Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Koaliční lídři mají jasno: Rekonstrukce vlády není třeba. A Piráti se dočkají privilegia

Autor: ČTK - 
21. června 2022
18:49

Koaliční lídři nevidí důvody pro rekonstrukci vlády kvůli podezření na korupci v pražském dopravním podniku (DPP). Předseda STAN Vít Rakušan má jako ministr vnitra důvěru. Po jednání lídrů vládní koalice to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Kandidáta na ministra školství po Petru Gazdíkovi chce STAN představit do konce týdne, řekl Rakušan.

„Dohodli jsem se na tom, že nevidíme žádné důvody pro rekonstrukci vlády a podobné kroky,“ prohlásil Fiala. Ministr vnitra Rakušan má „absolutní důvěru“ lídrů vládní koalice, pokud jde o nestrannost vyšetřování kauzy a jeho spravedlivý výsledek, uvedl premiér.

Rakušan byl potěšen, že mu předsedové ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů vyjádřili důvěru. Ubezpečil je o tom, že korupční kauza musí být vyřešena důsledně a podle principu „padni, komu padni“. Uvedl, že o tom, že do kauzy jsou zapleteni i zástupci STAN, neměl žádné předběžné informace a do vyšetřování nijak nezasahoval a zasahovat nebude.

V kauze podle policie organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Mezi obviněnými jsou bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, kterému STAN kvůli kauze pozastavilo členství, a podnikatel Michal Redl.

První budou nástupce vědět Piráti

Gazdík funkci opustil kvůli svým stykům s Redlem, ne proto, že by byl vyšetřován. Tyto kontakty podle Rakušana „byly jen těžko vysvětlitelné v kontextu toho, jakým způsobem se tato pražská kauza řeší“. STAN chce Gazdíkova nástupce představit podle Rakušana nejdříve Pirátům, s nimiž loni kandidoval do voleb, a posléze dalším vládním partnerům.

Rakušan se chce v příštích dnech s možnými adepty setkat a chce představit až nejlepšího nezpochybnitelného kandidáta v rámci svého hnutí. „Rozhodně popírám, že bychom snad museli hledat někde v externích vodách. V hnutí STAN máme mnoho lidí, kteří se školství dlouhodobě odborně věnují, opravdu mu rozumí a zvládnou i tu politickou funkci,“ uvedl Rakušan.

Video  Politolog o kauze STAN: Pokud Rakušan rezignuje, můžou to v politice zabalit  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

hejhej ( 22. června 2022 14:43 )

Koaliční lídři mají jasno, ale mnoho voličů také a nebudeme už volit členy slepenců - korupčníků a lhářů.

hejhej ( 22. června 2022 14:40 )

karmazdarma:

hejhej ( 22. června 2022 14:39 )

sarina ( 22. června 2022 13:57 )

horalysa se musí snažit jinde pod jinými nicky, ani mu nevadí chyba která se na něj směje.

hejhej ( 22. června 2022 12:46 )

horalysa: Především o to věděl už před volbama Rakušan a cpal se do vlády. On o té korupci musel vědět i Fiala a ta vykulená čůza zTOP. celá vláda je prolezla korupcí a měla urychleně skončit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa