Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Český expert o vývoji války na Ukrajině: Chystá Rusko ofenzivu na jihu? A jak jsou na tom armády?

Autor: ČTK, swp - 
21. ledna 2023
12:20

Vše nasvědčuje tomu, že v jižní části frontové linie na Ukrajině ruská armáda připravuje ofenzivu, míní Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. V současné době podle něj dynamika konfliktu značně stagnuje. Petráš to uvedl pro ČTK. Válka na Ukrajině trvá téměř 11 měsíců, ruská armáda do země vpadla loni 24. února.

Obě strany podle Petráše ztratily operační iniciativu v celé délce frontové linie. „Důvodem je především absence těžké mechanizované techniky, zbraní a munice, která je nezbytná k vedení efektivní manévrovací operace,“ uvedl Petráš. Asi nejvíce je nyní skloňovaná oblast Bachmutu, kde se především ze strany ruské armády vojenské operace nyní vedou formou početně malých uskupení pozemních jednotek, poukázal.

„Otázkou je, zda tento přístup způsobily ztráty na živé síle a technice, či se jedná o záměr ve smyslu změny taktiky. Vedle toho se obě strany potýkají s nedostatečnou leteckou podporou pozemních operací, což je nezbytný předpoklad k získání území a jeho kontrole. Tento nedostatek je vcelku logický při pohledu na předválečný stav a možnosti ukrajinské armády, avšak značně překvapující na straně ruské,“ podotkl Petráš.

Poměr sil na obou stranách by podle něj změnily případné dodávky tanků na Ukrajinu od západních zemí. Hovoří se především o tancích Leopard německé provenience, Abrams z USA, britských Challengerech, případně lehkých tancích AMX 10 francouzské výroby. „Ať už bude počet této techniky jakýkoliv, nelze to bohužel automaticky považovat za změnu ve vývoji konfliktu ve prospěch Ukrajiny. Celkový poměr těžké techniky jde stále ve prospěch Ruska, což je sice faktor důležitý pro vedení války, ne však rozhodující,“ uvedl Petráš.

Podle něj rozhodujícím faktorem, který může zvrátit vývoj konfliktu na jednu či druhou stranu, je úroveň vycvičenosti posádek tanků, začlenění této techniky do jednotek a především pak schopnost velení operace efektivně a koordinovaně s dalšími druhy sil zasadit tyto jednotky v bojové sestavě proti nepříteli. „Dodávky tanků ukrajinské armádě v určitém počtu je věc jedna, vycvičení v rámci posádek i v rámci bojového uskupení a jejich zasazení ve vhodnou chvíli na patřičném místě je pak věc druhá, a řekněme, z hlediska operačního umění, i daleko důležitější,“ zdůraznil Petráš.

Tankové a mechanizované jednotky samy o sobě podle Petráše mnoho nezmůžou. „Má-li být veden úspěšný boj na zemi, je nutné mít dělostřeleckou, a především leteckou podporu, ideálně s ovládnutím vzdušného prostoru nad operačním územím. Kombinace takovýchto schopností se ale Ukrajině v současné době nedostává. Ovšem identický problém má i ruská strana, a proto je dosavadní vývoj konfliktu takový, jaký je,“ zhodnotil odborník.

Vše podle Petráše nasvědčuje tomu, že se v jižní části frontové linie ruská armáda připravuje na ofenzivu, pravděpodobně s příchodem jara. Opevňovací práce a posilování pozic by podle něj nasvědčovalo tomu, že se má jednat o předpolí k následné snaze o přechod delty Dněpru a znovuzískání části území na západním břehu této řeky. „Důvodem k vedení těchto aktivit bude pravděpodobně snaha odříznout celkový přístup Ukrajiny k Černému moři a zajistit bezpečnost na anektovaném Krymu,“ míní Petráš.

16:04
Dnes

Rusko se připravuje na novou ofenzivu a útoky na ukrajinskou železniční síť se snaží paralyzovat vojenské dodávky včetně západní pomoci. Agentuře AFP to dnes řekl nejmenovaný vysoce postavený ukrajinský představitel den poté, co Rusko zasáhlo železniční infrastrukturu ve třech ukrajinských regionech. Útoky v Doněcké a Charkovské oblasti dnes potvrdilo ruské ministerstvo obrany.

„Jsou to klasická opatření před ofenzivou,“ uvedl pod podmínkou anonymity vysoce postavený zdroj ukrajinských bezpečnostních složek. Cílem je podle něj znemožnit Kyjevu dodávat na frontu vojenské vybavení, které Ukrajině mimo jiné poskytují západní spojenci.

15:51
Dnes

Ukrajina potřebuje od svých spojenců další prostředky protivzdušné obrany, zdůraznil dnes na virtuálním jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury AP řekl, že Ukrajina potřebuje k ochraně svých měst alespoň sedm amerických komplexů Patriot a příslušné střely.

„To je to, co nyní může a mělo by zachraňovat životy,“ prohlásil prezident země, která se už déle než dva roky brání ozbrojené agresi sousedního Ruska. Podle agentury Reuters také uvedl, že jen v letošním roce Rusko zaútočilo na Ukrajinu už 9000 leteckými naváděnými pumami. „Musíme mít možnost sestřelovat bojové letouny, aby se nepřibližovaly k našim pozicím a hranicím,“ sdělil.

15:27
Dnes

Je naivní se domnívat, že pokud by Rusko zvítězilo na Ukrajině, jeho tanky se na našich hranicích zastaví. Český ministr zahraničí Jan Lipavský to řekl v projevu na univerzitě Ludovika v Budapešti, kde dopoledne jednal se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem.

„Dnes ty stejné tanky, které sledovali naši otcové a dědečkové v ulicích Budapešti a Prahy, zabíjí lidi na Ukrajině,“ uvedl šéf české diplomacie. „Scenérie se mění, ruská imperiální krutost pokračuje,“ doplnil. Cílem Ruska je podle něj zničit Ukrajinu a přizpůsobit ji vlastnímu brutálnímu stylu myšlení. „Je to o rozvrácení naší části Evropy,“ konstatoval Lipavský.

Zobrazit celý online

V centrální části fronty pak budou ruské jednotky podle něj nadále usilovat o dobytí Bachmutu a získání celé oblasti pod svou kontrolu. „Byť se nejedná o strategicky významné území a jeho zisk nebude mít zásadní vliv na vývoj konfliktu, pro Rusko má toto území značný symbolický význam,“ uvedl Petráš. Mimo jiné jde o vstupní bránu na území separatistických republik.

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa