„Po poradě s pracovníky ministerstva jsem dnes (v úterý, pozn. red.) vydal pokyn k okamžitému zahájení dohledu nad postupem okresního soudu Plzeň-město ve věci rozhodnutí o omezení svéprávnosti pana Michala Redla. Současně ministerstvo prověří i postup znalců v oboru psychiatrie ve stejném případu,“ napsal Blažek.

Deník napsal, že Redl je nesvéprávný od roku 2014. Jeho tehdejší stíhání bylo přerušeno s argumentem, že kvůli chorobě, která nastala až po spáchání činu, nebyl schopen chápat smysl trestního řízení. O dalším omezení mužovy svéprávnosti rozhodl Okresní soud Plzeň-město 13. května. „Byla vyslechnuta znalkyně a posuzovaný. Jeho svéprávnost byla omezena na dobu pěti let podle rozsudku a navýšila se mu disponibilní částka, se kterou může nakládat,“ uvedla předsedkyně soudu Petra Pavlíčková.

Vyšetřovatelé aktuální kauzy nicméně podle deníku tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Nevidí proto důvod k tomu, aby se tento bývalý spolupracovník uprchlého zločince Radovana Krejčíře vyhýbal trestnímu stíhání. Za založení organizované zločinecké skupiny hrozí až 12 let vězení.

„Fakticky vykonával podnikatelskou činnost spojenou s nákupem a prodejem nemovitostí v řádech desítek až stovek milionů korun. V této souvislosti komunikoval s advokáty, bankéři či vrcholnými zástupci nadnárodních společností. Žádná z osob, se kterými Michal Redl jednal, neprojevila pochybnosti ohledně jeho duševního stavu,“ citoval Deník N z policejních dokumentů.

Redl navíc podle policistů požadoval od soudu schválení manželství se svou současnou partnerkou a domohl se zvýšení limitu pro množství peněz, se kterými může měsíčně nakládat.

Choroba nastala až po činu...?

Duševní choroba, která nastala po spáchání činu a která trvale znemožňuje chápat smysl trestního stíhání, je jedním ze zákonných důvodů pro nepřípustnost stíhání. V takovém stíhání nelze pokračovat a musí být zastaveno. Policie by mohla nechat Redlův duševní stav přezkoumat novým znaleckým posudkem z oboru psychiatrie. Soud může podle trestního řádu na návrh státního zástupce nařídit, aby byl obviněný takto pozorován ve zdravotnickém ústavu nebo - dokud je ve vazbě - ve zvláštním oddělení věznice.

Omezení svéprávnosti upravuje občanský zákoník. Soud může k tomuto kroku přistoupit jen tehdy, pokud by danému člověku jinak hrozila závažná újma a pokud nepostačí mírnější a méně omezující opatření. Svéprávnost pak omezí v takovém rozsahu, v jakém člověk není schopen kvůli nepřechodné duševní poruše právně jednat. „Změní-li se okolnosti, soud své rozhodnutí bezodkladně změní nebo zruší, a to i bez návrhu,“ uvádí zákon.

Člověk s omezenou svéprávností má soudně určeného opatrovníka, může ale samostatně právně jednat v běžných záležitostech každodenního života. Soud smí svéprávnost omezit nejdéle na tři roky. „Je-li zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let,“ stojí v zákoníku. Tuto dobu lze následně prodloužit.

13 obviněných

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který stejně jako Redl skončil ve vazbě. Jedenáctý podezřelý, podnikatel a Redlův blízký spolupracovník Pavel Kos, se podle Radiožurnálu přihlásil policii v neděli. Zbývající dva podezřelí - exmanažer dopravního podniku Matej Augustín a podnikatel Pavel Dovhomilja - byli v době razie v zahraničí.

Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

Video
Video se připravuje ...

Michala Redla přivádějí k Obvodnímu soudu pro Prahu 9. (17. června 2022) Aktu.cz

Fotogalerie
69 fotografií