Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Na Václaváku lidé bouřili i proti Ukrajině. Rakušan se opřel do mravní bídy organizátorů

Aktualizováno -
11. března 2023
20:10
Autor: ČTK, Mii - 
11. března 2023
18:45

Premiér Petr Fiala (ODS) je přesvědčen o tom, že projevy, vystupující i vznášené požadavky hovoří samy za sebe, nevidí tedy důvod dnešní protivládní demonstraci na pražském Václavském náměstí dále komentovat. Řekl to mluvčí vlády Václav Smolka. Jediný motiv, kterému v souvislosti s demonstrací rozumí vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), je obava z chudoby. Stát ale nikoho nenechá bez pomoci, napsal. Závěr akce, kdy se část demonstrantů nahrnula před Národní muzeum, považuje za nepřípustný.

Tisíce lidí dorazily na Václavské náměstí na protivládní demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Pořadatel a šéf PRO Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, další protest na stejném místě se uskuteční 16. dubna a akce přejde v blokádu vládních budov.

Několik stovek demonstrantů se po skončení oficiální demonstrace přesunulo před Národní muzeum, kde žádali sundání ukrajinské vlajky. Policie je vyzvala k odchodu, na místě jsou těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do muzea. Došlo k několika strkanicím.

V davu se také objevil člověk s jasnými motivy, podporujícími současné počínají Ruska - symbolem Z, který používají okupanti během válečných operací na Ukrajině a symbolem žoldnéřské skupiny Wagnerovců. Podle televize CNN Prima News policie muže s těmito nášivkami zadržela.

„Pan premiér je přesvědčen, že projevy, vystupující i vznášené požadavky hovoří samy za sebe, a není je potřeba nijak dále komentovat,“ uvedl Smolka.

Násilné projevy? Nepřípustné

Rakušan sdělil, že jediný motiv, kterému rozumí, je obava z chudoby. „K tomu, abychom čelili hrozbě chudoby, má ale náš stát dostatek funkčních nástrojů v podobě robustního sociálního systému. Ten nikoho nenechá bez pomoci a ještě zdaleka ho nevyužívají všichni, kdo na to mají nárok,“ uvedl.

Co se týče dalších požadavků organizátorů, zejména zastavení pomoci Ukrajině, ty jsou podle vicepremiéra „spíš projevem mravní bídy organizátorů než čehokoliv jiného. Za tím, že si ČR plní své spojenecké závazky, si pevně stojím. A jsem rád, že je to i převažující názor české veřejnosti,“ uvedl Rakušan.

Nařčení z cenzury v situaci, kdy lidé svobodně na náměstí i jinde projevují své názory, považuje za naprosto absurdní. „Cenzurou zavání spíše to, když někteří mluvčí na demonstraci vzkazují médiím, jak se mají, či nemají chovat. Nechme to, prosím, na médiích samotných,“ sdělil.

Za zcela nepřípustné má násilné projevy v závěru demonstrace, kdy se část účastníků dožadovala stržení ukrajinské vlajku z budovy Národního muzea. „Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní,“ uzavřel Rakušan.

Němcová: Cíleně stupňovaná agrese

Potyčku před Národním muzeem odsoudili i další politici. „Odsuzuji projevy nenávisti proti současné vládě, která čelí důsledkům nezodpovědné politiky vlády AB, energetické krize, russácké války. Cíleně stupňovaná agrese vedla dnes k útoku na budovu Národního muzea a směřuje proti trpící Ukrajině. Musíme tomu čelit, než bude pozdě!“ napsala na twitteru senátorka Miroslava Němcová (ODS).

„Děkuji Policie ČR za dnešní profesionální zvládnutí vyhrocené situace před Národním muzeem. Právo demonstrovat si nelze plést s ohrožováním národního kulturního dědictví,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Nová protestní strana

Strana PRO, která vznikla loni, adresovala dopis vládě, v němž ji mimo jiné vyzvala, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace. Kabinet by měl podle představ PRO získat pod stoprocentní kontrolu firmu ČEZ, ve které nyní drží zhruba 70 procent akcií, stát by měl také opustit systém obchodování s emisními povolenkami.

PRO také chce, aby vláda jasně usilovala o mírové řešení války na Ukrajině včetně možného uspořádání mírové konference v Česku. Kabinet by podle ní také měl ukončit dodávky vojenského materiálu Ukrajině.

Video  Fiala o roce války: Ukrajina musí zvítězit  - Twitter Petr Fiala
Video se připravuje ...

amba ( 19. března 2023 13:18 )

kdyby ten lhář nemohl lhát, tak by nemohl ani dýchat

hejhej ( 14. března 2023 15:00 )

jajas:
Rakušan žvaní, neví co je mravnost, čestnost. Podporuje zloděje a jeho podporuje Fiala - Fialka.

hejhej ( 14. března 2023 13:42 )

naidka:
Kdyby v minulé vládě byli tak neschopní ministři jako v této, byly by demostrnce chlívkářů každý týden.

hejhej ( 14. března 2023 13:41 )

Rakušan se nemá co opírat do demonstrace ani ji hodnotit. Když byly demonstrance chlívkařů, tak bylo všechno v pořádku.To byla přehlídka mravní bídy za účastí Kalouska a jemu podobných. Rakušan je šéf zlodějské mafie , měl by držet hu.bu.

Staroduchodce ( 13. března 2023 19:40 )

A co mravní bída a arogance Rakušana. Kmotr zlodějů a zlodějíčků strany vybraných starostů a starostů různých hnutí stejného ražení pod značkou STAN. Je mravní udělat si z dotací pro rozvoj obcí dojnou krávu na osobní obohacení a obohacení přitulených pijavic a mafiánů?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa