Magistrát hlavního města Prahy je od pátku definitivně v rukou nově zvoleného primátora Bohuslava Svobody. Krátce po deváté hodině ranní si přebral po svém předchůdci primátorskou kancelář. Svoboda při té příležitosti zopakoval, že novou radu nečeká žádných 100 dní hájení, ale rovnou se pouští do práce.

Úvodem setkání se oba pánové vzájemně přivítali a Hřib následně Svobodu zavedl do jeho nové kanceláře, odkud následující čtyři roky bude město řídit. Jak ale sám Svoboda poznamenal, předáváním jej provázelo jisté Déja vu, jelikož do primátorského křesla usedá již podruhé a kancelář po svém předchůdci přebíral už jednou v roce 2010.

Lepší než dřív

V průběhu krátké obchůzky v primátorských prostorách Zdeněk Hřib, jenž je nově primátorovým náměstkem, Bohuslava svobodu seznámil s několika drobnými změnami, které se tu od jeho odchodu v roce 2013 odehrály. Nový primátor téměř všechny bez výhrady schválil a poznamenal, že úřad přebírá v lepším stavu, než tomu bylo v roce 2010.

Nejvíce na práci svého předchůdce ocenil, jakým způsobem Prahu reprezentoval v zahraničí: „Velmi rád bych zdůraznil, že končící primátor Hřib posunul velmi významným způsobem vztah k zahraničí, za to mu patří velký dík, protože z tohoto pohledu udělal z Prahy město, o kterém se ve světě ví,“ pronesl Svoboda.

Artefakty primátorské kanceláře

Hřib v kanceláři primátora svému nástupci zanechal také pár relikvií, které za dobu svého působení dostal darem. Jedním z těchto artefaktů je například menší globus, který Hřibovi daroval zastupitel za ANO Patrik Nacher, jakožto symbol Hřibovi reprezentace v zahraničí, o kterém mluvil i Svoboda. Hřib jej svému nástupci předal s tím, že doufá, že na jeho práci v této oblasti naváže.

V pátek 17. února došlo ke slavnostnímu předání kanceláře novému primátorovi Bohuslavu Svobodovi
Autor: Blesk

Bohuslav Svoboda dostal od Hřiba také USB disk s digitalizovanými materiály, podklady a záznamy, jejichž svazky dříve plnily police primátorské knihovny. Nahradily je zde knihy, které jsou originálním způsobem seřazeny podle barvy. „Dost se to osvědčilo, když byl covid, já jsem zde seděl při různých videokonferencích, kdy mi všichni záviděli to perfektní pozadí,“ pyšnil se Hřib. Ačkoliv nápad Svoboda ocenil, pedantsky poznamenal, že by se slušelo knihy srovnat hřbetem do jedné řady.

Úsměvná situace nastala, když se oba pánové přistoupili ke zdi, kde má Zdeněk Hřib vyvěšený svůj medicínský diplom. V roce 2006 mu jej totiž ještě jako děkan lékařské fakulty předával a stvrdil svým podpisem právě Bohuslav Svoboda.

V pátek 17. února došlo ke slavnostnímu předání kanceláře novému primátorovi Bohuslavu Svobodovi
Autor: Blesk

Vzhledem k nabitému programu obou politiků se předání odehrálo během několika desítek minut. Prostor pro novinářské dotazy byl proto poměrně krátký. V širším hodnocení Hřibova působení byl Bohuslav Svoboda poměrně zdrženlivý.

„Vybral jsem věc, kterou vnímám, jako největší úspěch, ta aktivita vůči zahraničí byla skutečně zásadní. Primátor Hřib Prahu samozřejmě posunul dopředu, ale i tak se domnívám, že každé posunutí může být rychlejší,“ řekl Svoboda novinářům.

Do úkolů, které před novým primátorem a náměstkem pro dopravu stojí, se oba hodlají pustit ještě před víkendem. Jako jedno z prioritních témat vnímá Bohuslav Svoboda bezpečnost. „Náš prioritní úkol je zasadit Prahu do Evropy jako město bezpečné a slušné“. Zdeněk Hřib zase chce co nejdříve vypracovat programové prohlášení pro svou gesci. Programové prohlášení rady města má být podle Svobody hotové koncem března.

Budoucí spolupráce

Nadcházející spolupráce rady by podle nich měla vypadat velmi podobně, jako tomu bylo doposud. Scházet by se měla v podobném rytmu, přesné dny a časy si však ještě lídři všech stran upřesní. Vzájemnou spolupráci konkrétně mezi Hřibem a Svobodou, kteří si v průběhu kampaně a následných jednání několikrát poměrně ostře vjeli do vlasů, přirovnal Svoboda k „italskému manželství“.

„Je to podobné jako manželství. Samozřejmě celá řada manželství prochází různými krizemi a spory, ale některá velmi bojovná manželství vydrží více než 50 let a některá taky mají tři měsíce líbánek a po čtvrtém měsíci už každý bydlí jinde,“ pověděl primátor.

Svoboda s Hřibem jsou podle svých slov přesvědčeni, že rozdíly mezi jejich subjekty nejsou nijak zásadně velké, pouze se občas liší v názoru na to, jakou cestou ke společnému cíli dospět. „Kdybychom měli dvě partaje, které mají stejné názory úplně na všechno, tak by jedna z nich logicky byla zcela zbytečná. Politika je založená na střetu názorů,“ podotkl Hřib.

Ani jeden z nich přitom nepochybuje o tom, že jejich vedení vydrží až do konce volebního období. Předání kanceláře Hřib se Svobodou zakončili společnou fotkou u obrazu u bývalého purkmistra Dittricha, o kterém se oba shodli, že jej jejich oblíbený.

Video
délka: 32:49.56
Video se připravuje ...

Hádky Hřiba a Bendy v Blesku kvůli složitému dojednávání koalice v Praze. Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
37 fotografií