Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 21°C

Na Staromáku zazněl tisícihlavý „hlas Ukrajiny“. Před ruskou ambasádou aktivisté symbolicky umořili dravce

Autor: ČTK, swp - 
24. února 2023
17:02

Stovky až tisíce lidí se sešly na Staroměstském náměstí v centru Prahy, aby připomněly, že před rokem Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Cílem organizátorů je, aby se Praha v den výročí invaze stala „hlasem Ukrajiny“, chtějí také upozornit na firmy, které v Rusku i po vpádu vojsk do sousední země podnikají. Lidé v průvodu dojdou na Václavské náměstí, kde je naplánovaný další program. Živo bylo také před ruskou ambasádou, kde aktivisté symbolicky zinscenovali konec agresora.

Na Staroměstském náměstí se lidé sešli okolo 15:00. Zhruba po půl hodině se vydali Celetnou ulicí na náměstí Republiky, odkud zamíří na Václavské náměstí. V čele průvodu jdou lidé s transparenty, na kterých jsou loga firem, které pokračují v podnikání v Rusku. Transparenty na sobě mají červené skvrny, které mají symbolizovat krev, a lidé, kteří je nesou, mají ruce nabarvené načerveno.

Účastníci s sebou mají také ukrajinské vlajky nebo transparenty odsuzující Rusko a invazi. Velkou ukrajinskou vlajku nesou lidé rozvinutou mezi sebou také uprostřed průvodu.

Průvod je součástí iniciativy Light Will Win Over Darkness (Světlo zvítězí nad temnotou), kterou koordinují ukrajinští dobrovolníci. Podobné akce by se dnes měly konat například v Belgii, Finsku či Německu, řada jich je naplánovaná i na sobotu.

Policie k pátečním a víkendovým shromážděním v Praze připravila bezpečnostní opatření, na nichž se budou podílet policisté z pořádkové, dopravní i kriminální služby a také antikonfliktní tým, oznámila na twitteru. „Z poznatků nevyplývá, že by shromáždění měla být nějakým způsobem narušována, a věříme v jejich klidný průběh,“ uvedla.

21:59
30. 9. 2023

To je pro dnešek z našeho zpravodajství k válce na Ukrajině vše, znovu se přihlásíme v neděli ráno. Dobrou noc. 

21:49
30. 9. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o založení zbrojařské aliance informoval i v nejnovějším videu. 

21:26
30. 9. 2023

Obyvatelé čtyř ukrajinských regionů, které Moskva před rokem nezákonně anektovala, se sami rozhodli být se svou vlastí, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl to v prohlášení u příležitosti prvního výročí anexe, která se podle něj odehrála plně v souladu s mezinárodními normami. Informovala o tom agentura AP.

Zobrazit celý online

Dění před ambasádou

Symbolickým happeningem před ruským velvyslanectvím v Praze v pátek také aktivistická skupina Kaputin vyjádřila naději na brzký konec války na Ukrajině. Aktéři krátké scénky beze slov usekali sekyrou v barvách ukrajinské vlajky údy velikému dravému ptáku se symbolem Z na hrudi, kterým se označují ruské jednotky na Ukrajině, a nechali ho před zraky přihlížejících vykrvácet. Výjevu přihlížela postava symbolizující spravedlnost, s miskami vah v ruce a s bílou páskou přes oči, krev z nakašírovaného zvířete stříkala i na ni.

Vedle spolku Kaputin se před ruským velvyslanectvím sešli i zástupci dalších iniciativ či sdružení, které proti válce na Ukrajině protestují. Na cestě ke vstupu do velvyslanectví stály fotografie z míst, která kvůli válečným úderům plnila poslední měsíce média. Přítomní také vyjádřili podporu Rusům, kteří žijí v Česku a nesouhlasí s válkou a s putinovským režimem.

„V tento den si připomínáme výročí ruské brutální invaze na území svrchovaného státu Ukrajina. Bylo to po osmi letech, kdy ruský režim v Ukrajině okupoval a zabíjel. Celou tu dobu byla reakce západního světa nedostatečná a dala možnost diktátorovi připravit ještě zrůdnější scénář, který se naplnil v únoru 2022,“ uvedli členové skupiny Kaputin v dnešním prohlášení.

Civilizovaný svět musí porazit ruskou agresivitu, ruskou anticivilizaci. Náš happening symbolizuje to, že spravedlnost je možná pomalá a slepá, ale díky Ukrajině dostala do ruky jasnou a ostrou symbolickou sekeru. Ta dokáže utnout ruskou expanzi, ruské hrůzy. Bez západních zemí to ovšem nepůjde. Musíme vytrvat, musíme společně zvítězit,“ uvedli aktivisté, kteří svými veřejnými výstupy proti politice ruského prezidenta Vladimira Putina protestují dlouhodobě.

Válka trvá rok

V pátek uplynul rok rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ruská armáda zahájila letecký i pozemní útok v ranních hodinách 24. února 2022. Agrese vyvolala obrovskou vlnu solidarity v České republice i zahraničí. Západní lídři kroky Moskvy odsoudili a země proti Rusku uplatňují sankce.

Video  Fiala o roce války: Ukrajina musí zvítězit.  - Twitter Petr Fiala
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud