Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Přehledně: Vláda schválila pomoc s energiemi! Kolik dostanete na elektřinu a plyn?

Aktualizováno -
22. června 2022
19:03
Autor: ČTK, Mii, for - 
22. června 2022
09:11

Vláda pomůže domácnostem a firmám s drahými energiemi. Na příští topnou sezónu vyhrazuje 66 miliard, které padnou na účty za elektřinu a plyn. Jednorázovou slevu ve výši 11 až 15 tisíc korun získají domácnosti automaticky, přesnou výši musí ještě schválit vláda ačástka se bude lišit podle toho, jestli jednotlivé domácnosti využívají jenom elektřinu, nebo třeba topí plynem a pomocí elektřiny jenom vaří. Podívejte se, na co budete mít nárok a co dalšího vláda dnes odklepla. 

Domácnostem a firmám poputuje 66 miliard

Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a celý příští rok. Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi na topnou sezonu vyhradí vláda 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, pro domácnosti je určeno 27 mld. „Úsporný tarif, který jsem představil, nám umožní proplatit všem domácnostem část jejich účtu za energie. Kolik se toho poskytne, se rozhodě formou nařízení,“ uvedl po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Přesná částka tak zatím není zcela jasná, Síkela ale nastínil, kolik by to mohlo být. 

Video  Vláda schválila 66 miliard na pomoc s energiemi: Kolik kdo dostane?  - ČTK
Video se připravuje ...

Topím, svítím a vařím elektřinou

V případě, že domácnost využívá výhradně elektřinu na topení, vaření i svícení, bude jednorázový příspěvek dosahovat přibližně 11 tisíc korun.

Svítím elektřinou, ale topím plynem

V případě, že se v domácnosti svítí a vaří elektřinou, ale topí se plynem, bude jednorázový příspěvek rovněž přesahovat 11 tisíc korun.

Svítím ohřívám vodu elektřinou, topím plynem

Největší příspěvek by mohly dostat ty domácnosti, kde se topí plynem. Ty by mohly podle Síkely dostat finančí náplast ve výši až 15 tisíc korun. 

Co vláda také schválila

  • Sankční zákon, díky kterému Česko bude moci uvalovat národní sankce na jednotlivce i subjekty dopouštějící se závažného protiprávního jednání v mezinárodním kontextu.
  • Limit pro registraci k dani z přidané hodnoty (DPH) a paušální dani by měl od příštího roku vzrůst z jednoho na dva miliony korun. Členy rad České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) budou moci vedle poslanců volit i senátoři.
  • Počet členů Rady ČT se zvýší z 15 na 18, Rada ČRo by měla mít i nadále devět členů. 
  • Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a celý příští rok.
  • Od 26. června mohou invalidní osoby žádat o QR kód, který jim zajistí slevu na jízdné  

Bič mimo jiné na Rusko

Sankční zákon předložilo ministerstvo zahraničí. „Nyní budu pracovat na tom, aby Sněmovna tuto normu přijala,“ uvedl šéf rezortu Jan Lipavský (Piráti). Dodal, že bude usilovat, aby byla norma schválená v tzv. devadesátce. 

Předloha má vytvořit právní základ pro zařazování subjektů na sankční seznam EU z podnětu České republiky. Kabinet v programovém prohlášení avizoval termín přijetí takzvaného Magnitského zákona pro lepší vymahatelnost ochrany lidských práv do konce roku 2023, ruská invaze na Ukrajinu ale přiměla vládu k urychlení přípravy předlohy.

„Na sankčním zákoně, který zajistí lepší ochranu lidských práv, jsem poctivě pracoval čtyři roky a dnes jsem zákon předložil vládě. S Pirátskou stranou jsme slíbili, že tento zákon prosadíme, a slib plníme. Lidská práva jsou a budou naší prioritou,“ uvedl také Lipavský na sociálních sítích. 

Zákon stanoví podmínky, za nichž mohou být dotčené subjekty na vnitrostátní sankční seznam zapsány, a umožňuje uplatnit vůči nim i jiné sankce, než které jsou uvedeny na sankčním seznamu EU. Předloha zároveň zakotvuje mechanismus přípravy návrhů na zařazení subjektů na evropský sankční seznam z podnětu ČR. „Umožní postihovat i kybernetické hrozby, terorismum a další záležitosti,“ dodal Lipavský během svého komentáře pro média. 

Paušální daň vzroste na 2 miliony

Limit pro registraci k dani z přidané hodnoty (DPH) a paušální dani by měl podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) od příštího roku vzrůst z jednoho na dva miliony korun. Paušální daň pro drobné podnikatele letos činí 5994 korun měsíčně. Na minimální zdravotní pojistné z této částky připadá 2627 korun, minimální sociální pojistné zvýšené o 15 procent činí 3267 korun a daň z příjmů 100 korun. Ministerstvo financí (MF) odhaduje, že díky změnám by nově mohlo podmínky pro zapojení do paušální daně splnit až 60 000 drobných podnikatelů. Letos ke konci dubna paušální daň využívalo zhruba 82 300 živnostníků.

„Cílem není snížit daňové zatížení, ale snížit byrokacii,“ uvedl Stanjura na tiskové konferenci po jednání vlády. 

Další větší novinkou je schválení slev na jízdné pro invalidy. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohou lidé od 26. června začít žádat o QR kód, který jim zajistí slevu na polovinu z částky. Prokazovat se slevou pak mohou pomocí aplikace, ale i pomocí tištěné verze. 

sarina ( 24. června 2022 13:38 )

ZVYŠOVAT!!!

sarina ( 24. června 2022 10:12 )

Takže hlavně pro horalysu a pak i ostatní: Jelikož nemám zatím problém s uhlím bydlím v paneláku a ani nevím s jakým uhlím se topí, volala jsem prodávající uhlí ať mi řekne ceny uhlí... A: kaly za 350 kč se budou prodávat pořád, hnědá kostka 540, brikety nemá za 600, ořech 2 hnědý 469 nemá, KOSTKA ČERNÁ 1470 nemá až přivezou bude už stát kolem 2 tisíc. Všechno kolem uhlí až na kaly se ceny budou ZVAŠOVAT!!!

horaIysa ( 23. června 2022 23:23 )

Co to tady žvaníš zase za nesmysly. Metrák hnědého uhlí Ořech 2 stojí 515Kč/q. 1500Kč nestojí ani černé uhlí. Ten kdo tady neustále lže má nick sarina.

horaIysa ( 23. června 2022 23:19 )

Tuším, že tarif D45d je minulostí.

horaIysa ( 23. června 2022 23:15 )

Myslíš ta vemena minulé vlády? Nákup energií přes burzu přece neni nic nového, stejně jako zvyšování cen elektřiny. Tak proč to neřešily už minulé vlády?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa