Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Rusku dochází zbraně, útoků na infrastrukturu ubývá. A co důležitého se naučili Ukrajinci?

Autor: tsv, swp - 
14. března 2023
05:00

Rusko v posledních měsících organizuje výrazně méně útoků na ukrajinskou infrastrukturu v porovnání s obdobím po loňském říjnu, kdy započala vlna masivních zásahů. Fakt podle expertů naznačuje, že ruské armádě došly precizně řízené zbraně, především rakety, bez kterých se během podobných útoků neobejde. Ukrajinci se navíc dokázali efektivně přizpůsobit častým výpadkům elektřiny i životu téměř zcela bez energie.

„Trvá jim dlouho, než nashromáždí dostatečné množství mířených zbraní pro velkoplošný zásah,“ uvedl nejmenovaný západní funkcionář s odkazem na okupující jednotky.

Experti zároveň podotýkají, že se ukrajinské armádě daří čím dál tím vyššímu počtu útoků ze strany Ruska zcela předcházet. Na základě nejnovějších dat v posledních týdnech obránci sestřelují 70 procent dronů a více než polovinu raket před dopadem.

Baterka v noci stačí

Ukrajina čelí méně útokům na infrastrukturu a místní občané se zároveň za uplynulý rok naučili žít ve zhoršených podmínkách, což pro okupovanou zemi znamená další výhodu. Ukrajinští inženýři zatím až na malé výjimky úspěšně udržují tok energie po celé zemi i přesto, že jim v důsledku útoků chybí značné množství potřebných komponentů.

V hlavním městě Kyjevě a několika dalších metropolích si lidé zvykli na tmu, pouliční lampy zde byly po dlouhé době znovu rozsvíceny teprve nedávno, informoval server BBC. Lidé po setmění dlouho využívali světla mobilních telefonů.

17:46
Dnes

Na Ukrajině žije mnoho mužů ve skrytu kvůli strachu z odvodů do armády k obraně země proti ruské invazi. S několika z nich hovořil deník The New York Times (NYT). Muži si nechávají doručovat jídlo, pracují z domova a ve skupinách na sociálních sítích, které mají desítky tisíc členů, sledují pohyb odvodových důstojníků.

Pětačtyřicetiletý Vladyslav tráví většinu dní ve svém bytě, z jehož oken často dalekohledem vyhlíží na ulici, kde u vstupu do metra důstojníci zastavují kolemjdoucí muže a kontrolují, zda v souladu s novým zákonem aktualizovali své údaje na vládním webu. Jde o první krok před možným povoláním do armády, popisuje NYT.

„Bojím se, že nedostanu dostatečný výcvik, přesunou mě blíž k frontě a zemřu nesmyslně,“ popsal 28letý webdesignér Mykyta ze Lvova. Jeho strach sdílí někteří vojenští analytici, kteří uvádí, že ukrajinským jednotkám často chybí potřebný výcvik.

16:47
Dnes

Růst spotřeby alkoholu v Rusku dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 8 let, píše deník The Times. Podle analýzy státních statistik nakupovali v roce 2023 Rusové starší 14 let v průměru 8 litrů čistého alkoholu na hlavu. Takový růst je připisován „psychologickému napětí“ v důsledku války.

15:47
Dnes

Německo zadrželo trojici lidí, kterou podezřívá z toho, že pro cizí tajnou službu shromažďovala informace o jisté osobě z Ukrajiny. Dnes to oznámil úřad generálního spolkového státního zástupce, který upřesnil, že zadržení jsou občany Ruska, Arménie a Ukrajiny.

Trojici mužů zadržela policie ve středu ve Frankfurtu nad Mohanem, ve čtvrtek pak předstoupili před vyšetřujícího soudce Spolkového soudního dvora. Nyní jsou ve vazbě. „Obvinění jsou podezřelí z činnosti pro zahraniční tajnou službu,“ uvedl úřad generálního spolkového státního zástupce.

Zatykač uvádí, že muži přicestovali do Německa na žádost nejmenované cizí tajné služby, aby zde získávali informace o jisté osobě z Ukrajiny, která v zemi žije.

Zobrazit celý online

Video  Raketový útok na Záporoží: Komplikované odstraňování trosek  - Ukrajinské záchranné složky
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa