Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

První velká změna v Bidenově administrativě: Rezignaci chystá prezidentův personální šéf

Aktualizováno -
22. ledna 2023
19:48
Autor: ČTK - 
21. ledna 2023
21:33

Personální šéf Bílého domu Ron Klain chystá v řádu týdnů rezignaci. S odkazem na své zdroje o tom dnes informoval deník The New York Times (NYT). Byla by to první významná personální změna v týmu amerického prezidenta Joea Bidena po více než dvou letech ve funkci. A novým personálním šéfem Bílého domu bude Jeff Zients, který do loňského jara řídil reakci americké vlády na pandemii covidu-19

Klainův odchod se podle jeho spolupracovníků připravuje od listopadu a v současné době se hledá jeho nástupce. Oficiální oznámení podle NYT nejspíše přijde po Bidenově poselství o stavu unie, které přednese 7. února.

Klain a Biden spolupracují přes 30 let

Jedenašedesátiletý Klain s Bidenem spolupracuje už více než 30 let. Pomáhal mu s kampaní už v roce 1987, kdy se tehdejší senátor Biden poprvé ucházel o demokratickou nominaci do prezidentských voleb. V 90. letech vedl Klain kancelář tehdejšího viceprezidenta Ala Gorea. Na stejné pozici pracoval i v době, kdy byl Biden viceprezidentem Baracka Obamy.

Klain pomohl Bidenovi s několika zásadními projekty a legislativními bitvami, píše NYT. Jmenuje plán na obnovu ekonomiky po pandemii covidu-19, s opozicí vyjednané investice do infrastruktury nebo největší soubor investic v dějinách Spojených států, a to směřujících do ochrany životního prostředí.

Novým personálním šéfem Bílého domu bude Jeff Zients, který do loňského jara řídil reakci americké vlády na pandemii covidu-19. S odkazem na čtyři zdroje z okolí prezidenta Joea Bidena o tom dnes informoval deník The Washington Post (WP). Mluvčí Bílého domu se ke změně nevyjádřila.

Zients, kterému je 56 let a pochází z Washingtonu, působil na rozdíl od svého předchůdce většinu svého profesního života v soukromé sféře. Vedl soukromou kapitálovou společnost a dva roky působil ve správní radě Facebooku.

Pro vládu poprvé pracoval za prezidentování Baracka Obamy, pomáhal s problematickým spuštěním stránek o programu zdravotní péče známé jako Obamacare. Do dubna 2022 pro Bidena řídil největší očkovací kampaň v amerických dějinách. Mezi kolegy je přezdíván “Mr. Fix-It” (pan opravář) pro své schopnosti operativně vyřešit nastalé obtíže. Také prezident Obama změnil personálního šéfa v polovině funkčního období. Ten první se soustředil na vedení vlády, ten druhý na kampaň za opětovné zvolení, píše WP.

Video  Zelenskyj navštívil amerického prezidenta Joea Bidena.  - Twitter
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi