Pražskou buňkou sdružení Starostů a nezávislých zmítá čtvrt roku před volbami nebývalá krize. Její předseda Petr Hlubuček, jenž zároveň vykonával post náměstka primátora, čelí závažnému obvinění ohledně hospodaření Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP), v jehož dozorčí radě zasedal. Ačkoliv je vyšetřování jeho a dalších 10 lidí v samých počátcích, tudíž rozhodování o vině a nevině není na pořadu dne, přesto mnozí politici, včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyzvali Hlubučka k rezignaci na magistrátní funkce.

Ten tak skutečně učinil a rezignoval jak na post náměstka, tak i člena dozorčí rady DPP. Předsednictvo STAN pozastavilo Hlubučkovi členství, čímž přestal být krajským předsedou, navíc má být i vyškrtnut z kandidátky pro komunální volby, kde měl být na třetím místě. Což mělo mít své důvody.

Úspěšný starosta

Rodák z Vrchlabí se v roce 2010 stal starostou Lysolaj. Neveliká malebná městská část za jeho starostování zažila nevídaný rozkvět. Podle sčítání lidu z roku 2001 zde žilo 814 obyvatel, přičemž o 20 let později Český statistický úřad vykázal 1 484 obyvatel. Za Hlubučkova úřadování se například povedlo vyprojektovat novou čtvrť na severu Lysolají, kde by mělo žít až 800 nových sousedů. Postavena by měla být roku 2023.

Hlubuček též inicioval Sochařské sympozium Lysolaje, v důsledku kterého vzniklo v Lysolajích několik pozoruhodných soch, které krášlí veřejný prostor. Jejich drobné kopie má starosta v kanceláři. „Osobně mám nejraději sochu, nazvanou Stínohra, která v průběhu ročních období a díky změnám svitu slunce vrhá pozoruhodné stíny,“ sdělil v minulosti pro Blesk.cz. V roce 2017 radnice nechala rekonstrukcí přetvořit hasičskou nádrž v půvabné biotopové jezírko s kinetickou fontánou.

Rozšířila se zdejší ZŠ Járy Cimrmana, v místě bývalé Denkrovy pískovny vzniklo hřiště i s novou pražskou vinicí a zároveň se netajil plány na novou radnici, protože ta z roku 1926 kapacitně pro chod městské části přestává stačit. „Potřebovali bychom ji jako sůl,“ sdělil Hlubuček už v roce 2020 s tím, že by mohla stát na náměstíčku ve Starodvorské ulici, kde stojí budova samoobsluhy. „Byl bych rád, kdyby současné zastupitelstvo připravilo její projekt, aby se jí alespoň vbrzku dočkali přinejmenším naši nástupci.“ O jeho oblibě v Lysolajích svědčí také to, že se ve volbách 2018 nenašla žádná jiná strana, která by vítězný STAN, jehož kandidátku Hlubuček vedl, vyzvala.

Boj s covidem

V době svého nástupu na pražský magistrát v roce 2018 se Hlubuček stal náměstkem primátora s gescí pro oblast infrastruktury (technická vybavenost), životní prostředí a bezpečnost. Právě s ohledem na poslední zmíněnou působnost patřil spolu s primátorem Hřibem a radní Milenou Johnovou (Praha Sobě) mezi hlavní tváře pražské politiky, které řešily lokální koronavirovou krizi.

Například jeho slovy potvrdil pražský magistrát pokutu vyšehradskému podniku Rio's, v jehož prostorách, které měly být z důvodu vládních nařízení zavřené, se na podzim 2020 sešel tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) s tehdejším místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Na kauzu, která Prymulu stála ministerské křeslo, tehdy upozornil právě Blesk.

Hlubuček dále horoval za zřízení co nejvíce testovacích míst, kvůli jejichž nedostatku kritizoval vládu. „Bohužel ministerstvo zdravotnictví nebylo schopno kromě nemocnic otevřít žádná odběrová místa ani nijak zásadně navýšit kapacitu v nemocnicích, tak jsme si dali již v červnu za úkol ta odběrová místa zřídit,“ uvedl v minulosti.

Paradoxně sám Hlubuček covid jako jeden z prvních pražských politiků prodělal. „Vyjma té únavy nastaly bolesti hlavy, měl jsem skelné oči. A po několika dnech jsem úplně ztratil chuť a čich, takže kdyby mi někdo zavázal oči a přede mne dal talíř s jídlem, nepoznal bych opravdu, jestli jím polystyren, nebo brambory. Ale jinak jsem snad měl celkem klidný průběh. Jediný prášek, který jsem si vzal, byl úplně na začátku paralen, abych snížil teplotu. Pak jsem si jinak dával nějaké bylinky na zvýšení imunity,“ komentoval průběh nemoci v létě roku 2020 pro Blesk.

Vlastní elektřina i plyn

I v oblasti životního prostředí byl bývalý primátorův náměstek za poslední čtyři roky poměrně vidět. Že Praha představila tzv. Klimatický plán, který by měl v hlavním městě do roku 2030 snížit uhlíkovou stopu o 45%, vzešlo zejména jeho zásluhou. Zastupitelé také v minulosti schválili vznik pražské sluneční elektrárny.

Jeho posledním velkým projektem v této oblasti je plánovaná rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, v rámci níž by ve vyhnivacích nádržích byl vyráběn bioplyn, jenž by blízkým domácnostem posloužil k vytápění. Magistrát si od toho slibuje určité vyvázání se ze závislostí na dodávkách plynu z Ruska. „Cílem je zajistit energetické hospodářství a ku prospěchu Pražanů využívat energetický potenciál celého komplexu,“ pravil Hlubuček k ambicioznímu plánu letos v dubnu.

Zahraniční apartmány

V poslední době však Hlubuček čelil zájmu médií také pro své soukromé aktivity. Seznam Zprávy poukázaly letos zjara na Hlubučkovo vlastnictví několika apartmánů v turisticky atraktivní lokalitě ve Španělsku. Server rozporoval cenu, za jakou Hlubuček byty nakoupil, i že je nepřiznával ve svých majetkových poměrech. Hlubuček osočení odmítal.

„Opakovaně ve svých dotazech hovoříte o 4 bytech, které mám vlastnit ve Španělsku, a na základě toho dále spekulujete, kolik mě co stálo. Nevlastním 4 byty ve Španělsku a nikdy jsem nevlastnil. Vlastním jeden byt a mám poloviční spoluvlastnický podíl na dalších dvou nemovitostech,“ odpověděl ke kauze Hlubuček. Aparmány by měl vlastnit se svým dlouholetým partnerem Jiřím Karvánkem (STAN), s nímž se ve Španělsku v dubnu 2021 vzali.

Nebezpečné známosti

Dlouhodobě se také dávalo jméno Hlubučka do souvislostí s kontroverzním podnikatelem Michalem Redlem. Ten by aktuálně měl být obviněn spolu s Hlubučkem. Redl bývá spojován s kontroverzním podnikatelem Radovanem Krejčířem. O Redlovi se také hovoří jako o „šedé eminenci“ STAN.

Už v minulosti měl kvůli stykům s ním potíže europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Ten kvůli tomu v roce 2017 přišel o místo ve vedení STAN. Kvůli stykům s Redlem měla problémy i tehdejší pražská radní a dlouholetá starostka Slivence Jana Plamínková (STAN). Opozice ji z funkce chtěla odvolat v roce 2017 – bezúspěšně. Plamínková je v současné situaci „dvojkou” na kandidátní listině STAN pro letošní komunální volby.

Redl také sehrál roli v „rozkmotření“ dvou koaličních partnerů – právě Hlubučka a předsedy pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Hlubuček pro Seznam Zprávy uvedl, že ho s Redlem seznámil právě Pospíšil, který takové osočení označil za nesolidní lež. „To je úplná lež, že bych je seznámil. Viděl jsem pana Redla možná na nějaké společenské akci. Klidně si nechám udělat od operátora výpis, že jsem s panem Redlem nehovořil. Prostě ne, přísahám na svůj život. Pan kolega mě naštval. Hry, kdy pan Hlubuček do svých kauz vtahuje další lidi, jsou nesolidní,“ sdělil Pospíšil.

Video
délka: 00:23.92
Video se připravuje ...

Policie vede zadrženého Petra Hlubučka (15. června 2022). Aktu.cz

Fotogalerie
53 fotografií