Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Válečné fotoalbum maturantů z Černihivu: Pózovali v troskách svého města i školy

Autor: rc - 
28. června 2022
10:19

Zkouška dospělosti je důležitým milníkem v životě člověka. Taková událost se musí pořádně oslavit s rodinou i přáteli. Studentům z ukrajinského Černihivu radostné chvíle překazila válka. Město čelilo masivnímu bombardování ze strany ruských vojáků. Čtyřicet maturantů se proto rozhodlo, že právě hrůzy války zachytí na maturitní fotografie, aby se v budoucnu nezapomnělo, čím si jejich země prošla a co oni sami prožili.

Začátkem června fotograf Stanislav Senyk nafotil fotografie, které zachycují nejšťastnější okamžik v životě čtyřiceti maturantů. Středoškoláci úspěšně došli k maturitě, a jak je zvykem, na závěr svého studia nafotili maturitní album. V posledních týdnech viděli hrůzy, které si jen málokdo umí představit.

Všichni zažili a přežili ruské ostřelování, jemuž město Černihiv čelilo. Rozhodli se proto nafotit snímky v ruinách města. „Za deset let tito studenti budou mít své vlastní děti a budou jim moci ukázat, co Rusové udělali, pravděpodobně pocítí bolest, jíž si jejich rodiče prošli,“ uvedl pro Radio Free Europe fotograf, který ještě před válkou fotil šťastné svatební fotografie a portréty.

Po vypuknutí války se z něj stal ale válečný fotograf. „Chci pracovat na projektech, které pomohou mé zemi,“ dodal. Fotografování se studenty trvalo dva dny. Studenti prý zažili pohnuté chvíle, jelikož své spolužáky neviděli od začátku války. „Ty děti nevypadaly nešťastně a nebyly sklíčené. Naopak, zdálo se, že je válka zocelila a jsou silnější. Vím, že tito studenti si prošli obrovskou osobní a fyzickou ztrátou, jsou to hrdinové,“ komentoval Senyk.

Video  Ukrajinky v Březí u Mikulova začaly vyrábět ozdobné krabičky na víno.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud