Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Bývalý policista Černý: Češi na Ukrajině číhají na ruské konvoje a pak je ničí!

Autor: VaB - 
2. dubna 2022
17:39

Na Ukrajině už bojuje několik občanů České republiky. Dokazuje to i fotografie válečného novináře, který vyfotil muže z Čech v Irpini nedaleko Kyjeva. A podle bývalého policisty a instruktora střelby Pavla Černého v zemi zmítané válkou bojuje i několik bývalých vojáků a policistů, kteří za sebou mají bohaté zkušenosti.

Válka na Ukrajině vypukla 24. února, a tak netrvalo dlouho, než se na Pražský hrad začalo obracet velké množství dobrovolníků, kteří by chtěli do země, kterou Rusko bombarduje, odjet bojovat. Český občan má ale službu v cizí armádě zakázanou.

Pokud by chtěl do cizího vojska vstoupit, musí mu prezident republiky udělit výjimku. Na Hrad se ale obrátilo do 3. března 300 občanů, bylo by proto náročné posuzovat každého zvlášť. Premiér Petr Fiala se proto s prezidentem Milošem Zemanem dohodl na tom, že občané, kteří odjedou bojovat do cizí země, mohou počítat s beztrestností. „Domluvili jsme se, že můžeme garantovat beztrestnost formou abolice prezidenta s mojí kontrasignací,“ řekl Fiala.

„Přiznám se, že jsem moc nepochopil ujištění pana premiéra, že kdo takto půjde bojovat, nebude trestně stíhán. Nikdy jsem si nevšiml, že by byl premiér členem orgánů činných v trestních řízeních. Možná to mysleli tak, že by prezident takového člověka omilostnil,“ myslí si bezpečností poradce a bývalý voják Andor Šándor.

Chlapi jsou bojovníci

Ukrajinský novinář Ilja Ponomarenko na twitteru dříve sdílel fotografii muže v neprůstřelné věstě, samopalem v ruce a kuklou na hlavě. „Čeští dobrovolníci dnes v Irpinu,“ napsal. V pozadí pak stojí ještě jeden muž.

„Už jsem to několikrát říkal, chlapi jsou od své podstaty bojovníci, někteří si tímto způsobem užívají adrenalinu. A proto se třeba odeberou do konfliktu. Jenže čím více bojují, tím hůř se pak dokážou zařadit do normálního života,“ popisuje Šándor. Podle něj má poté řada lidí problém žít běžný život.

„Myslím si, že ti, kteří tam odjíždějí, nejsou žádní romantičtí snílkové. Takovým lidem je jasný, že odjíždí do války se vším všudy. Musí mít dovednosti a zkušenosti,“ říká Pavel Černý, bývalý policista a instruktor střelby a sebeobrany.

Ničí ruské konvoje

Sám Černý ví o několika lidech, kteří se rozhodli na Ukrajinu odjet a bojovat proti ruské armádě. „Jsou to lidé s vojenskou či policejní důkladnou kariérou. Nejedou tam jako nějací airsofťáci jenom něco vyzkoušet,“ doplňuje Černý.

Podle něj se ale nikdo nesmí pokoušet takovou situaci podcenit. „Češi, kteří odjeli na Ukrajinu bojovat, jsou bývalí vojáci, dokonce i lovci. Vyrazili tam s ohledem na to, že si nemohou vzít svoje osobní zbraně, což by pro ně bylo nejlepší. Ale vzali si s sebou lovecké termovize,“ dodává.

Říká ale, že nestojí o publicitu. „Kvůli utajení nekomunikují ani po telefonech. Pohybují se v okolí ruských jednotek a pak napadají jejich kolony. Díky svým loveckým schopnostem a dovednostem tam působí okupačním vojskům poměrně velké problémy a ztráty,“ poodhalil Černý.

Bojují bez svých zbraní

Na Ukrajinu vyrážejí bez svých zbraní, převézt je na území jiného státu přes země Evropské unie prakticky nejde. „Se zbraněmi cestovat nemůžete. Možnost cestovat s kulometem v míru nikdo nevydá,“ dodává Šándor. Podle Černého by se třeba na hranicích složitě vysvětlovalo, k čemu si člověk veze samopaly.

6:12
Dnes

Na celém území Ukrajiny v noci na dnešek po několik hodin znovu platil protiletecký poplach kvůli ruskému útoku drony a raketami. Všechny, které mířily na oblast Kyjeva, se ale zdejší protivzdušné obraně podařilo sestřelit, uvedla podle ruskojazyčné verze BBC zdejší vojenská správa. Úřady na Ruskem okupovaném Krymu zase sdělily, že nad poloostrovem sestřelily dron.

"Podle předběžných informací žádný letecký cíl nedosáhl hlavního města. Vše, co směřovalo k městu, bylo protivzdušnou obranou zničeno," napsal na telegramu šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko. Agentura Reuters předtím informovala, že se v oblasti Kyjeva ozývaly výbuchy a nasazena byla protivzdušná obrana.

6:09
Dnes

Výbuch u ukrajinského města Dnipro včera zasáhl dvoupatrový obytný dům a zranil nejméně 20 lidí, včetně pěti dětí, z nichž tři jsou ve vážném stavu. S odkazem na šéfa oblastní správy Serhije Lysaka smutnou statistiku upřesnila agentura Reuters. Agentura Ukrinform píše o ruském útoku.

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

Zobrazit celý online

Video  Dojemné setkání: Chlapec (11), který došel sám na slovenské hranice, je znovu se svou rodinou!  - Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa