Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Oblačno 17°C

Putin kvůli svému komplexu nakročil k „osudnému rozhodnutí“, varují experti. Použije jaderné zbraně?!

Autor: DVL, swp, ČTK - 
19. března 2023
05:00

Vladimir Putin, na kterého byl nově v Haagu vydán zatykač, trpí takovým „mučednickým komplexem“, že reálně hrozí, že učiní „nejvíce osudné rozhodnutí století“, varuje americký think-tank Heritage Foundation. Nová zpráva upozornila na rostoucí riziko, že se ruský prezident Vladimir Putin uchýlí k jaderným zbraním. Zpráva dále nastiňuje, jak se Kreml propracoval „do stavu blízkého hysterii“. S informací přišel britský deník Daily Mail

Nová zpráva publikovaná americkým think-tankem Heritage Foundation zdůraznila, že roste riziko, že ruský prezident „učiní jedno z nejosudovějších rozhodnutí století“. Nastiňuje také, jak se Kreml propracoval „do téměř hysterického stavu“.

Od doby, kdy Putin napadl Ukrajinu, jeho propagandisté ​​nadále vyhrožují Spojenému království jaderným holocaustem – a rétorika v posledních měsících stále eskaluje.

Studie nazvaná USA a jejich spojenci musí pochopit a reagovat na ruské jaderné hrozby zkoumá skutečnou pravděpodobnost, že Putin přejde k použití zbraní hromadného ničení.

Předpokládá se, že ruští generálové diskutovali o použití taktických jaderných zbraní v listopadu, ale údajně jsou opatrní ohledně použití zbraní dlouhého doletu.

Rusko však „stále častěji vykresluje Západ jako nepřítele a zdá se, že nyní uvažuje o taktických strategických jaderných zbraních jako o možnosti, jak zabránit další eskalaci bojů“.

Až 2000 jaderných zbraní

Předpokládá se, že země má mezi 1 000 a 2 000 jaderných zbraní různých velikostí.

Zpráva nastiňuje čtyři situace, ve kterých by Putin přistoupil k jaderným zbraním. Muselo by se schylovat k útoku na Rusko nebo dojít přímo k útoku na něj. Dále zpráva uvedla, že by se musel stát kybernetický útok na ruské systémy velení a řízení nebo by muselo dojít k existenčnímu ohrožení Ruska konvenčními nebo jadernými zbraněmi.

Dále zpráva zjistila, že pravděpodobnost, že Rusko použije jaderné nebo chemické zbraně, roste kvůli touze zaútočit na ukrajinskou morálku.

„Rusko nedokázalo porazit ukrajinskou armádu a nyní se zaměřuje na vynucení kapitulace civilního obyvatelstva útoky na dodávky elektřiny a vody. Je proto pravděpodobné, že Rusko nejen vyhrožuje, že použije, ale skutečně použije zbraň hromadného ničení k zacílení civilního odporu na Ukrajině,“ uvádí analýza.

Navzdory pokračujícím hrozbám Moskvy Ukrajinci nadále vzdorují invazi, přičemž boje jsou stále intenzivnější.

Studie nicméně varovala, že riziko ponížení při vojenském selhání zvyšuje riziko, že Putin použije jaderné zbraně. 

Zpráva dodává: „Putinův koncept ‚velkého Ruska‘ s Ukrajinou a Běloruskem pod svým vlivem, je skutečně ohrožen, protože Ukrajinci se kolektivně chtějí osvobodit od ruské kontroly. Čím větší existuje hrozba ze strany Moskvy, tím větší existuje touha Ukrajiny po svobodě. S podporou Západu nebo bez ní budou Ukrajinci bojovat.“

„Putinův sen o Rusku jako protizápadním, kvazisovětském, neliberálním státě čelí ponížení a porážce. V Putinově mysli se tato krize mohla stát existenční – což by podle ruské doktríny ospravedlnilo použití všech zbraní,“ uvádí se dále ve zprávě.

USA a spojenci by měli jednat

V reakci na rostoucí hrozbu jaderných zbraní zpráva nastínila šest doporučení.

Navrhuje, aby USA a jejich spojenci odstrašili Rusko tím, že „zajistí, aby Kreml pochopil, že jakékoli použití vyvolá drtivou konvenční reakci, která by vážně snížila úroveň ruských sil a elit sloužících Putinovi“.

Země se také musí zapojit do diplomacie, aby zajistily, že spojenci Ruska budou také varovat před použitím jaderných zbraní.

Zpráva dodává, že musí být otevřeny komunikační kanály s Ruskem, i když Kreml nereaguje. 

„Vyhrožovat použitím jaderných zbraní k rozdělení západní populace byla sovětská taktika, strašit západní veřejnost může být i nyní součástí stejné příručky,“ stojí v závěru zprávy.

„Ale Západ si být jistý nemůže a oficiální ruská prohlášení a doktrína prezentují ztrátu Ukrajiny jako ‚existenciální‘, což podle ruské doktríny umožňuje Rusku používat jaderné a chemické zbraně.“

„Putinovi se hroutí jeho sny o opětovném začlenění Ukrajiny do Ruska, o rozpadu NATO a o Rusku v čele globální protizápadní aliance.“

„V určitém momentu Ozbrojené síly Ukrajiny nejspíš ohrozí ruský pozemní koridor, který spojuje Krym s Donbasem. V tu chvíli Putin učiní jedno z nejosudovějších rozhodnutí století: zda použít jaderné nebo chemické zbraně. USA musí nyní jednat, aby minimalizovaly tuto hrozbu a zajistily ochranu americké veřejnosti a spojenců USA.“

„Přijdou další zatykače“

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal 17. března zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Důvodem jsou únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Rusko jurisdikci ICC neuznává; Kreml uvedl, že zatykač nemá právní základ.

Wayne Jordash, mezinárodní právník v oblasti lidských práv sídlící v Kyjevě a řídící partner Global Rights Compliance, uvedl pro The Guardian, že zatykače na Putina a Lvovovou-Bělovovou budou pravděpodobně první z mnoha. „V průběhu několika příštích měsíců přijdou další,“ řekl Jordash.

„Myslím, že je dobré vidět, když se státní zástupce zaměřuje na práva dětí. Myslím, že to je to, co mezinárodní žalobci za posledních 20 let nedokázali, takže je dobré se na to zaměřit, protože je to jeden z nejhorších zločinů,“ uvedl Jordash.

„Je zřejmé, že jde o zločiny, které nikdy nezmizí. Budou Putinovi navždy viset nad hlavou a je velmi těžké je nechat odejít. Znovu a znovu jsme byli svědky toho, že kola mezinárodní spravedlnosti melou pomalu, ale melou mimořádně výborně,“ řekl Reed Brody, maďarsko-americký právník v oblasti lidských práv a známý jako „Lovec diktátorů“. 

23:13
23. 3. 2023

Ne každá bomba svržená na Ukrajinu vybuchne. Pyrotechnici takto odstraňovali třeba leteckou pumu FAB-500, jež bez exploze dopadla na městečko Preobraženka v Záporožské oblasti.

Odstraňování nevybuchlé letecké pumy v Preobražence v Záporožské oblasti (23. 3. 2023). Odstraňování nevybuchlé letecké pumy v Preobražence v Záporožské oblasti (23. 3. 2023). Odstraňování nevybuchlé letecké pumy v Preobražence v Záporožské oblasti (23. 3. 2023).
22:51
23. 3. 2023

Lídři EU se na zasedání Evropské rady také zabývali snahou dohnat Moskvu k odpovědnosti za válečné zločiny, přičemž přivítali nedávnou dohodu na zřízení mezinárodního střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině (ICPA).

„Je to hrozná připomínka nejtemnějších časů našich dějin. Tyto zločinné skutky zcela ospravedlňují vydání zatykače,“ řekla večer k ruským únosům ukrajinských dětí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim hodlá zorganizovat konferenci, na níž chce získat co největší mezinárodní podporu pro pátrání po těchto dětech a jejich návratu do rodné vlasti. Počet unesených ukrajinských dětí vyčíslila na 16.200, domů se jich podle ní podařilo navrátit jen 300. Generální tajemník OSN Antonio Guterres, který dnes s lídry sedmadvacítky poobědval, podle von der Leyenové slíbil v této věci spolupráci agentur mezinárodního společenství.

22:15
23. 3. 2023

Španělské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že počítá s dodávkou šesti tanků Leopard 2A4 na konci příštího týdne. Stroje potřebovaly generální opravu, protože je armáda 15 let nepoužívala. Podle španělské ministryně obrany Margarity Roblesové se podařilo tanky opravit „v rekordním čase“. Španělsko v příštích dnech začne pracovat na zprovoznění dalších čtyř tanků Leopard 2A4, které chce rovněž dodat Kyjevu. Již dříve Madrid oznámil, že skončil výcvik prvních ukrajinských vojáků, kteří budou tanky německé výroby používat.

Zobrazit celý online

Video  Velvyslankyně v Nizozemsku: Vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině nemá obdoby  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa