Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Podcast: Žádný šílenec. Putin ví, co dělá. K smíru nemá důvod, říká profesionální vyjednavač

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
29. března 2022
05:00

Zástupci Ruska a napadené Ukrajiny již několikrát jednali o míru, ale boje se vedou dál. Podle profesionálního vyjednavače Radima Paříka je to logické, protože ruský prezident Vladimir Putin zatím nemá důvod přistoupit k mírovému řešení. Válka je pro něj stále výhodnější než dohoda s Ukrajinou a Západem, řekl expert v Blesk Podcast. 

Kouč a profesionální vyjednavač Radim Pařík absolvoval řadu školení ve svém oboru, ať už u americké FBI, na Harvardu nebo se vzdělával ve vyjednávání podle principů Mossadu. Nejprve pracoval jako obchodník, ale nyní se se svojí firmou Fascinating Academy věnuje školení a pomáhá firmám při důležitých obchodních jednáních. Často zahajuje svoji přípravu na vyjednávání tak, že před prvním setkáním se nejprve dívá na video s lidmi, kteří by měli sedět na jeho straně stolu i za ním. Vypne zvuk a sleduje jejich řeč těla, která mnohdy prozradí víc než slova. Podobně roky postupuje také u Vladimira Putina. 

„Nevím, čím to je, jestli obrovským množstvím botoxu nebo plastickými operacemi, ale jemu se obličej příliš nehýbe. Takže z mikromimiky toho moc nevyčteme. Na druhou stranu ale vyčteme, že přesně ví, co dělá. Jestli je to šílené, netuším. Z našeho pohledu asi ano, ale z jeho pohledu je to absolutně racionální,“ prozrazuje expert s tím, že ta rozhodnost a pevnost, s níž aktuálně jedná, ho trošku děsí. Takto před invazí nepůsobil. Když následně pustí zvuk a poslouchá jeho sdělení, příliš se toho naopak nedozví.

„Vladimir Putin je trénovaný agent KGB, a dokonce řídil pobočku KGB ve východním Německu. Agenti jsou trénovaní tak, aby vás každou vyřčenou větou zmátli. Abyste nevěděli, o co jde, a aby si vás nasměřovali, kam oni potřebují, aby mohli prosadit svoje cíle,“ vysvětluje Radim Pařík. Putin podle něj říká věty, které chce, abychom slyšeli. „A říká je tak, abychom si je vyložili tím nejhorším možným způsobem, aniž by nám konkrétně řekl, co bude dělat,“ dodává vyjednavač.

Ústupky Putinovi

Ruský prezident podle Radima Paříka před invazí na Ukrajinu testoval odolnost Západu. Zabral si Krym, zorganizoval vojenské cvičení u ukrajinských hranic nebo odpálil rakety Kindžál, které jsou schopné nést jaderné zbraně. Jenže tyto činy nevyvolaly žádnou velkou odezvu ze Západu, a tak Putin stále rozšiřuje svůj vliv a ruské území. „Pokud někdo po vás něco chce a vy mu vyjdete vstříc a dáte mu to, tak v následujícím kroku bude chtít víc,“ říká vyjednavač. V aktuální situaci se podle něj Západ nechová pragmaticky.

„V prvním kroku musíte přerušit tok informací, protože my ve vyjednávání sledujeme něco, čemu říkáme signály závislosti. Pokud vy neustále někomu voláte, tak to znamená, že ho potřebujete o něco víc. Vladimir Putin teď sedí někde v bunkru a jemu neustále někdo volá. Francouzský prezident, německý kancléř a britský premiér a pořád se ho někdo snaží kontaktovat. Jinými slovy on ví, že my ho potřebujeme víc než on nás,“ jmenuje jednu ze zásadních chyb, kterých se státníci dopouštějí.

Přísně tajná jednání

Pokud by západní politici a diplomaté hned na začátku invaze přerušili tok informací a stáhli se z vyjednávání, vyslali by signál síly. „Nevyjednávat je totiž signál síly. Teprve tehdy můžete vytvořit prostředí, že začnou zákulisní vyjednávání,“ jmenuje jednu z technik profesionální vyjednavač. Diplomaté jednají mimo pozornost médií a podle Paříka zvažují i různé nejdivočejší alternativy, které nesmí spatřit světlo světa. Během těchto vyjednávání si obě strany vyzkouší, kam až se mohou dostat. „V zákulisí navíc budují vztah. Protože pokud nebudeme věřit, že ruská strana nedodrží dohodu, tak ji neuzavřeme. A stejné je to ze strany Rusů,“ popisuje, jak začínají obvykle důležitá mezinárodní jednaní. Setkání, která se doposud konala, byla podle Paříka jen fraška, další Putinova hra, ve které bude nejspíš ještě pokračovat.

„Neštěstí v současnosti je, že Vladimir Putin si myslí, že válka je pro něj stále výhodnější než vyjednávání s námi. On totiž neustále eskaluje a posouvá hranice, kam až zajde. Čím dál a čím větší pole si vyhradí, tím větší šanci má deeskalovat, má z čeho couvat. Teď mi řekněte, z čeho bychom my jako Evropská unie couvali, když v současné pozici jsme ještě nic nezískali?“ ptá se na závěr vyjednavač.

Jak se liší jednání s Rusy oproti obchodníkům ze západní Evropy, proč by měla Evropa povolat do jednání Angelu Merkelovou a proč o osudu Ukrajiny rozhodne v mírových jednáních spíš USA než samotná Ukrajina, prozradil Radim Pařík v Blesk Podcast:

Video  Blesk Podcast: Putin k smíru nemá důvod, říká profesionální vyjednavač  - Jiří Marek, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa