Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Klienti H-Systemu se dočkají odškodnění? Ministr Blažek navrhl způsob, jak to udělat

Autor: ČTK - 
30. května 2022
06:51

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce odškodnit poškozené klienty vytunelované společnosti H-System. Pomoci by tomu mohl prodej rekreačního areálu Rabyně u slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi. Píšou o tom dnešní Lidové noviny (LN). Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky se Blažek v řádu dnů obrátí na ministerstvo financí, aby zvážilo podání návrhu vládě. Posun v případu podle deníku nastal po úterní schůzce Blažka a jeho náměstků s pražskou radní Hanou Kordovou Marvanovou (za STAN), která roky zastupuje část poškozených v H-Systemu.

Advokátka se odkazovala na rozsudek Městského soudu v Praze, který v dubnu rozhodl, že areál v Rabyni patří státu a nikoli podnikateli Zdeňku Fabingerovi, který ho nabyl v nezákonné dražbě. „Na jednání s ministrem Blažkem, které jsem vyvolala na základě průlomového soudního rozhodnutí, jsem byla velmi mile překvapena. Jde po dlouhé době o ministra, který rozumí problému, navrhl postup a je připraven to řešit,“ řekla LN Marvanová.

Blažek podle mluvčího ministerstva spravedlnosti odešle v řádu dnů dopis ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS), ve kterém jej požádá, aby se případem poškozených v případu H-Systemu zabýval a zvážil podání návrhu vládě, aby souhlasila s uvolněním výtěžku z prodeje areálu Rabyně poškozeným v případu H-Systemu.

Potíž je totiž v tom, že ani po rozhodnutí soudu nemají podvedení klienti automaticky nárok na odškodné. Neumožňuje to současná právní úprava, protože v soudním líčení, které se týkalo nezákonné dražby areálu v Rabyni, nevystupovali jako poškození. Tím byl český stát. O svůj nárok na odškodnění by se tak museli dále soudit. Samo ministerstvo spravedlnosti přiznává, že jde o mezeru v zákoně. „Do jisté míry lze mluvit o nedokonalé legislativně, která byla právě z uvedeného důvodu později upravena,“ uvedl mluvčí resortu.

 

Klíčové rozhodnutí o finanční satisfakci podvedených klientů H-Systemu bude na vládě. Podle mluvčího by technicky nešlo o odškodnění, nýbrž o „přenechání výtěžku z prodeje areálu Rabyně státem poškozeným“. Původně byl rekreační areál ve zinscenované dražbě prodán za 29 milionů korun. Podle znaleckého posudku měl však hodnotu 70 milionů korun a nyní se odhaduje na více než 100 milionů korun, píšou LN.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetku soudy poslaly na 12 let do vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Video  "Nedám jim to. Jedině přes mou mrtvolu." Zdrcená klientka H-Systemu paní Milena o šoku z rozhodnutí soudu a nuceném vystěhování  - Martin Pekárek, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

horaIysa ( 31. května 2022 19:14 )

Asi nevnímáš rozdíl mezi podváděním a podnikáním. Co se od té doby změnilo? Podnikatel podniká, podvodník podvádí. A za komoušů se podvádělo o 106. Jen se tomu říkalo rozkrádání státního majetku.

horaIysa ( 31. května 2022 19:11 )

Proč?

horaIysa ( 31. května 2022 19:11 )

Gejzo a čím to zavinila ODS. Já jsem přesvědčen, ze tu sekeru zaťal Smetka.

tom999 ( 30. května 2022 17:52 )

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.


!!!! Nejvyššího soudu přistoupil rozumně a bral v potaz dopady na osobní a rodinné poměry lidí z Horoměřic.

Podle soudu lidé nejpozději v roce 2008 věděli, že domky patří do konkurzní podstaty H-Systemu.

Podle ústavních soudců obyvatelé domků nejpozději od soudního rozhodnutí z roku 2008 museli vědět, že nemovitosti patří do konkurzní podstaty H-Systemu. Stejně dlouho také bylo jasné, že jejich postup při svépomocné dostavbě představuje problém.

Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

Na ústavní soudce se obrátilo jednak družstvo, jednak 21 obyvatel domků, ti však podle ÚS vůbec neměli oprávnění stížnost podat. Povinnost vyklizení stanovená Nejvyšším soudem se totiž týkala družstva jako právnické osoby......

tom999 ( 30. května 2022 17:46 )

„Někdo říká, že by měl ten průšvih za víc než 2 miliardy, který tehdy způsobil pan Smetka (odsouzený zakladatel H-Systemu - pozn. red.) a spol., zaplatit stát.??!!??

Tak fajn, a co by na to řekli lidi podvedení v ostatních kauzách? Třeba jen v Union bance uvízlo 75,000 věřitelů okradených o 17 miliard.

A co kauza Trend, litoměřické fondy, Agrobanka, IPB, Harvardské fondy, CS fondy, Motoinvest, Futurum Aurum, kampeličky, Key Inves­tmen­ts?“­....­..vz­kázal na Facebooku Babiš 2018

A MEL P R A V D U ten chlapec !!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa