Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Expert o útocích Ukrajinců na Rusy a raketách HIMARS: Proč nemohou ničit ruské jednotky ve velkém?

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
20. července 2022
05:00

Prakticky hitem mezi zprávami z Ukrajiny se staly v posledních týdnech americké raketomety HIMARS. Ty nyní ukrajinští vojáci využívají k narušení ruské logistiky a podle všeho jim to vychází podle plánu. Vojenský analytik Jiří Vojáček jejich strategii hodnotí jako správnou, nadšení kterým je doprovázená, považuje ale za přehnané. Ukrajinci by totiž systémů HIMARS potřebovali řádově více. 

„Je to trochu nadsazené, hodně se o nich mluví a mluví o nich často lidé, kteří nerozumí tomu, jak HIMARS fungují. Není to nic jiného než odpalovač raket. A Ukrajinci jich teď mají jen několik málo jednotek kusů. To znamená, je to hezká zbraň, je to efektivní zbraň, ale že by dokázala zhatit celé ruské válečné úsilí, to rozhodně ne,“ hodnotí Vojáček s tím, že je ideálně zvolená na to, aby Rusům napáchala potíže v logistice.

„Ukrajinci se velmi správně zaměřili na logistické uzly, velitelská stanoviště a sklady pohonných hmot místo toho, aby ničili přímo jednotky. A to jsou věci, které Rusům nadělají problémy, ale nezhatí jejich válečné působení na Ukrajině,“ přidává s tím, že tento postup naklonil vývoj ve prospěch Ukrajiny, bohužel ne na dlouho.

„Když zničíte sklad paliva nebo nějaké velitelské středisko, tak ten protivník to středisko nebo ten sklad vybuduje znovu někde jinde. Ono mu to třeba pár dní, maximálně týdnů bude trvat, zpozdí to nějaký útok nebo rozmístění dalších jednotek. Ale je to je to pořád jen zpoždění, není to zastavení těch jednotek jako takových,“ vysvětluje analytik. 

„HIMARS má vlastně dva typy hlavic. Buďto je to klasická hlavice, která když dopadne, tak vybuchne. A nebo je to hlavice, která nad nad zemí v nějaké výšce rozstřelí stovky a tisíce malých dalších výbušných prvků a ty jsou schopné zničit i třeba velké velké mechanizované jednotky. Tyto hlavice ale Ukrajinci zatím nemají,“ říká Vojáček s tím, že kdyby tomu bylo naopak, mohly by klidně ruské jednotky ničit ve velkém.

22:00
27. 5. 2023

Vážení čtenáři, dnes už zpravodajství z války na Ukrajině končíme. Přihlásíme se znovu v neděli ráno, dobrou noc. 

21:50
27. 5. 2023

Melitopolem se v sobotu znovu ozvaly exploze, obyvatelé hlásili kouř stoupající směrem od vlakových kolejí, informuje ukrajinské radio Hromadske.

21:32
27. 5. 2023

Rusko opět varovalo, že dodávky západních zbraní na Ukrajinu hrozí eskalací války na dosud nevídanou úroveň. Ruský velvyslanec v Británii Andrej Kelin současně v rozhovoru na stanici BBC řekl, že ve válce, která trvá od konce loňského února, ještě Rusko ani nezačalo vážně jednat.

Zobrazit celý online

 

krapotkin ( 20. července 2022 09:58 )

nemohou ničit rusy proto, že by Ukrajina nemohla vysávat celou Evropu (teda země, které se nechají) z peněz pro mafii.

snehulak ( 20. července 2022 09:24 )

Ono to na té Ukrajině nebude tak horké, jak se nám to polici a PRESStituti snaží líčit. Vždyť si tam jezdí jako by se nic nedělo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa