Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Procházka vybombardovanými městy: Ukrajina spustila vlastní Google Street View

Autor: rc, swp - 
18. března 2023
13:27

V únoru uplynul rok od začátku války na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko. K příležitosti prvního výročí konfliktu Ukrajina spustila webovou stránku, na níž si lidé mohou projít zničené ulice ukrajinských měst. Projekt Undeniable Street View připomíná Google Street View.

Za projektem stojí několik ukrajinských fotografů včetně Mykoly Omelčenkova. Fotograf se stal před sedmi lety prvním certifikovaným fotografem Googlu na Ukrajině. Když Rusko zahájilo invazi, začal dokumentovat zvěrstva, která Rusové páchají v jeho rodné zemi.

Nakonec se rozhodl podílet na projektu, díky němuž si lidé po celé světě mohou projít ulicemi ukrajinských měst a vidět tak rozsah škod, které Rusko napáchalo. Na webu s názvem Undeniable Street View mohou procházet ulicemi šesti měst včetně Kyjeva, Irpině, Charkova, Izjumu, Černihivu a Sumy. Navíc u některých ulic je možnost podívat se, jak vypadaly před válkou a jak vypadají nyní, po masivním ruském bombardování.

Nejhorší bombardování podle fotografa pravděpodobně zažily Irpiň a Boroďanka. „Znám ty obce. Hodně jsme tam jezdili za obchodem a zábavou,“ uvedl pro britský deník Metro s tím, že při natáčení používaly různou techniku včetně dronů. „Natáčeli jsme s drony v jedné oblasti, abychom viděli, jaké jsou škody, a přišla k nám malá holčička, asi pětiletá, a ptala se: ‚Budete nás bombardovat?‘,“ vyprávěl s tím, že při dalším natáčení vyšel ze zdevastovaného domu člověk a zeptal se, co dělají. „Když jsme mu to vysvětlili, přinesl nám švestky,“ dodal.

9:15
Dnes

Institut pro studium války současně o schválené pomoci Ukrajině uvádí, že ruské jednotky za posledních šest měsíců dosáhly na ukrajinském bojišti pouze taktických úspěchů a není pravděpodobné, že by se jim podařilo prolomit frontovou linii.

Rusové přesto mohou zaznamenat operačně významné zisky, přičemž lze předpokládat, že upřednostní oblasti, kde se ukrajinská obrana zdá být relativně křehká, například západně od Avdijivky, nebo oblasti, kde jsou ruské jednotky v dosahu operačně významných cílů, jako je město Časiv Jar.

„Hrozba operačně významného ruského postupu v nadcházejících týdnech přetrvává, i když ukrajinské velení může nyní cítit větší volnost podstoupit krátkodobá rizika s ubývajícími zásobami, aby takovému postupu zabránilo, když ví, že brzy dorazí další materiál,“ podotýká ISW.

8:13
Dnes

„Dobrá zpráva je, že vojenskou pomoc UA kongres USA nakonec schválil. Kdyby se tak nestalo, byl by to druhý Mnichov. Špatné je, že mu to trvalo tak dlouho. Tahle strašná zpoždění ze strany Západu jsou osudové chyby, za které se draze platí a ještě zaplatí,“ míní senátor Marek Hilšer. 

6:41
Dnes

Americký Institut pro studium války po schválení dalších peněž pro Ukrajinu uvedl, že Rusko pravděpodobně využije doby, než pomoc dorazí, a může zintenzivnit sílu a četnost svých útoků. „Situace na frontě se pravděpodobně bude během této doby nadále zhoršovat, zvláště pokud ruské síly zesílí své útoky, aby využily časového okna, než dorazí nová americká pomoc,“ uvádí zpráva.

Stejně jako na realizaci amerického podpůrného balíku čeká Ukrajina na první dodávky munice, která bude nakoupena coby výsledek české muniční iniciativy. První kusy dělostřelecké munice by mohly na Ukrajinu dorazit během června.

Zobrazit celý online

Video  Raketový útok na Záporoží: Komplikované odstraňování trosek  - Ukrajinské záchranné složky
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa