Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Procházka vybombardovanými městy: Ukrajina spustila vlastní Google Street View

Autor: rc, swp - 
18. března 2023
13:27

V únoru uplynul rok od začátku války na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko. K příležitosti prvního výročí konfliktu Ukrajina spustila webovou stránku, na níž si lidé mohou projít zničené ulice ukrajinských měst. Projekt Undeniable Street View připomíná Google Street View.

Za projektem stojí několik ukrajinských fotografů včetně Mykoly Omelčenkova. Fotograf se stal před sedmi lety prvním certifikovaným fotografem Googlu na Ukrajině. Když Rusko zahájilo invazi, začal dokumentovat zvěrstva, která Rusové páchají v jeho rodné zemi.

Nakonec se rozhodl podílet na projektu, díky němuž si lidé po celé světě mohou projít ulicemi ukrajinských měst a vidět tak rozsah škod, které Rusko napáchalo. Na webu s názvem Undeniable Street View mohou procházet ulicemi šesti měst včetně Kyjeva, Irpině, Charkova, Izjumu, Černihivu a Sumy. Navíc u některých ulic je možnost podívat se, jak vypadaly před válkou a jak vypadají nyní, po masivním ruském bombardování.

Nejhorší bombardování podle fotografa pravděpodobně zažily Irpiň a Boroďanka. „Znám ty obce. Hodně jsme tam jezdili za obchodem a zábavou,“ uvedl pro britský deník Metro s tím, že při natáčení používaly různou techniku včetně dronů. „Natáčeli jsme s drony v jedné oblasti, abychom viděli, jaké jsou škody, a přišla k nám malá holčička, asi pětiletá, a ptala se: ‚Budete nás bombardovat?‘,“ vyprávěl s tím, že při dalším natáčení vyšel ze zdevastovaného domu člověk a zeptal se, co dělají. „Když jsme mu to vysvětlili, přinesl nám švestky,“ dodal.

17:24
Dnes

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. Návrat by se neměl týkat sportovců, kteří jsou příslušníky armády nebo domácích bezpečnostních složek, ani aktivních podporovatelů války na Ukrajině.

16:41
Dnes

Ruské plány rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně budou mít za následek, že v dalším balíku unijních sankcí budou tvrdší opatření proti režimu v Minsku. Dnes to podle agentury PAP během návštěvy v Bukurešti řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem do 1. července rozmístí v sousední zemi taktické jaderné zbraně.

16:11
Dnes

Ruská protivzdušná obrana poprvé zachytila řízenou střelu GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), kterou vypálila ukrajinská armáda. Podle agentury TASS to dnes oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Dodávky raket tohoto typu, které mají díky doletu až 150 kilometrů schopnost zasahovat cíle hluboko v týlu nepřítele, přislíbily Ukrajině v únoru Spojené státy.

Zobrazit celý online

Video  Raketový útok na Záporoží: Komplikované odstraňování trosek  - Ukrajinské záchranné složky
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa