Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Kandidátský status pro Ukrajinu: EU si vytváří nové otroky, kritizuje žena od Lavrova

Autor: ČTK - 
24. června 2022
20:25

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí dnes odsoudila čtvrteční rozhodnutí Evropské unie udělit Ukrajině a Moldavsku postavení kandidátů na členství v bloku. Unie tím potvrdila, že pokračuje ve své politice aktivního geopolitického ovládnutí prostoru Společenství nezávislých států (SNS) s cílem „zadržovat“ Rusko, napsala Marija Zacharovová v komentáři, který zveřejnila ruská diplomacie na svém webu.

„O negativních důsledcích takového kroku se neuvažuje, stejně jako svého času nepřemýšleli na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008, když zapsali do rozhodnutí formulaci o tom, že ‚Gruzie a Ukrajina se stanou členy aliance‘,“ stojí dále v komentáři Zacharovové.

NATO v roce 2008 na summitu v Bukurešti nezařadilo Ukrajinu a Gruzii do Akčního plánu členství (MAP), který je předstupněm plného začlenění do NATO. Aliance pouze prohlásila, že v budoucnu se obě země členy NATO mohou stát.

Zacharovová dále viní EU, že „ve snaze rozšířit sféru svého vlivu používá cynicko-konzumní přístup“. „Hlavní je pro ně zajistit dlouhodobé upevnění vztahů s regiony ve svém ‚sousedství‘ podle principu ‚vůdce-otrok‘, aby euroaspiranti bezvýhradně souhlasili se všemi rozhodnutími Bruselu,“ píše dále mluvčí diplomacie země, která 24. února vojensky napadla Ukrajinu.

Ukrajina krátce po začátku ruské invaze požádala spolu s Moldavskem a Gruzií o členství v EU. Prezidenti a premiéři zemí EU ve čtvrtek na summitu schválili udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku. Gruzii přislíbili kandidaturu, pokud splní podmínky stanovené Evropskou komisí.

Video  Fialův projev k národu: K drahotě přispěla minulá vláda, Rusko nás chce vydírat  - Česká televize
Video se připravuje ...

10:28
Dnes

Kritická struktura Zaporižské jaderné elektrárny nebyla ostřelováním poškozena a reaktory pracují v normálním režimu bez poruch.

10:21
Dnes

Ve čtvrtek vydala Česká republika uprchlíkům z Ukrajiny 234 víz dočasné ochrany, o 179 méně než ve čtvrtek minulý týden. Celkem od počátku ruské invaze získalo víza, která jejich majitelům umožňují mimo jiné pobývat v zemi až rok, 410.693 lidí. Informace dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Počet vydaných víz neodpovídá tomu, kolik uprchlíků se v Česku nachází, někteří se totiž vrací zpět na Ukrajinu nebo odjíždí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v Česku méně než 300.000 běženců.

10:14
Dnes

Podle ukrajinského generálního štábu Rusko pokračuje v ofenzivě u měst Marjinka, Pisky, Avdijivka a Kodema v Doněcké oblasti a ozbrojené síly Ukrajiny odrazily Rusy u Bachmutu a Marjinky.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa