Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Komentář: Fiala nevyřešil projevem k národu nic. Kostlivci sráží STAN i vládu

Autor: Petr Holec - 
24. června 2022
05:25

Českem cloumá korupční kauza vládního STANu, která přešla i na vládní TOP 09, a premiér Petr Fiala se rozhodl pronést svůj první „projev k národu“. Kdo ale čekal, že promluví i o zmíněné kauze, vypnul televizi zklamaný. Fiala mluvil „jen“ o inflační drahotě a socioekonomické krizi, zatímco o korupční kauze ani slovo.

Přitom jejích důsledků se jeho vláda hned tak nezbaví, to spíš naopak. STAN je druhou nejsilnější vládní stranou a na rozdíl od Pirátů bez něj vláda nemá sněmovní většinu. Což je samozřejmě i hlavní důvod, proč vládní lídři kauzu označují jako „lokální“, zatímco opozice žádá přinejmenším hlavu ministra vnitra Víta Rakušana, jinak i šéfa STANu a vicepremiéra. Korupční kauza se totiž z pražského STANu rychle rozšířila i do vedení strany, které je teď v troskách.

Po náhlé smrti místopředsedy Věslava Michalika v něm kvůli dlouholetým podezřelým kontaktů s obviněným „kmotrem“ STANu Michalem Redlem, jenž je ve vazbě, končí i dva místopředsedové a vlivní spoluzakladatelé strany, Stanislav Polčák a Petr Gazdík, který STAN dlouho i vedl. Ten navíc po klasickém týdenním popírání reality rezignoval i jako ministr školství. Telefonáty s Redlem přes šifrovaný telefon a společné výlety do Alp nikdy nemohl dlouho přežít. Možná tak v Bulharsku.  

To Rakušan zatím na všechny funkce rezignovat odmítá a slibuje očistu své partaje. Jenže nikdo teď neví, co vlastně přinese další den: každé nové ráno totiž bobtná počet aktérů kauzy i její metastáze do dalších stran. Navíc to reputačně ničí i Fialu. Premiér se nejdřív veřejně postavil za Gazdíka a řekl, že mu plně důvěřuje, protože mu prý vše vysvětlil. Ten se ale premiérovi záhy pomstil tím, když kvůli novým informacím z kauzy radši sám padl.

Kdo má proto nyní věřit Rakušanovi, jenž navíc krátce po volbách ještě jako nejmenový ministr vnitra předčasně „ukončil“ policejního prezidenta Jana Švejdara? I proto veřejnost od Fialy právem čekala i vysvětlení kauzy. Ta navíc pro vládu vůbec nepřišla v nejlepší čas: máme téměř nejvyšší inflaci v EU, stále více lidí upadá do chudoby a preference většiny vládních stran míří dolů. A podle posledních průzkumů neoslabila jen trojkovalice SPOLU, ale i Fialova ODS.

Naopak sílí opoziční ANO expremiéra Andreje Babiše i SPD. A v září jsou komunální volby a před námi žádné veselé vyhlídky, což Fiala na rozdíl od kauzy ve svém projevu zmínil. Palivo je nejdražší právě před letní dovolenou a na podzim nás čekají hororové účty za elektřinu i plyn. Místo kauzy „Dozimetr“ by proto vláda spíš potřebovala, aby skončila válka na Ukrajině. A aby se inflace konečně vrátila aspoň do „normálního“ parametru hororu.

Dozimetr navíc řeže do nejcitlivějšího místa vládní pětikoalice. „Nejvyšší čas ukončit rozkrádání státu!“ slibovaly volební billboardy STAN a stejnou rétoriku používaly i zbylé strany vlády. Místo toho máme necelého tři čtvrtě roku po volbách kauzu údajného rozkrádání státu a s ní i návrat starých dobrých „kmotrů“. Vládu proto čeká hodně horký podzim, i když doma možná budeme mít spíš zimu.  

Video  Fialův projev k národu: K drahotě přispěla minulá vláda, Rusko nás chce vydírat  - Česká televize
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 30. července 2022 19:03 )

sarina...stačí se podívat jak "vede" předsednictví EU...je tam za šaška, neschopný cokoli řešit, strefují se do něj všichni, jeho nepoužitelnost je do očí bijící...ostuda, jak tenhle panák zrazuje svůj národ, svou vlast v přímém přenosu

e.lesanova ( 30. července 2022 18:59 )

Za tzv. "bombu" se zdařilo europoslankyni Konečné dát do oběhu video s projevem Fialy z roku 2014 ze sjezdu ODS ...Doporučuji všem ke shlédnutí na youtube...spadne vám brada na palce u nohou, co tenhle zaprodanec a vlastizrádce mektal kdysi a komu slouží dnes...Na něj se nelze ani vyzvracet, HNUS

prochaskanamoste ( 20. července 2022 11:11 )

Prof. Potnička potřeboval odvést pozornost. Nestává se každému premiérovi, že má ve vládě stranu, jejíž vysocí politici jsou napojeni na organizovaný zločin, drogy, korupční zakázky, prostituci, apod

prochaskanamoste ( 20. července 2022 11:07 )

prochaskanamoste ( 20. července 2022 11:05 )

Jestli on není flanďák, ty mají naučené pohyby a kecy ze seminářů a praktikují je po tisíciletí. Pořád jim to vychází

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa