Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 13°C

Rusku dochází zbraně, útoků na infrastrukturu ubývá. A co důležitého se naučili Ukrajinci?

Autor: tsv, swp - 
14. března 2023
05:00

Rusko v posledních měsících organizuje výrazně méně útoků na ukrajinskou infrastrukturu v porovnání s obdobím po loňském říjnu, kdy započala vlna masivních zásahů. Fakt podle expertů naznačuje, že ruské armádě došly precizně řízené zbraně, především rakety, bez kterých se během podobných útoků neobejde. Ukrajinci se navíc dokázali efektivně přizpůsobit častým výpadkům elektřiny i životu téměř zcela bez energie.

„Trvá jim dlouho, než nashromáždí dostatečné množství mířených zbraní pro velkoplošný zásah,“ uvedl nejmenovaný západní funkcionář s odkazem na okupující jednotky.

Experti zároveň podotýkají, že se ukrajinské armádě daří čím dál tím vyššímu počtu útoků ze strany Ruska zcela předcházet. Na základě nejnovějších dat v posledních týdnech obránci sestřelují 70 procent dronů a více než polovinu raket před dopadem.

Baterka v noci stačí

Ukrajina čelí méně útokům na infrastrukturu a místní občané se zároveň za uplynulý rok naučili žít ve zhoršených podmínkách, což pro okupovanou zemi znamená další výhodu. Ukrajinští inženýři zatím až na malé výjimky úspěšně udržují tok energie po celé zemi i přesto, že jim v důsledku útoků chybí značné množství potřebných komponentů.

V hlavním městě Kyjevě a několika dalších metropolích si lidé zvykli na tmu, pouliční lampy zde byly po dlouhé době znovu rozsvíceny teprve nedávno, informoval server BBC. Lidé po setmění dlouho využívali světla mobilních telefonů.

22:59
21. 3. 2023

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství k pokračující ruské invazi na Ukrajině. Pokračovat budeme zase zítra, prozatím přejeme dobrou noc. 

22:45
21. 3. 2023

Trosky divadla u Mariupolu. 

22:23
21. 3. 2023

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj po setkání s japonským premiérem uvedl, že se prostřednictvím videospojení na Kišidovo pozvání zúčastní summitu skupiny G7, který se v květnu uskuteční v Hirošimě. Japonsko aktuálně tomuto uskupení velkých světových ekonomik předsedá. Šéfa japonské vlády Zelenskyj označil za „dlouhodobého přítele Ukrajiny“ a „mocného obhájce mezinárodního řádu“.

Zobrazit celý online

Video  Raketový útok na Záporoží: Komplikované odstraňování trosek  - Ukrajinské záchranné složky
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa