Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit podle tiskové zprávy nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Místostarostka a sesazený starosta

Zatímco Hřib a Zábranský v radě hlavního města působili v minulých letech, pro Komrskovou a Mazura by v případě jejich zvolení mělo jít o premiéru. Zkušenosti s vedením na komunální úrovni však mají. Jana Komrsková se v roce 2018 stala místostarostkou Prahy 10. V roce 2022 se stala jednou z iniciátorek odvolání tehdejší starostky Renaty Chmelové, za níž následně zastupitelstvo nezvolilo žádnou náhradu - až po podzimních volbách.

To Daniel Mazur se v roce 2018 stal dokonce starostou Prahy 5. V této pozici ale setrval pouhý rok. V roce 2019 mu zastupitelé vyslovili nedůvěru, byl odvolán, a starostkou se tehdy stala Renáta Zajíčková (ODS).

Komplikovaná jednání

Zástupci koaličních stran uzavřeli debaty nad textem dohody ve čtvrtek v noci. Dokončili přesné znění programu a zabývali se také obsazením funkcí. Následně se ve smlouvě ještě opravovaly chyby a nepřesnosti.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD. Vyjednávání o novém vedení Prahy trvá více než čtyři měsíce a je tak nejdelší od vzniku České republiky.

Jednání o koalici na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od loňských zářijových voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou Sobě.

Členové pirátského zastupitelského klubu hlasovali o nominacích do vedení města podle předsedy Mazura jednomyslně. „To považuji za jednoznačný signál, že zastupitelský klub je s vyjednanou koaliční smlouvou spokojen,“ sdělil. V dohodě jsou podle něho výrazně zastoupeny stranické priority. „Za všechny jsou to například zahájení masivní výstavby městských nájemních bytů, vybudování tramvajového okruhu, ochlazení Prahy milionem stromů, výstavba vědeckotechnického parku a vdechnutí nového života zanedbaným sídlištím,“ uvedl. Předseda pražských Pirátů Ondřej Chrást označil dojednanou koaliční smlouvu za „maximum možného“.

Rozložení sil

Dohoda podle dřívějších informací předpokládá to, že Spolu připadnou v radě finance a rozpočet, sociální věci, bydlení a zdravotnictví, kultura a cestovní ruch a infrastruktura. Budoucí primátor Svoboda by měl mít na starosti bezpečnost, zahraniční vztahy a energetiku. STAN bude mít radní pro územní rozvoj a pro školství a sport. Média zatím spekulují, že zatímco post náměstka pro územní rozvoj „obhájí” dosavadní náměstek Petr Hlaváček (STAN), radním za kulturu a cestovní ruch by se mohl stát Jiří Pospíšil (TOP 09).

Video
délka: 32:49.56
Video se připravuje ...

Hádky Hřiba a Bendy v Blesku: Jak dosluhující primátor zvládl Prahu a kdo ji povede dál? Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
25 fotografií