Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C

Fiala vytáhl deštník proti drahotě. Lidé mají zjistit, kdy a jak žádat o pomoc při zdražování

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
11. května 2022
20:13
Autor: ČTK, simao - 
11. května 2022
07:35

Vláda řeší situaci kolem vytralého zdražování potravin i energií, snaží se pomoci cíleně a systematicky, přesvědčoval dnes na tiskovce po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Přehled, jakou pomoc vláda konkrétně poskytuje, se objevil nově na stránkách destnikprotidrahote.cz. Na opatření vydá vláda asi 100 miliard korun, poznamenal Fiala. 

Co řešila a schválila vláda

  • Stát připravil web Deštník proti drahotě, kde shrnuje pomoc jednotlivým skupinám obyvatel kvůli růstu cen. Na opatření vydá z rozpočtu v letošním roce zhruba 100 miliard korun. 
  • Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude dosavadní předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková.
  • Návrh zákona s přesným nastavením příspěvku 5000 korun na dítě do 18 let pro domácnosti s ročním příjmem do milionu korun hrubého plánuje ministerstvo práce dokončit a předložit příští týden.
  • Vláda schválila konvergenční program, což je základní dokument země pro přijetí eura. Materiál každoročně popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. Dokument kabinet každoročně odesílá do Bruselu.
  • Plán odpadového hospodářství pro roky 2015 až 2024. Mezi jeho cíle patří aximální opětovné využití složek odpadu, prevence jeho vzniku, výrazný pokles skládkování a rozvoj oběhového hospodářství. 
  • Česko pošle ze zdravotně-humanitárního programu Medevac a programu Pomoc na místě do Libanonu a Mali 48 milionů korun.

 

„Drahota samozřejmě dopadá na každodenní život našich občanů, na některé velmi tvrdě a proto naše vláda přijímá řadu opatření, která zmirňují dopady rostoucích cen potravin a energií. Opatření děláme systematicky, děláme je cíleně, děláme je tak, abychom pomohli těm, kteří si s tou situací sami pomoci nemohou. Pomáháme seniorům, pomáháme těm, kteří se dostávají do existenčních problémů, snažím se také pomoci střední třídě, rodinám s dětmi, samoživitelům a samoživitelkám,“ uvedl Petr Fiala (ODS). 

„V každou chvíli nemusí všichni vědět, na jakou pomoc má kdo nárok. A proto jsme se rozhodli spustit informační web Deštník proti drahotě - destnikprotidrahote.cz. Kde každý občan získá přehled o tom, jaká pomoc je právě pro něj určena a kde získá další informace o tom, jak má postupovat, aby ten svůj nárok mohl uplatnit,“ poznamenal Fiala.

5000 Kč za dítě? Návrh bude prý již brzy

Sledujeme vývoj situace a děláme kroky, abychom k 1. červenci udělali úpravu životního a existenčního minima, uvedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Opatření se nezaměřují jen na řešení důsledků, není to jen pomoc teď pro tu současnou situaci, ale jdeme i cestou řešení příčin problémů,“ uvedl Jurečka.

Návrh zákona s pravidly příspěvku 5000 Kč na dítě bude hotov příští týden. Peníze by se mohly začít vyplácet ve druhé půli července, řekl Jurečka.

„Já mám ambice, abychom příští týden dokázali mít paragrafové znění, které bychom poslali do krátkého meziresortního připomínkového řízení tak, abychom byli další týden schopni materiál předložit na vládě, abychom stihli legislativní proces tak, že bychom ho mohli mít hotový v průběhu června a spouštět první platby ve druhé polovině července,“ uvedl Jurečka.

Video  Jurečka v Blesku o příspěvcích, mzdách i uprchlících. Podrží vláda lidi v krizi?  - Pavlína Horáková, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

Euro na stole není

„Naše vláda ví, že v průběhu volebního období, které teď je před námi, debata o přijetí eura není na stole, protože ČR nebude splňovat ty podmínky,“ poznamenal Fiala.

„V našem programovém prohlášení - a to chceme naplnit - je, že chceme umožnit firmám, které se pohybují v mezinárodní prostředí a bylo by pro ně euro výhodné, jim umožnit,  aby mohly účtovat v eurech. A to je vě, kterou podnikatelské prostředí oceňuje a na tom naše vláda pracuje. Euro v tuhle chvíli na stole není a nebude po celé volební období,“ dodal Fiala.

Fiala chce stabilitu cen

Fiala by si v zájmu českých občanů přál, aby dnešní jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky neznamenalo změnu cíle banky v podobě cenové stability. „Jmenování nového guvernéra Aleše Michal vyvolalo celou otázek a spekulací,“ poznamenal Fiala. Podle něj ale vzhledem ke složení celé bankovní rady neznamená „rychlou změnu politiky ČNB“. „V zájmu vlády je, aby ČNB plnila svoje úkoly, aby si vzala opravdu za své to, co je jeden z jejích primárních úkolů - bojovat proti inflaci a dělat kroky, které budou protiinflační. Na tom nám záleží. Ale ČNB je nezávislá, tak to prostě je a tak to má být,“ podotkl Fiala.

Vláda řešila i priority českého předsednictví EU. „Je jasné, že priority českého predsednictví ovlivňuje ruská agrese na Ukrajinu a všechny ty důsledky, které to má pro Evropu. Mezi naše priority musí patřit energetická bezpečnost a určitě i přímé důsledky války na Ukrajině, jako je zvládnutí uprchlické krize,“ uvedl také Fiala.

Nákup potravin za půl miliardy do státních rezerv

Do příštího jednání za týden vláda přerušila diskusi o žádosti ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) o půl miliardy korun na potraviny, které má dostat na nákupy Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Jurečka novinářům po zasedání kabinetu řekl, že příští týden vláda posoudí celkový stav státních rezerv a ministři prodiskutují nároky na další položky a případné další priority pro SSHR.

Nekula před zasedáním řekl, že chce nákupy státu zvýšit „železnou rezervu“ potravin. „Tak jak navyšujeme zásoby zemního plynu a ropy, tak je potřeba podpořit oblast potravin,“ uvedl s tím, že výčet jednotlivých položek je tajemstvím. Nejde přitom podle něj jen o obilniny, o jejichž dostupnosti ve světě se spekuluje kvůli konfliktu na Ukrajině.

Potraviny v Česku zdražují. Dubnový meziroční růst byl vyšší než v březnu. Například mouka v dubnu meziročně zdražila o více než polovinu, maso o 11 procent, polotučné trvanlivé mléko téměř o třetinu, vejce o více než 14 procent a cukr o více než čtvrtinu. Chleba byl tak proti loňsku dražší o víc než 20 procent, cena másla stoupla o 31,6 procenta a brambor o 19,2 procenta.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše je v nejbližších měsících pravděpodobné, že inflace půjde dál vzhůru kvůli pokračujícímu zdražování energií i potravin. “V tuto chvíli vidíme její vrchol dál v červnu, a to nad 15 procenty. Odeznívání bude v tomto roce velmi pomalé a po zbytek roku bude inflace dvojciferná,“ uvedl v úterý.

Nekula už dříve uvedl, že velkou rozkolísanost cen vyřeší zákon o cenách, který by například limitoval slevové akce. Rovněž řekl, že si přeje rovnoměrné rozložení zisku mezi obchodníky, výrobce potravin a zemědělce.

Uživatel_5483461 ( 12. května 2022 14:02 )

Dnešní vláda mi s tím jejím deštníkem připomíná speciální expedicí ze seriálu NÁVŠTĚVNÍCI kteří také neúspěšně s prusvihama posílali signali

B615 ( 12. května 2022 01:06 )

Dominantní zastánci Bidenova režimu riskují zničení planety Země a všech jejich forem života bezohlednou válkou s lidstvem doma i po celém světě. Zástupná válka proti Rusku udělala v úterý obrovský skok vpřed. Členové sněmovny přijali většinou 368/57 hlasů dalších 40 miliard dolarů pro nacisty zamořenou Ukrajinu na zbraně, munici a vojenské vybavení. Je téměř jisté, že během několika dní toto opatření drtivá většina Senátu přijme – bude následovat uzákonění a falešný Biden to podepíše. K výše uvedenému plýtvání a podvodům dochází, když se nová legislativa Lend-Lease stala americkým zákonem, poprvé od 2. světové války – dodávat ukrajinským nacistům další zbraně a další, které mohou ruské síly zničit při příjezdu nebo krátce poté.
Loutka Zelenskyj se rozohnil více než dosud, když tweetoval následující lži a nesmysly: "Dnešní podpis zákona o půjčce a pronájmu je historickým krokem (sic)." „Jsem přesvědčen, že vyhrajeme“ – což je již ztraceno.

B615 ( 12. května 2022 01:06 )

Vše výše uvedené přichází v době, kdy zástupná válka USA proti Rusku riskuje, že přeroste v plnohodnotnou konfrontaci Východ/Západ.
Je to také na úkor životně důležitých potřeb vlasti v době, kdy bezohledná politika Bidenova režimu narušila dodavatelské řetězce – což způsobilo nedostatek potravin a dalších nezbytných věcí.
Sankční válka proti Rusku – nejextrémnější ve světových dějinách – způsobila globální energetickou krizi.
Omezené dodávky poslaly ceny raketově nahoru spolu s celkově prudce rostoucí inflací.
Když cena energie stoupne na současnou úroveň – pravděpodobně míří mnohem výše – prakticky vždy následuje recese. Rusko je největším světovým vývozcem zemního plynu, řeziva, pšenice, hnojiv a palladia. Je druhým největším vývozcem ropy a hliníku, třetím největším vývozcem niklu a uhlí. Je významný producent uranu, který je nezbytný pro provoz amerických a světových jaderných elektráren.
Spolu s tím, co USA dováží ze spojeneckých zemí, to co dodává Rusko poskytuje elektřinu pro 20 % amerických rezidencí. Před Sankční válkou zajišťovalo Rusko asi 40 % energetických potřeb Evropy.
Podle šéfa energetické poradenské společnosti FGE Fereiduna Fesharakiho:
"Globální trh nemůže přežít bez ruské ropy a rozhodně nemůže přežít Evropa bez ruského plynu." Přesto směřují režimy EU k úplnému embargu na ruskou ropu – pokud ho prosadí dominantní většina.

B615 ( 12. května 2022 01:05 )

Učinit tento krok tak daleko, jak jen si troufnou – spolu s omezením dovozu ruského plynu – bude velkým přínosem pro americké výrobce energie na úkor evropských ekonomik a jejich obyvatel.
Tím, že se evropští lídři sklonili před ďábelskou vůlí dominantních zastánců tvrdé linie v USA, prakticky zajistili těžké časy, které jsou před námi – což bude pravděpodobně těžké a zdlouhavé, dokud bude trvat jejich zarputilá politika. To, co prospívá privilegovaným zájmům USA, jde na úkor většiny ostatních.
Vzhledem k tomu, že ceny energií neustále rostou, benzín tento týden dosáhl rekordního maxima, což pravděpodobně poroste. Zejména motorová nafta vyletěla nahoru.
Má to velký negativní dopad na kamiony, farmáře a vlaky poháněné naftou.
To samé platí i pro jídlo.
Vysoké ceny a pravděpodobně zvyšující se potravinová nejistota pro miliony amerických domácností.
Všemu výše uvedenému se dalo předejít, ale nebylo tomu tak kvůli lehkomyslně neurvalé tvorbě politiky.
Známý tržní analytik Jeremy Grantham vysvětlil, že věci se vyvinuly do „epické bubliny“ a dodal: "Věřím, že tato událost, která se vyznačuje extrémním nadhodnocením, prudkým nárůstem cen, zběsilými emisemi a hystericky spekulativním chováním investorů, bude zaznamenána jako jedna z velkých bublin finanční historie, spolu s bublinou v Jižním moři v letech 1929 a 2000."

B615 ( 12. května 2022 01:05 )

Chování trhu v letošním roce naznačuje, že to, co bude pravděpodobně nazýváno matkou všech bublin v budoucí historii trhu, konečně prasklo.
Epické bubliny způsobují epické pády. Současná bublina je ohromná – „Svítí jako nos na vaší tváři,“ zdůraznil Grantham před týdny. O několik dní dříve analytik Doug Casey zdůraznil, že věci se „vymykají kontrole“.
S Evropou těsně v závěsu prožívají USA „skutečně velkou depresi a jsou na pokraji finančního chaosu,“ dodává:
„Ekonomicky, politicky a společensky se USA vydaly cestou, která nejenže není v souladu se základními principy země, ale zrychluje směrem k bezmeznému rozkladu.“
Po celá léta byl národ postupně začleňován do třetího světa, což se stalo statusem většiny jeho obyvatel. Je to kvůli bezohledné politické, ekonomické, finanční a vojenské politice.
Bidenův režim překonal nejhorší ze svých předchůdců a znásobil svou hanebnost a lehkomyslnost falešným obviňováním Ruska.
Ruská federace nemá nic společného s prudce rostoucí inflací v USA, rozbitými dodavatelskými řetězci a celkově neutěšenými podmínkami pro většinu Američanů. Spolu s Fedem vlastněným a kontrolovaným Wall Streetem leží vina za to, že se špatné podmínky uzurpováním moci mnohem zhoršily, na Bidenově režimu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa