Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Komentář: Fiala nevyřešil projevem k národu nic. Kostlivci sráží STAN i vládu

Autor: Petr Holec - 
24. června 2022
05:25

Českem cloumá korupční kauza vládního STANu, která přešla i na vládní TOP 09, a premiér Petr Fiala se rozhodl pronést svůj první „projev k národu“. Kdo ale čekal, že promluví i o zmíněné kauze, vypnul televizi zklamaný. Fiala mluvil „jen“ o inflační drahotě a socioekonomické krizi, zatímco o korupční kauze ani slovo.

Přitom jejích důsledků se jeho vláda hned tak nezbaví, to spíš naopak. STAN je druhou nejsilnější vládní stranou a na rozdíl od Pirátů bez něj vláda nemá sněmovní většinu. Což je samozřejmě i hlavní důvod, proč vládní lídři kauzu označují jako „lokální“, zatímco opozice žádá přinejmenším hlavu ministra vnitra Víta Rakušana, jinak i šéfa STANu a vicepremiéra. Korupční kauza se totiž z pražského STANu rychle rozšířila i do vedení strany, které je teď v troskách.

Po náhlé smrti místopředsedy Věslava Michalika v něm kvůli dlouholetým podezřelým kontaktů s obviněným „kmotrem“ STANu Michalem Redlem, jenž je ve vazbě, končí i dva místopředsedové a vlivní spoluzakladatelé strany, Stanislav Polčák a Petr Gazdík, který STAN dlouho i vedl. Ten navíc po klasickém týdenním popírání reality rezignoval i jako ministr školství. Telefonáty s Redlem přes šifrovaný telefon a společné výlety do Alp nikdy nemohl dlouho přežít. Možná tak v Bulharsku.  

To Rakušan zatím na všechny funkce rezignovat odmítá a slibuje očistu své partaje. Jenže nikdo teď neví, co vlastně přinese další den: každé nové ráno totiž bobtná počet aktérů kauzy i její metastáze do dalších stran. Navíc to reputačně ničí i Fialu. Premiér se nejdřív veřejně postavil za Gazdíka a řekl, že mu plně důvěřuje, protože mu prý vše vysvětlil. Ten se ale premiérovi záhy pomstil tím, když kvůli novým informacím z kauzy radši sám padl.

Kdo má proto nyní věřit Rakušanovi, jenž navíc krátce po volbách ještě jako nejmenový ministr vnitra předčasně „ukončil“ policejního prezidenta Jana Švejdara? I proto veřejnost od Fialy právem čekala i vysvětlení kauzy. Ta navíc pro vládu vůbec nepřišla v nejlepší čas: máme téměř nejvyšší inflaci v EU, stále více lidí upadá do chudoby a preference většiny vládních stran míří dolů. A podle posledních průzkumů neoslabila jen trojkovalice SPOLU, ale i Fialova ODS.

Naopak sílí opoziční ANO expremiéra Andreje Babiše i SPD. A v září jsou komunální volby a před námi žádné veselé vyhlídky, což Fiala na rozdíl od kauzy ve svém projevu zmínil. Palivo je nejdražší právě před letní dovolenou a na podzim nás čekají hororové účty za elektřinu i plyn. Místo kauzy „Dozimetr“ by proto vláda spíš potřebovala, aby skončila válka na Ukrajině. A aby se inflace konečně vrátila aspoň do „normálního“ parametru hororu.

Dozimetr navíc řeže do nejcitlivějšího místa vládní pětikoalice. „Nejvyšší čas ukončit rozkrádání státu!“ slibovaly volební billboardy STAN a stejnou rétoriku používaly i zbylé strany vlády. Místo toho máme necelého tři čtvrtě roku po volbách kauzu údajného rozkrádání státu a s ní i návrat starých dobrých „kmotrů“. Vládu proto čeká hodně horký podzim, i když doma možná budeme mít spíš zimu.  

Video  Fialův projev k národu: K drahotě přispěla minulá vláda, Rusko nás chce vydírat  - Česká televize
Video se připravuje ...

panda82 ( 25. června 2022 10:16 )

tak nám přečetl slohovou práci jednoho studenta a šoupl to adakta, mezi národ nemá
čas ani odvahu zajít,

gejsovic ( 24. června 2022 11:52 )

Jak říká Werich,nejhorší je srážka s blbcem

49abrdy ( 24. června 2022 10:44 )

stačí se podívat na kmotra,křiváka s batohem na zádech Rakušana a jeho náčelníka Fialu a je jásné že je to čug a gek kmotru,alpinistu ukrajiny,neštěstí národa a štěstí tunelářu.

horaIysa ( 24. června 2022 10:35 )

Napiš to ještě jednou. Je vidět, v jakém prostředí se pohybuješ, joudo.

horaIysa ( 24. června 2022 10:34 )

Skupa není tvoje silná stránka, že?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa