Za únosy dětí a útoky na civilní infrastrukturu na Ukrajině si ruský diktátor Vladimir Putin (70) včera „vysloužil“ zatykač mezinárodního soudu v Haagu (ICC). Podle odborníků bude ale složité mu něco takového prokázat. Co Putinovi aktuálně hrozí? Rusku ze zatykače nevyplývají žádné povinnosti, více než 120 států ale má povinnost Putina zatknout.
Zatykač na Putina: Jak ho mohou chytit a předvést k soudu? „Klepeta“ mu hrozí ve 123 zemích
1.Historický zatykač
Ačkoliv vedení Ruska popírá, že by na Ukrajině páchalo válečné zločiny, soud si vyžádal zatykač jak na Putina, tak zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou (38).
„Existují rozumné důvody se domnívat, že Putin nese individuální trestní odpovědnost za výše uvedené zločiny,“ stojí ve vyjádření ICC. Tomu se ale ruské ministerstvo zahraničí vysmálo a uvedlo, že zatykač nemá žádný význam, protože Rusko mezinárodní soud neuznává.
22:063. 7. 2025Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.
22:053. 7. 2025Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, informovaly dnes večer světové i ruské tiskové agentury s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Náměstek šéfa ruské diplomacie dnes přijal pověřovací listiny od nového afghánského velvyslance v Moskvě. Podle agentur Reuters a AP je Rusko prvním státem, který uznal současnou vládu Tálibánu v Afghánistánu. Islamistické hnutí se vrátilo k moci v asijské zemi v srpnu 2021 během stažení amerických a dalších zahraničních vojsk ze země.
„Věříme, že akt oficiálního uznání vlády Islámského emirátu Afghánistán dá impuls rozvoji produktivní bilaterální spolupráce mezi našimi zeměmi v různých oblastech,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí na svém webu. „Vážíme si tohoto odvážného kroku Ruska a dá-li Bůh, bude sloužit jako příklad i pro ostatní,“ řekl podle Reuters ministr zahraničí ve vládě Tálibánu Amir Chán Muttakí ve svém prohlášení.
21:253. 7. 2025Americký prezident Donald Trump bude v pátek telefonicky hovořit se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, informoval deník Financial Times (FT). Ukrajinský prezident později podle agentury Reuters uvedl, že doufá v hovor s šéfem Bílého domu v pátek nebo v nadcházejících dnech o dodávkách amerických zbraní Ukrajině, která se brání ruské agresi.
Nejmenovaný vysoce postavený ukrajinský činitel agentuře AFP řekl, že telefonát mezi prezidenty se připravuje a Kyjev doufá, že lídři spolu budou hovořit v pátek. „Vše ale závisí na harmonogramech obou prezidentů,“ uvedl zdroj. Zelenskyj podle Reuters uvedl, že je připraven zúčastnit se setkání lídrů s cílem ukončit válku s Ruskem.
Trump i ruský prezident Vladimir Putin mezitím informovali o svém dnešním telefonátu, který podle agentur už začal, zatím z něj ale nejsou výstupy.
V případě telefonátu mezi Zelenským a Trumpem se očekává, že budou diskutovat o náhlém zastavení dodávek některých klíčových amerických zbraní Kyjevu, napsal Financial Times s odvoláním na své zdroje, podle nichž by ukrajinský prezident mohl také nadnést téma potenciálního budoucího prodeje zbraní.
„Zatčení prezidenta Vladimira Putina, tedy prezidenta, který je v Rusku stále u moci, je prakticky neproveditelné. Předpokládám, že stejně tak tomu bude i u Bělovové. Není cesty, jak jej před tribunál předvést, pokud by se nezměnila situace v Rusku a nebyl by Putin fakticky svržen,“ řekl iDnes.cz bývalý vyšetřovatel u Mezinárodního trestního tribunálku pro bývalou Jugoslávii Vladimír Dzura.
Důležité a bezprecedentní rozhodnutí
„Toto je důležité rozhodnutí pro spravedlnost ve světě i pro lidi na Ukrajině. Je to pouhý počátek procesu, který přivede Rusko a jeho vedení k odpovědnosti za zločiny a zvěrstva páchaná na Ukrajině. Beztrestnost nemůže existovat,“ vzkázal však šéf diplomacie EU Josep Borell.
Vydání zatykače na Putina je však bezprecedentní krok, protože směřuje na představitele stálého člena Rady bezpečnosti OSN, upozornila vedoucí Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Veronika Bílková.
ICC oznámil, že vydal zatykač na Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
2.Kde hrozí Putinovi zatčení?
„Rusku z toho nevyplývají žádné povinnosti, nicméně pokud by Putin vycestoval do nějaké země, která je stranou Římského statutu, tak by ten stát byl povinen ho zatknout bez ohledu na personální imunity. Čili omezuje se mu počet zemí, kam se může vypravit,“ uvedla Bílková. Na základě Římského statutu mezinárodní soud vznikl.
Po zatčení by následovalo vydání do Haagu. „Reálně nelze očekávat, že by se do některé této země (Putin) vypravil,“ uvedla Bílková.
„Jsou to všechny evropské země, celá Jižní Amerika (včetně takových ruských spojenců, jako je Venezuela), Tádžikistán – Putin tam byl naposledy v červnu 2022. Ruskému prezidentovi jsou také uzavřené: Afghánistán, Brazílie, Jižní Afrika, Středoafrická republika a Nigérie,“ vypočítává na twitteru zpravodajský kanál Nexta TV, podle kterého jde o 123 zemí.
Detaily Římského statutu Mezinárodního trestního soudu popisuje např. web osn.cz.
3.Bez přítomnosti Putina to nepůjde
Česká expertka Bílková zmínila, že zatykač není veřejný. „Nevíme přesně, co v něm je, s odvoláním na ochranu práv svědků soud rozhodl, že text nezveřejní,“ řekla ČTK. Nelze tak podle ní odhadovat, jak propracovanými důkazy trestní soud nyní disponuje.
„Soud poprvé vydal zatykač na představitele jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN, což je opravdu bezprecedentní,“ upozornila Bílková. Soud aktuálně může dál sbírat důkazy a pokračovat v přípravných pracích, samotné řízení ale nemůže vést v nepřítomnosti Putina, doplnila Bílková.
4.Komplikované prokázání
I kdyby se v budoucnu nakonec povedlo Putina před soud dostat, něco mu dokázat bude komplikované. „Soud by musel prokázat, že tito představitelé věděli anebo mohli vědět, že ke spáchání zločinu dojde,“ řekla v Epicentru Blesku česká velvyslankyně v Nizozemsku Kateřina Sequensová, která je zároveň viceprezidentkou Shromáždění smluvních stran ICC.
Podle ní se Rusko nucenými deportacemi a únosy dětí netají, jen to jejich představitelé nazývají jinak. „Moskva to prezentuje jako humanitární misi na ochranu opuštěných ukrajinských dětí,“ popsala Sequensová.
Video Velvyslankyně v Nizozemsku: Vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině nemá obdobyVideo se připravuje ...5.Putinovy skrýše
Kvůli zatykači samotnému se Putin nemusí nijak skrývat, o tom, kde se však ukrývá, se spekuluje opakovaně. Putinovi totiž nehrozí nebezpečí „jen“ při vycestování mimo zemi.
„Nebudeme si nic nalhávat. Zatykač je nevymahatelný. Putina nejspíš zlikviduje jeho nástupce. Závažné zločiny je ale třeba dále vyšetřovat, sbírat důkazy a svědectví. Lidé, kteří jsou v klíčových funkcích Ruské federace, budou také voláni k odpovědnosti za tuto zbytečnou válku,“ upozornil na twitteru stínový ministr zahraničí Jaroslav Bžoch (ANO).
Putinovy skrýše
O tom, že se Putin z bezpečnostních důvodů skrývá, se během války na Ukrajině mluvilo opakovaně. A to i kvůli údajné Putinově silné nedůvěřivosti, paranoii a obavám z atentátu na ruského prezidenta. Ruský investigativní portál Proekt uvedl, že má Putin patrně více než 20 sídel po celém Rusku a také na anektovaném Krymu.
Putin během války pobývá v Kremlu, v Moskevské oblasti však má i další sídlo Novo-Ogarjovo v Odincovském rajónu. Letní sídlo má Putin v Soči, na břehu Černého moře vyrostl během Putinovy nadvlády nad Rusy luxusní palác v letovisku Gelendžik v přepočtu za 30 miliard korun, spekuluje se však i o tajném bytě v Petrohradě či dače na Krymu, odkud však v průběhu ruské invaze prchali Rusové pryč během ostřelování ze strany Ukrajinců.
6.K soudu jako Miloševič či Karadžič?
Po rozhodnutí Mezinárodního soudního tribunálu se nabízí historická paralela. Tribunál v Haagu v minulosti shledal vinnými z genocidy někdejšího velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče a bývalého politického vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče.
Dobytí enklávy Srebrenica srbskými jednotkami a následný masakr tisícovek lidí se staly jedním z tragických vrcholů tříleté občanské války v Bosně a Hercegovině.
Vojáci pod velením Mladiče ovládli Srebrenici v červenci 1995. Podle odhadů se u základny vojáků OSN ve vsi Potočari severně od města tísnilo až 30 000 lidí, mezi nimiž byla jen asi tisícovka mužů. Právě z nich se o několik desítek hodin později staly první oběti vraždění. Celkový počet obětí masakru, který za genocidu označil i Mezinárodní soudní dvůr OSN, se dodnes jen odhaduje, nejčastěji se hovoří o 8000 mrtvých. Mrtví civilisté přibývají i na Ukrajině, ačkoliv Moskva nadále tvrdí, že na civilní cíle nemíří.
„Pokud bychom to srovnali s tribunálem pro bývalou Jugoslávii, například Slobodan Miloševič (býv. jugoslávský prezident - pozn. red.) se před soud dostal až v roce 2001, přestože válka skončila už v roce 1995. Nikdo nevěřil tomu, že se to stane. Ovšem pak nastaly změny v politickém přístupu Srbska k tomuto tribunálu a jeho představitelé rozhodli o zatčení a následném předání Miloševiče do Haagu. Na Radovana Karadžiče byla žaloba podána v roce 1995 a zatčen byl v roce 2008. Na Ratka Mladiče ve stejném roce, ale zatčen byl až v roce 2011,“ upozornila pro iDnes.cz bývalá prokurátorka někdejšího Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Anna Richterová, která ohledně srovnání s případem Putina dodává: „Nedá se dělat nic jiného, než čekat.“
Video Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicíchVideo se připravuje ...