Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Velvyslankyně v Nizozemsku: Vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině nemá obdoby

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
16. března 2023
15:22
Autor: Markéta Volfová, pah - 
16. března 2023
14:30

Masové únosy ukrajinských dětí a útoky na civilní infrastrukturu. Takto by měla znít první dvě obvinění Mezinárodního trestního soudu směrem k Rusku. Ve spojitosti s těmito válečnými zločiny zahájí stíhání několika lidí. Šlo by tak o vůbec první soud v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Jaké jsou šance na vydání Rusů? A bude podobných obvinění přibývat? Nejen na tyto otázky odpovídala ve čtvrtečním Epicentru velvyslankyně v Nizozemsku a viceprezidentka Shromáždění smluvních stran Mezinárodního trestního soudu Kateřina Sequensová.

Podle informací české velvyslankyně v Nizozemsku zatím oficiálně žádná obvinění ještě nepadla. „Více než před rokem začalo vyšetřování zločinů, které jsou páchány na Ukrajině, ale to vlastní obvinění je teprve něco, co můžeme očekávat,“ upřesnila Sequensová s tím, že pokud v tuto chvíli dochází k žádosti soudců o přezkumné řízení, tak tato část je neveřejná.

Video  Epicentrum - Kateřina Sequensová  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Za výjimečné považuje to, že už probíhá vyšetřování, které začalo několik týdnů po zahájení ruské agrese vůči Ukrajině. „Je to bezprecedentně rychlý proces, který v mezinárodním trestním soudnictví skutečně nemá obdoby. Obvykle dochází k zahájení vyšetřování rozhodně po ukončení konfliktu, případně dokonce i několik let i dekád po ukončení konfliktu,“ popsala velvyslankyně. „To, že vyšetřování samotné začalo už během konfliktu, samozřejmě skýtá mnohé možnosti, co se týká sběru důkazů, ale současně je tam i velké nebezpečí právě pro vyšetřovatele, které se tímto případem zabývají,“ upozornila na citlivost celého procesu. 

„Já jsem si samozřejmě vědoma toho, že probíhají mediální zprávy o tom, že se žaloby chystají. My jsme v tuto chvíli ve fázi vyšetřování jako takového a může dojít k tomu, že žalobce ICC (Mezinárodního soudního dvora pozn. red.) požádá soudce přípravného řízení, aby na základě dosud shromážděných důkazů schválili zatykače pro první obviněné, “ uvedla a také vysvětlila, že právě vzhledem k neveřejnosti tohoto procesu se k němu úřad žalobce nevyjadřuje.

Video  Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicích  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Uživatel_5347357 ( 17. března 2023 18:25 )

Chce to klid a trpělivost, ono na ty západní pokrytce také jednou dojde. Putin se nemusí ničeho obávat, za ním stojí většina zemí světa se silnou ekonomikou a hlavně odstrašující vojenskou silou, aby si ti západní gauneři nic vážného nezačali. Ukrajinci sedli Západu na lep a udělali ze sebe užitečné blbce a vyvolali válku, za což holt musí platit vlastními životy. Věřím, že to ti obyčejní Ukrajci té své fašistické vládě jednou spočítají.

harpyje ( 17. března 2023 10:17 )

O valecnych zlocinech USA se tak nejak verejne vi, napr. z Wiki:
"Z uniklých dokumentů vyplývá, že při náletech bezpilotních letounů v Afghánistánu tvořili civilisté přibližně 90% obětí.[42] Podle Amnesty International se Spojené státy při útocích bezpilotních letounů dopouštějí válečných zločinů, protože při útocích umírá velké množství neozbrojených civilistů.[43]" Jeden z poslednich takovych incidentu je z 2021, kdy dron misto teroristy zlikvidoval 9 civilistu a z toho 7 deti. Ale to se samozrejme taktne prejde
Vubec nechapu jak muze u nas policie kohokoliv stihat pro popirani genocidy, kdyz k radnymu vysetrovani, dolozeni a soudu/tribunalu zatim nedoslo (pokud vim, u zprav z bojiste je casto dovetek "nelze overit z nezavislych zdroju" a to je celkem dulezity, protoze ukr. strana tem, kdo jim vsemozne pomahaji, opakovane ze zcela zistnych pohnutek lhala). Jestli je meritkem ze nejakej historik prohlasi ze je to genocida, tak jak to ze nestihaji i poradatele bandera party, protoze to verejnej projev schvalovani genocidy podle stejnych meritek docela urcite je.
Nestranna policie a soudy jsou jednim z nejzakladnejsich prvku demokracie, ale zacina to vypadat ze o ty uz jsme s petikoalici prisli (ze se kontrarozvedka seriozne zabejva "znevazovanim politiku", to zacalo presne s nima a tohle je nasledek). Propaganda v r. 2023 vsude kam se clovek podiva

Th0r_z_h0r ( 17. března 2023 09:50 )

Vypada to, ze Bucu maj na svedomi Ukrosmradi, dopadne to jako s Katyni, ten kdo nejvic krici, od toho to fici. Ukrosmrad umi jen vyrabet vodku, chlastat a vrazdit, to je historicka realita. Narod primitivu, bez inteligence, proto jsou a zustanou dno Evropy.

bersimalinecka ( 17. března 2023 09:43 )

postrádám její názor na Alej andělů v doněcku.A chci aby se zmínila o Majdanu.Tady to je cítit něčím co má zakrýt jiné zločiny.Kdyby tihle radši zalezli.Mrtví jsou na obou stranách a to se bojuje jen na malé části UA.A Západ tam valí šrot jako by se bojovalo na celé UA.Kde se zmiňuje o biologických laboratořích a čí vlastně jsou.Víte co je pro mě zločin když se šíří nemoci které tu desítky let nebyly a nové se objevují.Kolik už pozabíjely lidí!

zkzkz ( 17. března 2023 09:03 )

A Americký válečný zločiny jsou už vyšetřený?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa