi v těchto hrozných podmínkách. Bez záchrany, bez vody, jen na střechách v zaplavených obcích. A to je další záměrný zločin Ruska: poté, co teroristický stát způsobí katastrofu, maximalizuje i škody z ní. Nyní potřebujeme jasnou a rychlou reakci světa na to, co se děje. Nelze ani s jistotou stanovit, kolik lidí na dočasně okupovaném území Chersonské oblasti může zemřít bez záchrany, bez pitné vody, bez potravin, bez lékařské péče. Naše armáda a speciální služby zachraňují lidi, jak je to jen možné, navzdory ostřelování,“ uvedl.

22:36
7. 6. 2023

Jevhen Ryščuk, exilový starosta Ruskem okupovaného města Oleshky v Chersonské oblasti, informoval o prvních obětech protržení přehrady Kachovka. Podle posledních informací se v oblasti utopili tři lidé.

Zobrazit celý online

„Oba jsou to notorici, trpaslíci zas*aní,“ zaznívá na nahrávce. Medveděv by měl být ještě o něco nižší než Putin. Prigožin si zase stěžuje, že Rusko „prohrává s Kvartalem 95“, Studio Kvartal 95 je produkční společnost, kterou založil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v roce 2003, když ještě působil v umělecké branži, navíc řada osobností přešla do Zelenského administrativy.

„Měl by stáhnout naše jednotky a prostě to vzdát,“ nechal se slyšet Prigožin. Hlas Achmedova reaguje s tím, že to „bohužel bude trvat, než se Putin rozhodne stáhnout armádu ze sousední země“. „Ať vojáky stáhne, dostane Nobelovku, ať se na to vyse*e,“ doplňuje Prigožin. Oba muži se obávají, že se válka „potáhne“ roky.

Jako první začal záznam kolovat na platformě Telegram a stal se jakousi ruskou senzací, záhy však zareagovali ruští cenzoři. Prigožin (poz. red. jedná se pouze o shodu příjmení v případě zakladatele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina) následně zmínil, že příslušníci ruské elity viní z nastalé situace hlavně ministra obrany Sergeje Šojgua. „Za jeho zády mu všichni říkají z**de.“ A dvojice se pustila také do dalšího Putinova muže Sergeje Čemezova, šéfa Státní korporace pro pomoc vývoji, výrobě a exportu průmyslových produktů pokročilých technologií Rostec. „Podle mě se chovají jako králové, jako bohové. Nemůžu o nich říct jediné dobré slovo, jsou to všechno s*áči,“ přitakají oba muži.

Video se připravuje ...
Další videa