Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Poslanec Vojtko novým ministrem školství nebude. Nabídku odmítl z osobních důvodů

Aktualizováno -
22. června 2022
18:58
Autor: ČTK - 
22. června 2022
11:09

n z možných kandidátů na nového ministra školství, poslanec STAN Viktor Vojtko, dnes na twitteru uvedl, že nabídku vést ministerstvo školství nyní nemůže z osobních a rodinných důvodů přijmout. STAN chce nástupce Petra Gazdíka, který kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kauze Dozimetr odstoupí ke konci června, představit do konce tohoto týdne. Vláda dnes podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) záležitost neřešila.

„Vést ministerstvo školství je pro mne velmi lákavá výzva. Byl bych rád, kdyby vzdělávání u nás poskytovalo žákům a studentům co nejlepší startovací pozici do života. Nicméně po pečlivém zvážení nyní z osobních a rodinných důvodů nemohu nabídku na ministra školství přijmout,“ uvedl Vojtko, který působí i jako pedagog a vědec na Jihočeské univerzitě . O zlepšení českého školství hodlá usilovat i nadále. „Znám i kvalitu dalších kandidátů. Řadu názorů na vzdělávání s nimi sdílím, jsem proto pevně přesvědčen, že školství bude v dobrých rukou,“ dodal.

Kdo jsou další kandidáti?

Podle serveru Seznam Zprávy zvažuje kandidaturu další poslanec STAN Ondřej Lochman, který pracoval v minulosti jako odborný pracovník v Národním institutu dětí a mládeže. Další politici podle serveru už nabídku na vedení ministerstva školství odmítli, například poslanec Vladimír Balaš, Jan Berki nebo místostarostka středočeských Psár Martina Běťáková.

Také předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN) ČTK řekl, že debaty o své případné nominaci považuje jen za spekulace a nepočítá s tím, že by byl osloven. Rakušan na začátku týdne nevyloučil ani možnost oslovit exministra školství za ANO Roberta Plagu, který je Gazdíkovým politickým náměstkem. Plaga připustil, že by nabídku přijal, pokud by ji dostal.

Po úterním jednání koaličních lídrů už šéf STAN Vít Rakušan hovořil o tom, že kandidát na vládní post nebude mimo hnutí. V příštích dnech se chce s možnými adepty setkat a pak představit až „nejlepšího nezpochybnitelného kandidáta“ v rámci svého hnutí. „Rozhodně popírám, že bychom snad museli hledat někde v externích vodách. V hnutí STAN máme mnoho lidí, kteří se školství dlouhodobě odborně věnují, opravdu mu rozumí a zvládnou i tu politickou funkci,“ uvedl Rakušan.

Síkela se dnes po jednání vlády odvolal na Rakušanovo vyjádření. „Máme kandidáty, vybereme kandidáta a na základě toho bude představen premiérovi a K5,“ řekl.

Video  Politolog o kauze STAN: Pokud Rakušan rezignuje, můžou to v politice zabalit  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

jajas ( 22. června 2022 16:55 )

Nikomu se tam nechce "robit". Lepší je jen sedět a hlasovat. Nikdo na to nemá....navíc ví, jak to tam chodí a nechtějí, aby se na ně něco "proláklo" (přestože tam nikdo nikoho nezná a s nikým se nikdo nestýká.....jak nám teď chtějí nakecat)....

kralovna-vsech-mori ( 22. června 2022 13:24 )

A kdyby jen politická.

kralovna-vsech-mori ( 22. června 2022 11:30 )

Všichni Starostové se bojí a mají proč. Gazdík od února převáděl svůj majetek na toho svého milence. Poslední vilu převedl dvacet minut před tím než ho sebrali. U těch starostů to jsou teda ptáčci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa