Kolem 8:00 se před Strakovou akademií sešla desítka lidí. Roztáhli transparent s nápisem Stop plynu, stop invazi. Na transparentu byla také napsána částka, kterou podle aktivistů země Evropské unie poslaly Rusku za plyn od počátku invaze do středy - 175 miliard korun. Později aktivisté transparent doplnili o částku k dnešnímu dni, která podle nich činí zhruba 190 miliard korun. Demonstranti také uctili památku obětí války na Ukrajině minutou ticha.

„Požadujeme, aby Česká republika a další země Evropské unie přestaly odebírat plyn a všechny fosilní paliva od Ruské federace. Přestože jsme na Rusko uvalili sankce a posíláme spoustu peněz na pomoc Ukrajině, tak vlastně mnohem víc v tuto chvíli platíme za ruský plyn. A tím nepřímo podporujeme současnou invazi,“ řekla ČTK aktivistka Anežka Berkmanová. „A z toho důvodu bychom chtěli, aby co nejrychleji tyto platby ustaly. A aby Česká republika, všeobecně Evropská unie, přešly na obnovitelné zdroje,“ dodala.

K plánu Evropské komise na snížení závislosti EU na ruském plynu, zveřejněném v úterý, Berkmanová sdělila, že je to krok správným směrem. „Ale v tuto chvíli to k ničemu Českou republiku pevně nezavazuje,“ podotkla.

Americká Sněmovna reprezentantů dnes drtivou většinou schválila zákon zakazující dovoz ropy, zemního plynu a uhlí z Ruska. Velká Británie už dříve informovala, že do konce letošního roku postupně ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů. Německý kancléř Olaf Scholz v pondělním prohlášení uvedl, že Evropa záměrně vyňala dodávky energie z Ruska ze sankcí, protože je v současnosti v Evropě nelze zajistit jiným způsobem a mají zásadní význam pro zajištění každodenního života lidí.

Fotogalerie
3 fotografie