Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Očekávaná schůzka Stříže s Blažkem: Šéf žalobců se seznamoval s ministrem, „padáka“ nedostal

Autor: ČTK - 
4. ledna 2022
14:20

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž řešil na pondělní schůzce s novým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) základní koncepci novely zákona o státním zastupitelství. Za důležitý úkol pokládá také organizační podíl ministerstva a Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) na blížícím se českém předsednictví v Evropské unii, sdělil dnes.

Blažek do brněnského sídla NSZ zavítal poté, co navštívil i Nejvyšší a Nejvyšší správní soud. „Jednalo se o první 'seznamovací' schůzku. Panu ministrovi jsem jen ve stručnosti nastínil některé body, které je nutné řešit v součinnosti s ministerstvem spravedlnosti. Samozřejmě jsme se bavili také o základní koncepci úpravy zákona o státním zastupitelství. Konkrétní otázky z oblasti legislativní, personální a ekonomické budou předmětem následujících jednání,“ popsal Stříž.

„Pan ministr s Igorem Střížem hovořil o zákonu o státním zastupitelství, řešili i personální otázky a domluvili se na pravidelnějších setkáváních. Ale zatím žádné konkrétnější detaily,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. „Nestanovili jsme si žádné pevné termíny, ale je jasné, že řadu těchto otázek bude třeba řešit v nejbližších dnech a týdnech,“ doplnil k tomu Stříž.

Blažek, který je advokátem s pozastaveným výkonem činnosti, jednal už v prosinci krátce po svém jmenování ministrem s vedením České advokátní komory. Tehdy avizoval i záměr setkat se s představiteli státních zástupců a soudců. S prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou i s jejími viceprezidenty se sejde ve čtvrtek. V řádu týdnů také plánuje setkání s vedením Unie státních zástupců, sdělil dnes její viceprezident Ondřej Šťastný. S šéfem unie Janem Latou se Blažek pozdravil už při pondělní návštěvě NSZ, kde Lata působí.

„Programovými prioritami Unie státních zástupců je zavedení funkčních období vedoucích státních zástupců, výběrových řízení na tyto posty, kariérního řádu státního zastupitelství a v neposlední řadě zlepšení platových poměrů administrativních pracovníků státního zastupitelství,“ doplnil Šťastný na dotaz ČTK, jakých témat se bude schůzka s ministrem týkat.

Ve hře je i změna ústavy

Plánovaná novela zákona o státním zastupitelství má upravit délku funkčního období vedoucích státních zástupců. Předchozí návrh stáhla loni v létě z vlády Blažkova předchůdkyně Marie Benešová (za ANO), a to na přání Stříže. Šéf žalobců tehdy uvedl, že usiluje o přepracování předlohy a že chce po sněmovních volbách předložit novému ministrovi ucelené podklady.

Stříž tehdy také řekl, že za nejpodstatnější pokládá úpravu postavení vedoucích státních zástupců, způsob jejich výběru i jmenování a délku jejich mandátu. Rád by v tomto ohledu také zakotvil „luxusnější postavení nejvyššího státního zástupce“. Nezastíral, že z jeho pohledu by byla ideální maximalistická varianta změn zahrnující i změnu ústavy, která by soustavu státního zastupitelství vyňala z moci výkonné.

Video  Fialova vláda úřadovala: Seškrtané zvýšení platů a návrat testů do firem  - ČTK
Video se připravuje ...

Levsalonu ( 5. ledna 2022 12:01 )

Horsi nez zamoreni komunistickym virem je v Cesku zamoreni kryptokomunisty. Kolik jich tu po nasi vlasti jeste beha?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa