Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

První dáma USA je po operaci: Bidenová musela na zákrok kvůli nádorům. Je jí dobře, vzkázal prezident

Aktualizováno -
13. ledna 2023
11:56
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
11. ledna 2023
23:26

Lékaři ve středu odoperovali kožní nádory na pravém očním víčku a hrudi Jill Bidenové, manželky amerického prezidenta Joea Bidena. Třetí rakovinné ložisko na levém víčku momentálně zkoumají. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Bílý dům. První dáma se po zákroku cítí dobře, má velkou naději na uzdravení.  Stav manželky po operaci komentoval i prezident Biden, prozradil i, jak dlouho byla v narkóze. 

Rakovina je pro Bidena velký strašáka, jeho syn Beau nemoci podlehl v roce 2015. Jeho manželka nyní podstoupila odstranění nádorů. Podle lékařů je pravděpodobnost návratu nižší než 1 procento.

„Je jí velmi dobře,“ řekl Biden o stavu první dámy. V narkóze strávila kolem 5 hodin. „Pravděpodobnost návratu rakoviny je 0 až 1 procento, díkybohu, že je jí dobře,“ nechal se slyšet prezident. Na chodbě vojenské nemocnice Waltera Reeda nedaleko Washingtonu strávil přes 8 hodin, když čekal, jak manželčin zákrok dopadne. „Je při vědomí, společně jsme měli snídani a začala rekonvalescenci,“ doplnil Biden.

Lékař Bílého domu Kevin O’Connor už ve středu informoval, že první dáma se nyní potýká s otoky v obličeji, na kterém jí po zákroku zůstaly rovněž modřiny. Biden uvedl, že jeho žena pociťuje bolesti. „Ty podle lékařů přetrvají během rekonvalescence,“ objasnil. První dáma poděkovala lékařům, zdravotním sestrám a celému personálu nemocnice za poskytnutou péči.

O’Connor uvedl, že obě odstraněné léze nad pravým okem Bidenové i nově objevené ložisko na hrudníku byly potvrzeny jako bazaliom neboli bazocelulární karcinom. Léze na levém oku byla „plně vyříznuta i s okraji a odeslána na standardní mikroskopické vyšetření“.

První dáma podstoupila operaci ve vojenské nemocnici ve státě Maryland, přítomen byl i prezident Biden. Z Bílého domu sem přiletěli vrtulníkem kolem osmé hodiny ranní. Do Washingtonu by se dvojice měla vrátit ve středu večer.

Bazocelulární karcinom je podle AP nejlépe léčitelnou formou rakoviny kůže. Jedná se o pomalu bující nádor, který se obvykle omezuje na povrch kůže. Lékaři jsou téměř vždy schopni celé ložisko odstranit mělkým řezem. Zákrok jen zřídka způsobuje vážné komplikace nebo ohrožení na životě.

Kancelář první dámy před týdnem oznámila, že lékaři objevili Bidenové lézi při nedávném preventivním vyšetření na rakovinu kůže. Uvedla také, že Bidenová měla podstoupit „běžný ambulantní zákrok známý jako Mohsova operace k odstranění a definitivnímu vyšetření tkáně“.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi