Dmytro vytáhl tělo mrtvého syna z bojového pole: Společně bránili Ukrajinu proti Rusům

Autor: rix, ČTK - 
22. července 2022
16:31

Těžký osud připravila válka na Ukrajině pro otce a syna, kteří se rozhodli bránit svou zem. Ačkoli prošli mnoha bitvami, situace u Slavjansku se pro ně stala osudnou. Syn Jurij Statovsky na místě padl, jeho otec Dmytro pak tělo svého potomka sám táhl z bojového pole.

Oba muži pocházejí z Petrykivky v Dněpropetrovské oblasti. O jejich osudu informoval pro deník Telegraf novinář Jurij Butusov. Bránit Ukrajinu se podle něho oba rozhodli dobrovolně. Po dobu šílených bojů rozpoutaných ruským prezidentem Vladimirem Putinem prošli dokonce několika bitvami.

Tátovi mladého Jurije ale nakonec zbyly jen oči pro pláč. Jeho syn padl v bitvě u Slavjansku. Sám tahal chlapcovo tělo z bojiště. Na svého potomka ale nezapomene. „Pamatuje si, jak se učil a jak bojoval. To vše po jeho boku. Nakonec ale bohužel zůstal sám,“ popsal Butusov. Po synově pohřbu se muž plánuje vrátit na frontu.

Příběh dojal uživatele napříč sociálními sítěmi. „Chudák táta, obdivuji jeho statečnost a nezdolnost,“ napsala jedna z diskutujících. „Táto, já na Vás myslím. Vím, že se to nedozvíte, ale třeba jednou, až peklo přestane být peklem, Vám to někam napíšu. Jste nesmírně statečný muž,“ přidala se další.

Situace na Ukrajině je stále napjatá. Spojené státy ale nově oznámily další rozsáhlou pomoc. Nejnovější americký balík vojenské pomoci Ukrajině bude zahrnovat další čtyři salvové raketomety HIMARS, které v posledních týdnech pomáhají Ukrajincům útočit na sklady zbraní a další pozice ruských okupantů. Oznámil to podle agentury Reuters ministr obrany Spojených států Lloyd Austin. Počet těchto moderních dělostřeleckých systémů vyslaných na Ukrajinu by tak stoupl na 16.

„Nadále budeme nacházet inovativní cesty, jak zachovat naši dlouhodobou podporu pro odvážné muže a ženy ukrajinských ozbrojených sil a budeme naši pomoc přizpůsobovat tak, abychom zajistili, že Ukrajina má technologie, munici a čirou palebnou sílu na vlastní obranu,“ řekl ministr Austin na úvod virtuálního setkání s představiteli dalších spojenců Kyjeva.

22:36
Dnes

Drazí čtenáři, online zpravodajství k ukrajinskému dění bude pokračovat zase ráno. Děkujeme za jeho sledování a přejeme dobrou noc.

22:36
Dnes

Rumunsko oznámilo, že jeho námořnictvo dnes nedaleko přístavu Konstanca zneškodnilo volně plující ukrajinský námořní dron. Podle ministerstva obrany ohrožoval plavbu v Černém moři. Ukrajinská tajná služba SBU uvedla, že všechny své námořní drony má pod kontrolou, o žádný nepřišla a žádný z nich nevstoupil do rumunských vod.

O likvidaci bezposádkového plavidla požádala rumunské námořnictvo pobřežní stráž, která dron objevila asi 67 kilometrů od Konstance. Potápěči z rumunského zásahového týmu následně dron zneškodnili kontrolovanou detonací.

22:31
Dnes

Agentura AP zveřejnila záběry pořízené z dronu, které ukazují zdevastované město Myrnohrad ležící v ukrajinské Doněcké oblasti. To je podle ní téměř obklíčené ruskými invazními silami. Myrnohrad leží nedaleko Pokrovsku, o kterém Rusko v posledních dnech tvrdí, že se ho zmocnilo. Ukrajinská armáda to ale popírá a argumentuje, že stále drží severní část strategicky důležitého města.

V Myrnohradu není prakticky vidět jedinou ulici, která by zůstala nedotčená boji. „Snaží se ho jednoduše vymazat z povrchu zemského,“ uvedl Oleksij Hodzenko, mluvčí dronového praporu 38. brigády námořní pěchoty, jejíž členové podle AP stále Myrnohrad bránili.

Myrnohrad je podle mapy projektu DeepState, jenž je považován za blízký ukrajinské armádě, téměř obklíčen ruskými invazními silami. Podle Hodzenka pro ukrajinské jednotky stále existuje cesta ven, Rusové jim ale ztížili logistiku. „Můžeme jen velmi zřídka provádět byť jen malou rotaci personálu. Lidi tam sedí týdny,“ popsal.

Zobrazit celý online

Video  Ministr Lipavský na Ukrajině: Zavítal na ostřelované předměstí Kyjeva.  - Blesk - Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa