Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Rusko kývlo na prodloužení dohody o vývozu obilí na 60 dní. Podle OSN se však stále jedná

Autor: ČTK, swp - 
16. března 2023
19:14

Rusko dohodu o vývozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů přes Černé moře prodlužuje o 60 dnů, řekla dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Dohoda podepsaná loni v červenci byla o 120 dní prodloužena už v listopadu a její platnost vyprší v sobotu.

„Dohoda byla prodloužena o 60 dnů,“ řekla Zacharovová. Podle agentury DPA mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric nicméně řekl, že jednání pokračují, žádné další podrobnosti k tomu ale neuvedl.

Podle textu úmluvy se její platnost prodlužuje o dalších 120 dnů, pokud proti tomu žádná ze stran nevznese námitky. DPA upozorňuje, že jeho změnu, tedy zkrácenou délku platnosti, by musely odsouhlasit všechny strany.

Dohoda uzavřená loni v létě umožnila obnovení vývozu obilí a dalších zemědělských plodin z ukrajinských přístavů na pobřeží Černého moře, které zablokovalo Rusko po začátku své invaze na Ukrajinu. Na jejím dojednání se podílelo Turecko a OSN.

Moskva se snaží prosadit, aby smlouva platila jen dalších 60 dnů a aby byly splněny i její další požadavky. Ačkoliv se na ruský zemědělský export výslovně nevztahují sankce, které Západ na Rusko uvalil kvůli jeho invazi na Ukrajinu, Moskva tvrdí, že omezení jejího finančnictví, pojišťovnictví a logistiky jsou překážkou, aby mohla produkty vyvážet. Rusko také chce, aby mohlo znovu používat potrubí na čpavek, které vede přes území Ukrajiny.

7:19
Dnes

Rusko v noci na dnešek podniklo sérii útoků na Ukrajinu, při nichž použilo balistické rakety Kinžal i řízené střely. Cíle se nacházely především na západě země. Z Chmelnycké oblasti, kde je důležitá ukrajinská letecká základna Starokosťantyniv, byly hlášeny exploze. Město Starokosťantyniv, kam mířila jedna z raket Kinžal, zůstalo po útoku bez dodávek elektřiny, napsal server BBC na svých ruskojazyčných stránkách.

Ve Vinnycké oblasti ostřelování zasáhlo obytnou budovu a vyžádalo si tři zraněné, sdělila místní správa. Terčem útoku se stala také Lvovská oblast sousedící s Polskem, napsal na sociální síti Telegram starosta Lvova Andrij Sadovyj. Výbuch byl slyšet i poblíž ukrajinské metropole Kyjeva.

6:30
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Bilance sobotního ruského vzdušného útoku na hypermarket v ukrajinském městě Charkov vzrostla na 11 mrtvých. Oznámil to šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo při sobotních ruských útocích na Charkov zraněno skoro 60 lidí. „Kdyby Ukrajina měla dostatečné prostředky protivzdušné obrany a moderních bojových letadel, byly by takové ruské údery prostě nemožné,“ podotkl Zelenskyj.

22:04
25. 5. 2024

Vážení čtenáři,

pro dnešek končíme online reportáž z válečného konfliktu. Za redakci Blesk zpráv vám přejeme dobrou noc. Ve zpravodajství budeme pokračovat opět zítra v ranních hodinách.   

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa