Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Český velvyslanec v Kyjevě: Musíme posílit sankce proti ruským celebritám a propagandistům

Autor: ČTK - 
12. března 2023
09:43

Pro Ukrajinu je důležité posílit sankce proti propagandistům režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, proti celebritám, které ovlivňují názory v ruské společnosti. Ukrajinská strana také bude naléhat na posílení postihů vůči ruským bankám či sankcí, které by znemožňovaly ruskému vojensko-průmyslovému komplexu vyrábět. V rozhovoru to ČTK řekl český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula. Ve druhé polovině března se v ukrajinském hlavním městě uskuteční takzvané sankční fórum, kterého by se měli účastnit sankční koordinátoři, případně další zástupci ze západních zemí.

Propagandisté ruského režimu podle ukrajinské strany znevažují západní hodnoty. „Jsou to lidé, kteří vystupují proti Ukrajině, proti ukrajinským partnerům. Zároveň bez omezení cestují do zemí Evropské unie, do USA. Pokud to jsou umělci, tak koncertují, tráví tam dovolenou, jejich děti tam studují,“ uvedl Matula. „Určitě bude ukrajinská strana dál naléhat na to, aby byly posíleny sankce proti ruským finančním institucím, proti bankám,“ řekl. Dále očekává ukrajinské požadavky na posílení obchodních omezení a sankcí, které by znemožňovaly ruskému vojensko-průmyslovému komplexu vyrábět. „Určitě se bude dál jednat o sankcích, které by znemožňovaly vývoz takzvaného duálního zboží,“ dodal.

Na konci února Evropská unie přijala desátý balík sankcí, který obsahuje kromě jiného větší restrikce vývozu zboží dvojího využití, opatření proti subjektům podporujícím válku, šířícím propagandu nebo dodávajícím drony, jež Rusko využívá k útokům. Ukrajinská strana podle Matuly vnímá, že v předešlém půlroce při českém předsednictví v Radě EU byly přijaty hned tři sankční balíčky.

Otázkou podle velvyslance je, do jaké míry sankce na ruské hospodářství působí. Nejsou pro něj devastující, ale často se projevují až se zpožděním, míní. „Už letos se očekává pokles hrubého domácího produktu v Rusku až o nějakých pět nebo šest procent,“ uvedl. V energetice jsou podle něj postihy markantní, protože Rusko v podstatě přišlo o evropský trh pro vývoz plynu a potýká se s nižšími cenami i s nižším objemem vývozu ropy.

Západ si podle Matuly uvědomuje, že Ukrajina válku nesmí prohrát. „Pokud Ukrajina válku prohraje, tak to bude pro Rusko signál, že může jít dál ve svých imperiálních ambicích. Moc nepochybuji o tom, že pokud by skutečně padla Ukrajina, tak je jenom otázka času, kdy bude chtít Rusko jít dál,“ míní velvyslanec. Pro Ukrajinu jsou z hlediska vojenské pomoci nyní prioritní dodávky systémů protivzdušné obrany a dělostřelecká munice, řekl.

Ukrajina do NATO? Až po válce

Ukrajina podle Matuly dává najevo, pokud jde o problematiku vstupu do Severoatlantické aliance (NATO), že je připravena a odhodlaná bránit euroatlantický prostor a západní hodnoty. „Podporujeme členství Ukrajiny v NATO, jakmile to bude možné. Momentálně to v době, kdy trvá válka, možné není,“ uvedl.

Česko zároveň jednoznačně podporuje přístupový proces Ukrajiny do EU. „Ukrajinská strana dělá všechno pro to, aby sedm podmínek, které stanovila Evropská komise v rámci kandidátského statusu, naplnila co nejdříve. Není to jednoduché za normální, standardní situace. Ukrajina je v nestandardní situaci, přesto i v době války dělá posuny při plnění podmínek, přijímá potřebné zákony. Samozřejmě důležité potom bude, aby zákony byly také implementovány v praxi,“ poznamenal velvyslanec.

Ukrajinské vedení má podle něj výhodu v tom, že má podporu veřejnosti, co se týče vstupu do EU i NATO. „Ukrajinci chtějí být součástí našeho prostoru. Nechtějí být součástí postsovětského prostoru a určitě nechtějí být součástí Ruska,“ dodal Matula.

Video  Ukrajinský prezident Zelenskyj ukázal: Tady během války žiju  - Twitter / Zelenskyj
Video se připravuje ...

9:12
Dnes

Ani vodou, ani raketami, ani ničím jiným se ruským teroristům nepodaří zastavit Ukrajinu, zareagoval Zelenskyj na zničení Kachovské přehrady.

9:05
Dnes

O úplném zničení Kachovské vodní přehrady v ruské státní televizi podle médií hovořil i šéf ruské okupační správy v Nové Kachovce Vladimir Leonťjev.

9:04
Dnes
!

„Rusko vyhodilo 6. června v ranních hodinách do povětří vodní elektrárnu Kachovka. Její strojovna byla zcela zničena. Elektrárnu již nelze obnovit. Podle předběžné prognózy se očekává, že se nádrž vyčerpá během následujících čtyř dnů. Od devíti hodin ráno hladina vody v nádrži Kachovka rychle klesá, začala evakuace obyvatelstva z potenciálně zaplavených oblastí,“ uvádí v prohlášení ukrajinský státní podnik Ukrhydroenergo, který spravuje mnoho velkých vodních elektráren.

„Nekontrolovaný pokles hladiny vody představuje další hrozbu pro dočasně obsazenou Záporožskou jadernou elektrárnu. Voda z Kachovské nádrže je nezbytná k získání energie pro kondenzátory turbín a bezpečnostní systémy ZNPP. V současné době je chladicí jezírko stanice plné. Ukrajinský personál v elektrárně pečlivě sleduje všechny ukazatele,“ dodali. 

UkrHydroEnergo v současné době pokračuje v analýze situace, odborníci pracují na objasnění rozsahu destrukce. Informace budou průběžně aktualizovány.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa