Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Procházka vybombardovanými městy: Ukrajina spustila vlastní Google Street View

Autor: rc, swp - 
18. března 2023
13:27

V únoru uplynul rok od začátku války na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko. K příležitosti prvního výročí konfliktu Ukrajina spustila webovou stránku, na níž si lidé mohou projít zničené ulice ukrajinských měst. Projekt Undeniable Street View připomíná Google Street View.

Za projektem stojí několik ukrajinských fotografů včetně Mykoly Omelčenkova. Fotograf se stal před sedmi lety prvním certifikovaným fotografem Googlu na Ukrajině. Když Rusko zahájilo invazi, začal dokumentovat zvěrstva, která Rusové páchají v jeho rodné zemi.

Nakonec se rozhodl podílet na projektu, díky němuž si lidé po celé světě mohou projít ulicemi ukrajinských měst a vidět tak rozsah škod, které Rusko napáchalo. Na webu s názvem Undeniable Street View mohou procházet ulicemi šesti měst včetně Kyjeva, Irpině, Charkova, Izjumu, Černihivu a Sumy. Navíc u některých ulic je možnost podívat se, jak vypadaly před válkou a jak vypadají nyní, po masivním ruském bombardování.

Nejhorší bombardování podle fotografa pravděpodobně zažily Irpiň a Boroďanka. „Znám ty obce. Hodně jsme tam jezdili za obchodem a zábavou,“ uvedl pro britský deník Metro s tím, že při natáčení používaly různou techniku včetně dronů. „Natáčeli jsme s drony v jedné oblasti, abychom viděli, jaké jsou škody, a přišla k nám malá holčička, asi pětiletá, a ptala se: ‚Budete nás bombardovat?‘,“ vyprávěl s tím, že při dalším natáčení vyšel ze zdevastovaného domu člověk a zeptal se, co dělají. „Když jsme mu to vysvětlili, přinesl nám švestky,“ dodal.

5:29
Dnes

V Paříži se dnes koná summit o pomoci Ukrajině, který pořádá francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle informací zahraničních agentur se jednání zúčastní německý kancléř Olaf Scholz, britský ministr zahraničí David Cameron, polský prezident Andrzej Duda či nizozemský premiér Mark Rutte. Českou delegaci povede premiér Petr Fiala.

Podle agentury AFP se neočekává, že by na dnešním summitu byla ohlášena nová vojenská pomoc Ukrajině. Podle francouzských představitelů se bude jednat o způsobech, jak napadené zemi pomáhat efektivněji a rozhodněji. Ukrajinští představitelé poukázali v neděli, že zhruba polovina západní vojenské pomoci se do země dostává se zpožděním.

5:11
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Čtyři zraněné si v neděli večer vyžádalo ruské ostřelování východoukrajinského města Dnipro. Poškozeno bylo deset domů a také několik aut. Napsal to dnes ruskojazyčný server BBC s odvoláním na zdejší úřady.

„Zraněni jsou muži ve věku 41 a 49 let, a ženy (ve věku) 20 a 60 let. Všichni v nemocnici,“ uvedl na telegramu šéf zdejší oblastní správy Serhij Lysak. Napsal také, že protivzdušné obraně se podařilo sestřelit tři rakety a pět dronů.

21:00
25. 2. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské arese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána. 

Zobrazit celý online

Video  Raketový útok na Záporoží: Komplikované odstraňování trosek  - Ukrajinské záchranné složky
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa