Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Čína rozmístila špionážní balóny po celém světě, varuje Bílý dům. Odhalili je nad pěti kontinenty!

Autor: ČTK, inf, mav - 
8. února 2023
20:22

Čína rozmístila své špionážní balóny po celém světě, zpozorovány byly na pěti kontinentech, uvedl dnes Bílý dům. Spojené státy jsou podle něj v této věci v kontaktu se svými spojenci. Pentagon uvedl, že americká vláda si je vědoma několika přeletů čínských balónů nad americkým územím, informují tiskové agentury.

Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila čínský balón, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím. Peking sestřelení svého balónu odsoudil a uvedl, že šlo o civilní létající objekt.

„Čínské balóny byly pozorovány nad zeměmi na pěti kontinentech,“ uvedla podle agentury AFP tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Zařízení „narušila suverenitu“ těchto zemí, dodala.

Podle dřívějších informací listu The Washington Post byl balón součástí rozsáhlého sledovacího programu Pekingu, s jehož pomocí Čína už léta sbírá informace o vojenských zařízeních v zahraničí. Zvláště často Peking využívá balónů ke špionáži v asijských zemích, jako je Japonsko, Indie, Vietnam, Filipíny a Tchaj-wan.

Pentagon dnes uvedl, že do incidentu z minulého týdne si je Washington vědom čtyř přeletů čínských špionážních balónů nad místy v USA, která by mohla být „pro Číňany zájmová“. Neposkytl ale žádné bližší informace o trase balónů ani o tom, zda šlo o vojenské objekty, nad nimiž přelétaly, uvedla agentura Reuters.

Nejmenovaní američtí představitelé deníku The New York Times (NYT) sdělili, že špionážní balóny mají oproti družicím obíhajícím kolem Země v pravidelných intervalech jisté výhody. Létají blíže k zemi a jejich trasa ovlivňovaná větrem není tak předvídatelná, jako jsou oběžné dráhy satelitů. Mohou se také vyhýbat radarům a vznášet se nad zájmovými oblastmi, zatímco satelity jsou zpravidla v neustálém pohybu. I jednoduché kamery na balónech mohou pořizovat jasnější snímky než kamery na orbitálních družicích. Další sledovací zařízení mohou zachytit signály, na které běžné družice nedosáhnou.

Video  Čínský špionážní balón letí nad Spojenými státy.  - Reuters
Video se připravuje ...

Eva HÁDĚ ( 9. února 2023 04:45 )

V dobe satelitu spionazni balony hmm to sedi

Jirik-ta ( 8. února 2023 21:07 )

jsou to ....

Jirik-ta ( 8. února 2023 20:54 )

ou to diverzanti

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud