Pátek 1. července 2022
Svátek slaví Jaroslava, zítra Patricie
Oblačno, bouřka 27°C

Fialův projev k národu: K drahotě přispěla minulá vláda, Rusko nás chce vydírat

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
23. června 2022
08:14
Autor: ČTK, for - 
22. června 2022
09:30

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes přednesl projev k národu. Řekl v něm, že minulá vláda zvýšila tempo zadlužování naší země na rekordní úroveň. Pomohla tak rozpoutat tuto historicky nevídanou drahotu. Premiér také uvedl, že Rusko nás chce učinit slabými a vydíratelnými, má dvě zbraně: narušení trhu s potravinami a závislost Evropy na jeho plynu a ropě. Česko se však na energetickou krizi připravuje, uvedl Fiala. A varoval, že Čechy čeká kvůli cenám šok. Na projev poměrně ihned reagovalo několik expertů, včetně expremiéra Andreje Babiše. 

Víc než půl roku od jmenování řeší Fialova koaliční vláda kromě běžné agendy hlavně rostoucí inflaci, energetickou krizi či dopady války na Ukrajinu včetně přílivu uprchlíků.

Chyby předchozích vlád

Na začátku projevu se premiér opřel do chyb předchozích vlád. Podle Fialy k drahotě přispělo chování předchozích vlád, především vláda Andreje Babiše (ANO). „Pomohla rozpoutat historicky nevídanou drahotu. To není politické prohlášení, ale fakt,“ uvedl.

„Nikdo z nás netušil, že za několik týdnů se objeví ruský útok. Do Evropy se vrátila válka. Rusko vede války dvě. Ta první je vojenská a týká se území Ukrajiny. Tou druhou je morálně ekonomická a jejím cílem jsou země západního světa a tedy i ČR,“ pokračoval Fiala.

„Rusko nás chce učinit slabými a tedy vydíratelnými. V této druhé válce má Rusko dvě mocné zbraně. Dnes je zřejmé, že se snaží systematicky narušit trh s potravinami a způsobit migrační vlnu. Tou druhou je závislost na plynu a ropě. Bohužel ČR patří mezi několik málo zemí, kde je její závislost mimořádně vysoká. To není jen tím, že jsme byli součástí sovětského bloku, ale je to přímý důsledek vlády Andreje Babiše,“ zdůraznil.

Podle Fialy vláda nesmyslně nejednala o dalších dodávka energií z Norska a neudělala nic proto, abychom si udrželi energie z jiných států, a dovolila - cíleně nebo chybou - abychom byli plně závislí na Rusku. 

Fiala: Rusko může zavřít kohoutky

„Je tu reálná hrozba, že Rusko v následujících týdnech nebo měsících otočí kohoutkem a vypne plyn a ropu, aby nám způsobilo problémy. ČR a její vláda stojí před třemi zásadními úkoly, které nutně potřebujeme splnit,“ přešel Fiala k třem úkolům, které podle něj vláda má, aby zajistila českou soběstačnost. 

„Musíme zabezpečit dostatek plynu na zimu. Musíme se odstřihnout od Ruska a musíme pomoci lidem a firmám, aby zvládnuli cenový šok, který nás v následujících měsících čeká,“ upřesnil ministerský předseda.

Základní kroky: Plyn na zimu, soběstačnost, nové zdroje

Podle Fialy je vláda úspěšná v první věci, a to v zajištění plynu na zimní sezónu. „Tuzemská kapacita je naplněna ze dvou třetin a nikdy v historii jsme neměli v tuto dobu v zásobnících tolik plynu. Pokud by došlo v zimě na krizový scénář, budeme schopni zabezpečit dodávky. To je dobrá zpráva pro nás všechny,“ uvedl.

Česko podle premiéra nemůže být 100% závislé na „jednom nespolehlivém dodavateli“ a to je druhým velkým úkolem a základním krokem vlády - a tedy zajistit, abychom byli soběstační, a to v dalších dvou až pěti let. To se podle Fialy daří rovněž intenzivním vyjednáváním v Evropě. Fiala připomněl, že vláda spustila tendr na Dukovany, dojednala rozšíření ropovodu TALL a s Polskem dojednala výstavbu plynovodu. „Minulý týden se nám podařilo získat podíl na stlačený zemní plyn v Nizozemí,“ dodal.

ČEZ v rukách státu

Premiér se pozastavil i nad tím, že ČEZ vlastní z části i investoři, jejichž cílem je zisk a to se nyní vylučuje se zájmy státu, který chce pomoci lidem. „Tyto dva přístupy se dostávají do konfliktu. Součást strategie je, aby stát získal celou síť tuzemských elektráren. To není řešení pro tuto zemi, to je proces, který potrvá roky,“ konstatoval.

Cílem podle šéfa vlády je, aby Česko nejen dokázalo vyrobit energii, ale aby ji dokázalo správně distribuovat a aby se mohlo rozhodovat, od koho a za kolik energii zakoupí. 

Stát nenechá lidi padnout

V poslední části třináctiminutového projevu se Fiala věnoval pomoci, kterou stát poskytuje domácnostem a firmám. „I když je rozpočet napnutý a nemůžeme se zadlužovat, chceme pomoci domácnostem. Proto jsme připravili a dnes schválili důležitá opatření, prostřednictvím kterých uvolníme 66 miliard korun. Jenom připomínám, že dosud jsme uvolnili už 100 miliard na cílenou podporu těch, kteří jsou zasaženi drahotou,“ zmínil. 

Připomněl dnešní opatření o zrušení povinných plateb za obnovitelné zdroje. Dále úsporný tarif a chystanou pomoc v podobě příspěvku na elektřinu a plyn. „Bude to automatické, nebude třeba žádat. Stát poskytne peníze firmám a ty je promítnou do své fakturace. Uvidíme to ve formě nižších záloh za energie,“ upřesnil s tím, že vláda poskytne také 10 miliard teplárnám a podpora poputuje bytovým domům s vlastní kotelnou.

Fiala svůj projev uzavřel poznámkou, že nás čekají těžké časy, ale stát nenechá lidi padnout. „Považoval jsem za nutné, než začne léto a budete se věnovat odpočinku, abyste měli informace o tom, co chystáme. Vím, že máte obavy, ale stát je tu od toho, aby nabídnul pomocnou roku.“

Babiš: Neřekl nic

Reakce na promluvu k národu na sebe nenechaly dlouho čekat. Mezi prvními se ozval i expremiér Andrej Babiš (ANO), který Fialův projev ostře zkritizoval. „To nebyl žádný projev k národu, to byla nepovedená tiskovka pana premiéra (…) samozřejmě nezapomněl vzpomenout jméno Andrej Babiš.“

„Gratuluji panu premiérovi, že se konečně probudil (...) Projev o ničem, lidé se nic nedozvěděli,“ řekl dále Babiš v České televizi. „Já bych očekával, že pan premiér začne řídit vládu, měl by lidem vysvětlil, proč má korupci ve vládě,“ rýpnul si předseda opoziční ANO do nynější kauzy vládní strany STAN. O kauze v projevu totiž nepadlo ani slovo. 

Podle Babiše jeho vláda odešla s čistým štítem a dala lidem peníze, naopak Fialova vláda podle expremiéra nedělá nic a lidem rovněž nic nedává. 

V CNN Prima News exministryně financí Alena Schillerová uvedla, že premiér by „měl přestat fňukat“ a měl by se k problémům postavit čelem. „Tato vláda má už teď naplánováno mnohem větší zadlužení, než jsme ho dosáhli my. A to nedala ještě nikomu vůbec nic,“ uvedla. 

„Férové a srozumitelné,“ zní od Vystrčila

Podle předsedy Senátu byl Fialův projev srozumitelný a férový. „Pravdivě popsat situaci, ve které se nacházíme, vysvětlit příčiny a seznámit s kroky, které lidem pomohou a vedou k řešení složité situace,“ uvedl na twitteru. 

Férovost vidí v projevu premiéra i předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP09). „SPOLU jste nás ale nevolili, abychom lhali. Zažíváme těžké období, které je do velké míry způsobené ruskou agresí. Zvládneme jej. Děkuji P. Fialovi za jeho slova,“ napsala na sociální síti s tím, že předchozí vláda lidem lhala o tom, že země vzkvéta a všechno bude růžové. 

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se pozastavil nad poslední částí projevu, který cílil na právě schválenou pomoc lidem. „Vláda problémy lidí vnímá a řeší. I proto jsme dnes na vládě schválili energetický balíček pro firmy i domácnosti, který představil ministr Jozef Síkela (za STAN),“ napsal také na sociální síti. Podle Rakušana premiér vystihl skutečný stav věcí a dobře popsal příčiny problémů. „Bohužel nás čeká těžká doba. Česká republika to ale zvládne,“ dodal. 

I další lídr z pětikoalice se ozval se svou reakcí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poděkoval Fialovi „za pevné kormidlování v neklidných vodách“ a poznamenal, že cíl být energeticky soběstačný nebude snadný ani levný. 

„Projev byl dobrý, proti tomuto opatření neprotestuji a držím palce . Jenom si dovolím upřesnit jeden termín: Vláda nevyhradí, nemá z čeho. Vláda si ty peníze na náš účet půjčí. Stejně tak, jako si od nás půjčuje na naše větší výplaty po zrušení superhrubé mzdy,“ neodpustil si jízlivou poznámku bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

pindal ( 26. června 2022 19:09 )

Když to po sobě čtu,tak našeho hloupého premiéra jsem nijak neurazil,ale urazil jsem lidi žijící v paneláku.Za to se omlouvám.Mě hrozně mrzí to,že lidi takto zblbli a představuji si k tomu různá vysvětlení.Toto byla jedna z možností,ale bude to asi někde jinde.Člověk zůstane člověkem,ať je kde je a hajzl též.

pindal ( 26. června 2022 18:40 )

Máte pravdu,já osobně bych ho nakopal někam,ale co chcete od člověka,který celý život žil,údajně, v paneláku a najednou se pro něho otevřel svět.Pro někoho,ale může být dobře použitelný.No momentálně nám dělá premiera,třeba to bude i k něčemu dobrý

STAN-SPOLU ( 26. června 2022 11:41 )

MAFIE

Končící ministr školství Petr Gazdík a europoslanec Stanislav Polčák, donedávna čelní politici hnutí STAN, nejsou schopni vysvětlit, jakým způsobem platili soukromé firmě CircleTech za šifrovací software, jímž byly více jak deset let vybaveny jejich mobilní telefony.

Jde o tentýž software bránící odposlechům, který využívala i skupina kolem zlínského podnikatele Michala Redla, trestně stíhaná kvůli podezření z korupce v pražském dopravním podniku.

Petr Gazdík uvádí, že on za kryptografickou ochranu, jejíž běžná cena se pohybuje v řádu desítek tisíc korun, nikdy nic neplatil. Odkazuje přitom na kolegu Polčáka, jenž mu měl telefon zajistit.

„Musíte se zeptat pana Polčáka. Já neplatil nic,“ reagoval Gazdík na dotaz Seznam Zpráv. Ovšem ani europoslanec Polčák neuvedl, že by sám někdy něco hradil. Připustil však, že měl od majitele firmy speciální cenu.

pindal ( 25. června 2022 21:18 )

e.lesanova ( 25. června 2022 21:17 )

Fiala by měl pro své dobro udělat jedno...ráno si stoupnout před zrcadlo a dlouze, dlouze se na sebe dívat...odpověď bude velmi truchlivá, páteř nikde, mozek nikde, ruce od máchání dvakrát tak dlouhé a z úst jen lži, dezin­forma­ce..­.vype­licha­ný stařík s nulovým charakterem, zrádce své vlasti, podlá krysa, sloužící cizákům

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa