Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

VIDEO: Takhle ruská stíhačka sestřelila americký dron nad Černým mořem

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
16. března 2023
14:12
Autor: ČTK - 
16. března 2023
12:07

Americké ministerstvo obrany dnes zveřejnilo video, které zachycuje, jak se ruské vojenské letadlo přiblížilo k americkému vojenskému dronu a vypustilo v jeho blízkosti palivo. Na konci videa je vidět poškozená vrtule dronu. Americká armáda sdělila, že se ruský stíhací letoun v úterý srazil s americkým průzkumným dronem a zasáhl jeho vrtuli. Bezpilotní letoun, který stíhačka podle USA před tím polila palivem, byl v důsledku srážky zničen a zřítil se do Černého moře. Rusko srážku popřelo.

Odtajněné video je dlouhé přibližně 40 sekund a americká armáda jej sestříhala kvůli délce. Záběry jsou ale podle Pentagonu v chronologickém pořadí. Je na něm vidět, jak se ruský stíhací letoun Su-27 blíží k zadní části dronu MQ-9 Reaper a při průletu začíná vypouštět palivo, uvedl Pentagon. Rusko odmítá tvrzení Spojených států, že její letoun při incidentu jednal bezohledně, nebezpečně a neprofesionálně.

Americký představitel, který hovořil s novináři agentury Reuters pod podmínkou zachování anonymity, uvedl, že v blízkosti místa, kde se zřítil americký dron, byly spatřeny ruské lodě, ale trosky dronu patrně nevyzvedly. Zda jsou tato plavidla stále v oblasti, není jasné. Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev ve středu uvedl, že se Rusko pokusí trosky dronu z Černého moře vyzvednout.

Jakékoliv pokusy dron vyzvednout budou obtížné vzhledem k hloubce moře v místě dopadu, která se odhaduje na 1200 až 1500 metrů, uvedl Washington. Doplnil ovšem, že byly podniknuty kroky, která zajistí, aby nebylo z trosek dronu možné získat jakékoliv citlivé informace.

Ministr obrany Lloyd Austin a předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu hovořili se svými ruskými protějšky Sergejem Šojguem a Valerijem Gerasimovem. Incident v souvislosti s pokračující ruskou válkou proti Ukrajině zintenzivnil obavy z přímého konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy, což dokládá i skutečnost, jak rychle bylo mezi Washingtonem a Moskvou navázáno telefonické spojení, napsala agentura AP.

Video  Útok ruské stíhačky na americký dron zachytilo video.  - U.S. Air Force
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa