Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Oblačno, déšť 12°C

Nášivky s putinovským logem Z se volně prodávají na internetu. Policie: Dít by se to nemělo, záleží na situaci

Autor: Markéta Mikešová - 
19. března 2023
05:00

Z demonstrace proti bídě na Václavském náměstí minulý víkend vzniklo mnoho fotografií, které vyvolaly velkou diskuzi. Jednou z nich byla fotografie muže, který přišel vyjádřit svou nespokojenost v oblečení s nášivkami se symbolem Z a žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Tedy symboly, které se pojí s ruskou agresí na Ukrajině. Policie muže zadržela kvůli podezření ze schvalování genocidia. Jenže jak vůbec k podobným nášivkám přišel? Jak zjistily Blesk Zprávy, dají se bez problému volně koupit na českém internetu.

Oba symboly jsou už dnes synonymem pro ruská zvěrstva na Ukrajině. Písmenem Z označují Rusové svou vojenskou techniku, často ho mají i na svých uniformách. Wagnerova skupina, soukromá polovojenská organizace, již vede prominentní kremelská figura Jevgenij Prigožin, oficiální ruské armádě na Ukrajině pomáhá. Často dokonce vykonává tu nejšpinavější práci, která je za hranou i pro běžné ruské vojáky.

Kdo jak s písmenem Z – na černém podkladu – tak s logem Wagnerovců veřejně vystupuje, může v některých případech dávat najevo, že s počínáním Rusů na Ukrajině souhlasí. Schvalování války je ovšem trestné, na což už loni upozornilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).

„Nejvyšší státní zastupitelství považuje za nezbytné informovat občany, že aktuální situace spojená s útokem Ruské federace na Ukrajinu může mít dopady i do oblasti jejich svobody projevu,“ uvedl ve zprávě nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Schvalováním války může vzniknout trestný čin schvalování trestného činu či trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 trestního zákoníku. Nejvyšší státní zastupitelství upozornilo, že to platí pro prostor internetu a sociálních sítí, ale i pro pořádání demonstrací.

Podle NSZ v těchto případech už padlo devět pravomocných rozsudků, v 58 případech byl někdo obviněn. Zatím jediná osoba musela jít do vězení, jak řekl Stříž pro středeční Právo, šlo o aktivistu Patrika Tušla.

Volně prodejné

Jenže ačkoliv může být nakládání s válečnými symboly problematické, nášivky s nimi lze volně koupit na českém internetu, zjistily Blesk Zprávy. Nášivky s logem Wagnerovců vyjdou na 250 korun, dokonce se s nimi obchoduje na bazarech, kde už je cena vyšší. K dispozici je i celý prapor za 599 korun - aktuálně vyprodaný.

Nášivka s logem Z je pak volně dostupným artiklem na zahraničích e-shopech, které posílají zboží ve velkém do Česka. To vyjde na lidových 12 korun, plus poštovné. Písmeno Z se zde prodává jako „tajemné ruské logo“. Jména obchodů záměrně nejmenujeme.

Policie: Záleží na zhodnocení konkrétních okolností

Podle policie nelze automaticky říct, že by takový prodej byl problematický. Dokonce ani pokud si člověk symboly vystaví na sociálních sítích - pokaždé se musí posuzovat konkrétní situace a kontext. 

„Vystavování zmíněných symbolů nelze automaticky považovat za trestné a vždy záleží na konkrétních okolnostech a situaci. Právě toto hodnocení situace je jednou z činností, kterou dělají policisté, když se těmito případy zabývají,“ vysvětlil pro Blesk Zprávy mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík.

Podle něj se stejný postup uplatňuje například u symbolů propagující nacistické Německo. „Ačkoliv spadají do kategorie zakázaných, tak ale nelze každé jejich vyobrazení považovat za podporu tohoto režimu,“ podotýká.

Právě proto obchody s nášivkami a prapory automaticky zákon neporušují, to ale neznamená, že by z nich policisté měli radost. „Existují situace, kdy jejich prodej lze považovat za legální a neodporující legislativě, nicméně v obecné rovině by se to dít nemělo. Každopádně tuto scénu kriminalisté pečlivě sledují a monitorují,“ říká Moravčík.

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

8:50
Dnes

Rusko je velmi blízko k dosažení cíle plánovaného snížení těžby ropy o 500.000 barelů denně na zhruba 9,5 milionu barelů denně. Uvedl to v prohlášení vicepremiér Alexandr Novak. Snížení odpovídá pěti procentům předchozí produkce ropy v zemi. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií.

Vývoz ropy je hlavním zdrojem příjmů pro Rusko. Ohrožují ho však sankce západních zemí vůči Moskvě kvůli invazi na Ukrajinu. Rusku se zatím daří pohybovat ve spleti omezení, oznámené snížení těžby ale naznačuje, že omezení cen ruských ropných produktů by mohlo mít určitý dopad na zemi. Cena ruské uralské ropy se také již několik měsíců obchoduje s výraznou slevu proti ropě Brent, uvedla agentura Reuters.

8:07
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři.

Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, v poslední době si v jeho okolí i městě samotném připsaly jisté územní zisky, uvádí ve svém pravidelném posouzení válečné situace na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb dnes ohlásil odražení 59 útoků za poslední den.

23:41
24. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme a přejeme vám dobrou noc. Budeme se na vás těšit zase zítra.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa