Kandidátský status pro Ukrajinu: EU si vytváří nové otroky, kritizuje žena od Lavrova
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí dnes odsoudila čtvrteční rozhodnutí Evropské unie udělit Ukrajině a Moldavsku postavení kandidátů na členství v bloku. Unie tím potvrdila, že pokračuje ve své politice aktivního geopolitického ovládnutí prostoru Společenství nezávislých států (SNS) s cílem „zadržovat“ Rusko, napsala Marija Zacharovová v komentáři, který zveřejnila ruská diplomacie na svém webu.
„O negativních důsledcích takového kroku se neuvažuje, stejně jako svého času nepřemýšleli na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008, když zapsali do rozhodnutí formulaci o tom, že ‚Gruzie a Ukrajina se stanou členy aliance‘,“ stojí dále v komentáři Zacharovové.
NATO v roce 2008 na summitu v Bukurešti nezařadilo Ukrajinu a Gruzii do Akčního plánu členství (MAP), který je předstupněm plného začlenění do NATO. Aliance pouze prohlásila, že v budoucnu se obě země členy NATO mohou stát.
Zacharovová dále viní EU, že „ve snaze rozšířit sféru svého vlivu používá cynicko-konzumní přístup“. „Hlavní je pro ně zajistit dlouhodobé upevnění vztahů s regiony ve svém ‚sousedství‘ podle principu ‚vůdce-otrok‘, aby euroaspiranti bezvýhradně souhlasili se všemi rozhodnutími Bruselu,“ píše dále mluvčí diplomacie země, která 24. února vojensky napadla Ukrajinu.
Ukrajina krátce po začátku ruské invaze požádala spolu s Moldavskem a Gruzií o členství v EU. Prezidenti a premiéři zemí EU ve čtvrtek na summitu schválili udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku. Gruzii přislíbili kandidaturu, pokud splní podmínky stanovené Evropskou komisí.
Ruská vojska pronikla do blízkosti Pokrovsku a Kosťantynivky - dvou měst, která jsou klíčová pro zásobovací trasy ukrajinské armády na východě země. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ukrajinský vojenský činitel.
Rusko v posledních týdnech shromáždilo síly a navzdory velkým ztrátám postoupilo ve venkovských oblastech Pokrovsku i Kosťantynivky. Tato města leží na křižovatkách cest vedoucích k frontové linii z větších měst na území, které má pod kontrolou Ukrajina.
Prezident Petr Pavel navštíví příští týden Německo a Itálii. V Berlíně se setká se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem na zámku Bellevue, v Římě se poté zúčastní konference pro obnovu Ukrajiny. Na webu o tom dnes informoval odbor komunikace prezidentské kanceláře.
Prezident na nedávné konferenci Globsec v Praze uvedl, že chce v Itálii hovořit o představě o aktuálním Marshallově plánu pro Ukrajinu, který by zahrnoval mimo jiné to, že investoři musejí zemi vidět jako příležitost, nikoli riziko. „Klíčová cesta k prosperitě vede skrze hlubší integraci do evropského obchodu,“ řekl tehdy.
Německý kancléř Friedrich Merz se nyní nechystá telefonovat si s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Řekl to dnes mluvčí německé vlády Stefan Kornelius. V úterý spolu poprvé po téměř třech letech po telefonu hovořili Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron.
Podle vládního mluvčího Francie Německo o chystaném telefonátu Macrona a Putina předem informovala a poté jej zpravila i o výsledku jednání. Podle Kremlu byla tématem rozhovoru především situace na Ukrajině a Blízkém východě. Elysejský palác mimo jiné uvedl, že francouzský prezident Putina vyzval k příměří na Ukrajině.
Zobrazit celý online