Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Moskva v ohrožení? Rusové kolem své metropole kácí stromy a instalují protivzdušnou obranu

Autor: DVL, swp - 
15. března 2023
13:51

Moskevské úřady začaly kácet lesy kvůli rozmisťování systémů protivzdušné obrany v ruské metropoli, píše Ukrajinská pravda. Aktivní odlesňování začalo podle Insideru po Novém roce v několika okresech Moskvy.

Protiletadlové raketové systémy S-400 byly rozmístěny v Národním parku Losí ostrov a ve výzkumném areálu Ruské státní zemědělské univerzity.

V chráněné zóně muzejní rezervace Kolomenskoje v městské části Pechatniki bylo pro potřeby ruské armády vykáceno asi 100 hektarů lesa.

V Moskvě se kácejí lesy kvůli nasazení systémů protivzdušné obrany V Moskvě se kácejí lesy kvůli nasazení systémů protivzdušné obrany | profimedia

Čtyři systémy protivzdušné obrany S-400 jsou rozmístěny v obvodu Timiryazevsky na severu Moskvy. Všechny odpalovací zařízení jsou funkční. Na místě je také rozmístěn multifunkční radar 92N6E, který detekuje a sleduje vzdušné cíle.

Zpravodajství uvedlo, že místo pro systém protivzdušné obrany na výzkumném území se začalo upravovat 31. prosince. Nebyl tam žádný souvislý les, takže půda byla urovnána a pokryta asfaltem.

Na žádném ze státních portálů nebyly žádné informace o aktivitách a obyvatelé oblasti, kteří se divili, co se děje, nedostali na své dotazy žádnou odpověď. Místo protivzdušné obrany nyní obklopují dva ploty.

Další místo, pravděpodobně pro nasazení systému protivzdušné obrany, se objevilo v lesoparku Izmailovsky. Les u vstupu do parku, 500 metrů od stanice metra Izmajlovskaja, se začal kácet na začátku ledna. Zapojeno bylo asi sto pracovníků a na místě hlídkovala policie a ruská Národní garda. 

Insider také zdůrazňuje, že kromě S-400 v moskevských obytných oblastech bylo v centru města rozmístěno několik protiletadlových systémů zvaných Pantsir-S1.

Jedná se o systémy středního doletu, které lze použít k ochraně „malých vojenských, včetně mobilních a administrativních a průmyslových objektů a oblastí před letadly, vrtulníky, řízenými střelami a přesnými zbraněmi“.

Jeden Pantsir-S1 se objevil na budově ministerstva obrany. Poprvé byl spatřen 25. prosince a 19. ledna. Několik účtů na síti Telegram zveřejnilo fotografie systému.

Odborníci tvrdí, že rozmístění těchto vojenských vozidel ve městě, zejména v centru města, v zemi, kde nebylo vyhlášeno stanné právo, je porušením bezpečnosti, protože jsou možné nekontrolované starty a další mimořádné události.

18:09
Dnes

Srí Lanka tento měsíc zahájila vyšetřování nelegálního náboru některých svých občanů k účasti v konfliktu a identifikovala 455 bývalých srílanských vojáků, kteří bojují nebo bojovali na straně Ruska.

V červnu má Rusko navštívit srílanská delegace, která bude jednat o jejich návratu domů, včetně návratu 37 zraněných vojáků, uvedl ministr zahraničních věcí Tharaka Balasurija. „Situace v Rusku je velmi bezútěšná,“ řekl Balasurija novinářům. Dodal, že spolupracuje s ministerstvem obrany, aby zjistili počet lidí bojujících v Rusku. „Obdrželi jsme 455 stížností, domníváme se, že počet může být mnohem vyšší,“ dodal šéf srílanské diplomacie.

16:58
Dnes

V souvislosti se situací na Ukrajině napadené Ruskem dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Praze zmínil podpůrné iniciativy jednotlivých spojeneckých zemí. Spojenci podporují Ukrajinu v bezprecedentních objemech, je podle něj ale nutností přijmout víceletý finanční závazek NATO tak, aby Ukrajina mohla s pomocí dlouhodobě počítat a podle toho plánovat. „Pomůže jí to bránit se a současně to bude signálem pro Moskvu, že se neunavíme v pomoci,“ uvedl. V souvislosti s úvahami o právu Ukrajiny na obranu formou útoků na cíle v zemi agresora konstatoval, že Ukrajina má právo se bránit a právo na sebeobranu zahrnuje i možnost útočit na legitimní vojenské cíle, tedy i ty na ruském území. Je to agresivní válka, kterou spustila Moskva, uvedl.

16:04
Dnes

Při nočním úderu na Ruskem anektovaný ukrajinský poloostrov Krym byly poškozeny nebo zničeny čtyři ruské čluny typu Tuněc, dva trajekty a plavidlo lodivoda. S odvoláním na své zdroje to dnes napsal ruský portál Astra, podle něhož pět lidí utrpělo zranění. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR na svém webu oznámila zničení dvou ruských člunů typu Tuněc pomocí bezposádkových plavidel. Moskva se k těmto zprávám nevyjádřila.

Zobrazit celý online

Video  Ministryně Černochová: Ukrajina jako brutální budíček! A co Putinovy hrozby jadernými zbraněmi?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa