Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Jasno 22°C

Kde se skrývá Putin? Osm oficiálních adres a k tomu tajné paláce, dači a atomový bunkr

 • Autor: mav - 
  18. 3. 2022
  05:00

  Ruský prezident Vladimir Putin se poslední dobou straní lidí, ani blízké spolupracovníky si často nepouští k tělu a usazuje je na druhý konec dlouhého stolu. Bojí se nákazy, nebo snad atentátu? Pokud platí to druhé, lze spekulovat, že v rámci bezpečnosti nebude pobývat v oficiálním sídle Kremlu či svém stabilním domově. Kde tedy lze Putina zastihnout?

  V posledním majetkovém přiznání uvedl, že vlastní jeden byt, kromě toho má přístup k některým státním objektům. Prokremelský portál Russia Beyond uvádí osm adres. Okolo ruských politiků a oligarchů však existuje spousta obskurních firem a bílých koní, složité vlastnické struktury mohou maskovat vlastnictví okázalých nemovitostí, jako třeba údajný Putinův palác.

  Podle ruského investigativního portálu Proekt může mít pán Kremlu víc než 20 oficiálních i neoficiálních sídel po celém Rusku a na anektovaném Krymu.

  22:03
  28. 5. 2023

  Pro dnešek zpravodajství z války na Ukrajině končíme, znovu se přihlásíme v pondělí ráno. Dobrou noc.

  21:51
  28. 5. 2023

  Kanál Nexta přinesl záběry raketového útoku z Jurivky, obce nedaleko okupovaného Mariupolu. 

  21:34
  28. 5. 2023

  Prezident Volodymyr Zelenskyj poblahopřál a poděkoval protivzdušné obraně. „Pokaždé, když sestřelujete nepřátelské drony a střely, zachraňujete životy. Jste naši hrdinové,“ zdůraznil šéf státu. Zelenskyj ve večerním projevu prohlásil, že Ukrajina skoncuje s tyranií Moskvy, která dlouho zotročovala jiné národy. „Nespasí ji (íránské drony) šáhedy, ani jakékoliv jiné nástroje, které hledají po celém světě. Před porážkou ji nezachrání ani stovky šáhedů, jen zvětší ostudu Ruska,“ prohlásil podle listu Ukrajinska pravda.

  Zobrazit celý online

  Bílí koně z daňových rájů

  Oficiální údaje Kremlu uvádí, že má ruský prezident plat skoro 10 milionů rublů ročně (přes tři miliony Kč), nijak ale nepředvádí, co s miliony dělá. Kauzy jako Panama Papers a Pandora Papers, tedy úniky obchodních dokumentů z daňových rájů, ukázaly, že Rusové s úzkými vazbami na Putina nashromáždili jmění v hodnotě stovek milionů dolarů.

  Švédský ekonom Anders Aslund odhadl, že skrze množství důvěrníků ovládá Putin majetky až ke 150 miliardám dolarů (přes tři biliony korun). To už je na Top 5 nejbohatších lidí planety. Na množství těchto majetků dopadly dřívější či nové sankce, v Rusku a na Krymu si ale dál může Putin dělat, co se mu zlíbí.

 • 1.Moskevský Kreml

  Putinova pracovna v Kremlu. Putinova pracovna v Kremlu. | Kreml

  S výjimkou dvou století, kdy byl hlavním městem Petrohrad, sloužil za sídlo ruských a sovětských vládců Moskevský Kreml, rozsáhlá pevnost v centru. Prezidentská kancelář a pracovní rezidence se nachází v klasicistním Senátním paláci. Velký kremelský palác slouží ke slavnostním oficialitám.

 • 2.Dům na předměstí

  Novo-Ogarjovo: Premiér Putin hostil prezidenta Baracka Obamu, 2009. Novo-Ogarjovo: Premiér Putin hostil prezidenta Baracka Obamu, 2009. | Bílý dům

  Novo-Ogarjovo v Odincovském rajónu Moskevské oblasti je nejspíš Putinovým hlavním domovem. V rezidenci na předměstí Moskvy, asi tři čtvrtě hodiny autem od Moskevského kremlu, tráví prý nejvíc času.

  Nechal si ji postavit sovětský premiér Malenkov v 50. letech, ale než si ji stihl užít, přišel o moc. Pak sloužila jako státní dača. Za Borise Jelcina se skoro nepoužívala, Putin ji nechal roku 2000, záhy po svém nástupu, renovovat. Objekt mj. obehnal šestimetrovými zdmi. Roku 2012 Putin ohlásil, že kvůli neslavným moskevským zácpám bude radši úřadovat odtud; pak si nechal zbudovat heliport, nicméně roku 2020 se tu také izoloval kvůli pandemii koronaviru.

  Jak uvedl ruský provládní server Russia Beyond, Putin se sídla nevzdal, ani když na roky 2004-8 přenechal prezidentský úřad Dmitriji Medveděvovi. Podle zákona si totiž vysloužilý prezident může od státu vyžádat libovolnou rezidenci nadosmrti.

 • 3.Tajný byt

  V majetkovém přiznání za rok 2020 (novější na webu Kremlu není, ale dlouhá léta je přiznání prakticky totožné) uvedl, že vlastní byt o 77 čtverečních metrech a také garáž (18 m2). Už ale není jasné, kde se nachází. Je pravděpodobné, že v Petrohradě, kde Putin vyrůstal a i v 90. letech žil.

 • 4.Byt v Moskvě

  V této budově má Vladimir Putin byt od 90. let. V této budově má Vladimir Putin byt od 90. let. | Google Maps
  Jak píše Russia Beyond, od 90. let, kdy byl premiérem za Borise Jelcina, Putin využívá byt na ulici Akademika Zelinského, v Gagarinském rajónu, autem asi 20 minut od Kremlu. Budova patří prezidentskému úřadu, střeží ji oficiální ochranka FSO. Putin uvádí v majetkovém přiznání, že byt o rozloze 153 metrů čtverečních „využívá“; spíše prý k oficiálním účelům, například zde přijal Angelu Merkelovou.

 • 5.Letní sídlo v Soči

  Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv v prezidentském letním sídle Bočarov ručej. Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv v prezidentském letním sídle Bočarov ručej. | Kreml

  Bočarov ručej je dnes oficiálním letním sídlem prezidenta Ruské federace. Nechal ho postavit Stalinův maršál Kliment Vorošilov, jezdili tam pak mj. Chruščov a Brežněv. Putin zde hostil prezidenta USA George Bushe a německou kancléřku Angelu Merkelovou.

 • 6.Valdaj

  Putin na rybách se Silviem Berlusconim na dače Užin. Putin na rybách se Silviem Berlusconim na dače Užin. | Sputnik/Profimedia.cz

  Další letní sídlo leží v Novgorodské oblasti, rovněž je známo jako Užin a Dolgije Borody. Rezidence se původně plánovala jako dača pro Stalina, ale pak došli k závěru, že kvůli poloze na malém poloostrově v okolí hustých lesů není bezpečná. Dokončili ji tak až v 80. letech. Na ryby sem jezdil Boris Jelcin a u stejné aktivity se tu předváděl i Putin, například ve společnosti italského lídra Silvia Berlusconiho.

 • 7.Konstantinův palác, Petrohrad

  Národní palác kongresů – Konstantinovský palác u Petrohradu. Národní palác kongresů – Konstantinovský palác u Petrohradu. | Ninara (CC BY 2.0)

  Rezidence carské rodiny Romanovců na březích Finského zálivu, 20 kilometrů od centra. Záměr byl zastínit Versailles, palác francouzských králů. Poškozen za druhé světové války, pak hostil studenty, s pádem SSSR chátral. Za Vladimira Putina ho prezidentská kancelář renovovala. Nyní je Národním kongresovým palácem, konaly se tu mj. summity G8 (2006) a G20 (2013).

 • 8.Na dostřel od Polska

  Prezidentská rezidence Jantar v Pioněrském v Kaliningradské oblasti, exklávě mezi Polskem a Litvou. Budovu otevřel roku 2011 tehdejší prezident Dmitrij Medvěděv, Vladimir Putin ji podle Russia Beyond nevyužil.

  Jantar, prezidentská rezidence v Kaliningradské oblasti. Jantar, prezidentská rezidence v Kaliningradské oblasti. | Bars 23 (CC BY-SA 3.0)

 • 9.Putinův Palác

  Letecký snímek Putinova paláce odhaluje luxus v celé své kráse. Letecký snímek Putinova paláce odhaluje luxus v celé své kráse. | Archiv Blesku

  V letovisku Gelendžik na pobřeží Černého moře vyrostlo pohádkové sídlo, jež vyšlo v přepočtu na téměř 30 miliard korun. Na pozemcích o ploše 70 kilometrů čtverečních je i kostel, lázně a hokejové kluziště. Vchod zdobí ruská imperiální orlice.

  Co je hodně podezřelé, okolo nemovitosti je bezletová zóna; investigativci také zjistili, že tam probíhá rušení či zkreslování signálů satelitní navigace (GPS aj.). K vlastnictví paláce se loni přiznal  oligarcha Arkadij Rotenberg, Putinův kamarád z dětství – trénovali spolu judo.

 • 10.Dača na Krymu

  U Jalty, na strmém břehu s výhledem na moře, stojí komplex letních rezidencí, kam se jezdíval rekreovat už Stalin. Dača číslo 1 zvaná Glicinija (podle květiny Vistárie) patřívala Chruščovovi. Ale začátkem století se zalíbila Putinovi, to ještě byly rusko-ukrajinské vztahy dobré.

  Roku 2004 komplex koupila ruská státní banka VTB (tehdy ještě celým jménem Vněštorgbank – Banka zahraničního obchodu). Končící ukrajinský prezident Leonid Kučma tehdy uvedl, že má sloužit právě jeho ruskému kolegovi, napsal loni investigativní server Proekt.

  „Tady všichni ví, že Dača č. 1 patřila neoficiálně Putinovi,“ řekl Guardianu Sergej Davydenko, místní podnikatel. Po roce 2004 sledoval nárůst bezpečnostních opatření kolem nemovitosti, kam se jako malý plížil hrát si. „Přes horu přilétávaly vrtulníky a přistávaly zde.“

  Ale dlouho VTB majitelem nezůstala. Po oranžové revoluci koncem toho roku a nástupu proevropského prezidenta Viktora Juščenka vláda nemovitost znárodnila, zaplatila 12 milionů hřiven (tehdy cca 55 milionů Kč) – třetinu odhadované hodnoty.

  Když celý Krym roku 2014 anektovalo Rusko, dači přešly pod ruskou vládu. Ta „Putinova“ byla privatizována roku 2019 za 1,2 miliardy rublů (kolem 420 milionů korun). Server Krym Realii tehdy vypátral, že se majitelem stala obskurní firmička bez zisků a s minimálním základním kapitálem. A podle Proektu má napojení na lidi kolem Rossíja Banka a tedy Jurije Kovalčuka, Putinova kamaráda spojovaného s výše zmíněným palácem.

 • 11.Ladožské jezero

  Putin má prý »tajnou daču« v Karélii na severozápadě Ruska. Putin má prý »tajnou daču« v Karélii na severozápadě Ruska. | Reprofoto TV Dožď

  V Karélii (Karjala), kterou z velké míry od Finska uchvátil Stalin, se nachází další údajná Putinova tajná dača. Komplex obehnaný plotem nepřetržitě hlídá vládní ochranka, která v jeho okolí nepovoluje ani natáčet. Ruské TV Dožď se ale roku 2016 podařilo dostat dovnitř. „Náš zdroj nám potvrdil, že rezidence byla navrhnuta a postavena pro Putina. Je tu heliport, dva domy - jeden pokrytý trávou a loděnice,“ uvedla televize. Dača leží na ohromném Ladožském jezeře.

 • 12.Bunkr v horách

  „Rodina prezidenta Putina provedla evakuaci do speciálního bunkru připraveného pro případ studené války. Nachází se v Altajské republice,“ prohlásil moskevský politolog Valerij Solovej na přelomu února a března na videu. „Vlastně to není bunkr, nýbrž hotové podzemní město, vybavené nejmodernější vědou a technologiemi.“

  Podle britského listu Daily Mail naznačuje, že se bunkr nachází pod dačou v Ongudájském rajónu, v pohoří Altaj nedaleko Kazachstánu, Číny a Mongolska. Budovu vystavěl plynárenský gigant Gazprom. Z jejího podzemí vede řada ventilačních šachet a elektřinu přivádí moderní dráty s kapacitou pro malé město.

  Bývalý profesor prestižního moskevského Ústavu pro mezinárodní vztahy Solovej je mnohými považován za konspiračního teoretika a šiřitele hoaxů. Úřady ho však do jisté míry zřejmě vážně berou – nedávno ho sedm hodin vyslýchaly.

 • 13.Děti ve Švýcarsku

  Podle zdrojů magazínu New York Post/webu Page Six Putin uklidil svou milenku Alinu Kabajevovou a jejich čtyři děti do jiných hor. „Zatímco Putin podniká svůj útok na Ukrajinu, útočí na nevinné občany a způsobuje uprchlickou krizi, jeho rodina je zalezlá ve velmi soukromé a velmi bezpečné chatě kdesi ve Švýcarsku – aspoň prozatím,“ cituje Page Six svého informátora. Putin prý s olympijskou gymnastkou má dvojčata – holčičky (7) a další dva syny. „Všechny děti mají švýcarské pasy, hádám, že ona taky,“ uvádí zdroj Page Six.

  Putin se o svém soukromém životě nevyjadřuje. Když o údajné milence informoval roku 2008 list Moskevskij Korrespondent, úřady ho zavřely. Oficiálně se ví, že se Putin roku 2013 rozvedl s letuškou Ljudmilou, s níž má dcery Mariu Voroncovovou (36) a Katerinu Tichonovovou (35).

  Video  Děti diktátorů: Nadané Putinovy dcery a jedna nemanželská hvězda Instagramu  - Videohub
  Video se připravuje ...

   

joanna5 ( 23. března 2022 13:28 )

...minimalni mzda je u nas 16.200,-- na den 540,-- kč, To je castka k žití?Opravdu si mysli, ze lide budou mlcet jako tupe stado? Blesku, kdo zakazal diskuzi u nekterych clanku? Vy jste to nastavili nebo jste to dostali narizeno a od koho jmenovite? Cekame na odpoved.

fesak2 ( 22. března 2022 14:51 )

putin = hitler, stejný postup, stejné skutky, stejný zm**. Sláva Ukrajině!

abelfarao ( 18. března 2022 10:22 )

Přestaňte drogovat. Nezvládnete napsat kloudnou větu, jen nesmyslné bláboly.

abelfarao ( 18. března 2022 09:53 )

Já spíš nechápu, nač potřebuje Vladimír protiatomový kryt. Je to přece Superman. Loví medvědy, nachází starožitné drahocennosti na dně moře..., nechává zabíjet hromadu bezbranných lidí, ale sám rozdává jen rozkazy. Proč nejde do boje (jinak než slovně-rozkazy)? Muž proti muži..., myslím že by nepřežil ani pár hodin.

Tara-Tara ( 18. března 2022 09:13 )

spíš, kde se schovává ten komediant Zelenskij a odkud vyřvává ty své požadavky

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa