Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Po ostrých hádkách pětikoalice prosadila prodloužení nouzového stavu do konce května

Aktualizováno -
29. března 2022
19:10
Autor: ČTK, simao - 
29. března 2022
08:45

Poslanci se dnes vydali řešit prodloužení nouzového stavu kvůli přílivu uprchlíků z válkou stižené Ukrajiny. Vládní koalice prosadila prodloužení o 58 dní do konce května, proti tomu se stavilo opoziční hnutí ANO, které poukazovalo na nestandardní návrh na prodloužení o víc než 30 dní. Alena Schillerová (ANO) to označila za drzost, k přestřelkám zástupců pětikoalice docházelo i s SPD, kdy se navzájem obviňovali z lhaní. Opozice žádost vlády nepodpořila.

Nouzový stav platí v Česku kvůli migrační vlně z Ukrajiny od pátku 4. března. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) původně chtěl, aby vláda žádala poslance o souhlas s prodloužením stavu nouze o tři měsíce do neděle 3. července. Vládní kabinet nakonec schválil žádost do úterý 31. května.

Někteří ústavní právníci zapochybovali o tom, zda je návrh vlády o prodloužení nouzového stavu o více než 30 dní v souladu s předpisy. A pochybovalo o tom hlasitě v úterý ve Sněmovně i opoziční ANO.

Premiér Petr Fiala, který poukazuje na to, že do konce května se situace s uprchlíky z Ukrajiny nezlepší, na jednání Sněmovny nedorazil. Nakazil se covidem-19. 

Rakušan: Putin válčí i s námi

Vládní pozici tak hájil osobně především vicepremiér Rakušan. „Musíme si přiznat, že v téhle chvíli zažíváme největší evropskou migrační vlnu, kterou jsme od druhé světové války vůbec poznali,“ upozorňoval.

„Celkem muselo své domovy opustit přes 10 milionů lidí, tedy více než čtvrtina z 37 milionů obyvatel Ukrajiny. Za hranice z tohoto počtu 10 milionů lidí uprchlo v této chvíli už 3,9 milionu lidí, kteří hledají pomoc, kteří hledají nové domovy. Většinou se jedná o matky, které utíkají s dětmi (...)  na procenta vůči naší populaci jsme jednou z těch vůbec nejpostiženějších zemí,“ uvedl.

23:03
30. 5. 2023

Milí čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

22:16
30. 5. 2023

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska, slíbil, že se „pomstí v plném slova smyslu“ za nedávný útok bezpilotního letadla na Moskvu. Pohrozil také západní Evropě, že Rusko „zaklepe na dveře například Německa nebo Polska“. Napsala o tom Ukrajinská pravda.

21:25
30. 5. 2023

Ukrajina má zájem, aby britská zbrojovka BAE Systems, vyrábějící tanky Challenger 2, houfnice M777 či bojová vozidla pěchoty Bradley, otevřela opravárenský a výrobní závod na Ukrajině, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během jednání se zástupci vedení BAE Systems. Jednání prostřednictvím videokonference vedlo k předběžné dohodě, že zbrojovka na Ukrajině otevře svou kancelář, oznámila dnes agentura Unian.

Summit G7: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (21.5.2023)
Zobrazit celý online

„Všichni víme, že se dostáváme v České republice na hranu našich kapacit a já otevřeně říkám, že v této chvíli potřebujeme pomoc ostatních států,“ podotkl Rakušan.

„Putin neválčí jenom na Ukrajině. V přeneseném slova smyslu válčí i s námi. Ukrajincům je potřeba v jejich boji pomoci a jako Ministerstvo vnitra, jako česká vláda pro to děláme maximum (...) Stále utíkají lidé z bombardovaných domů, z měst, na která se útočí. Útočí se na civilní obyvatelstvo a mnohokrát do České republiky přicházejí lidé, kteří nemají nic,“ pokračoval.

Nouzový stav označil za klasický instrument krizového řízení, který však během pandemie dostal pejorativní nálepku, spojenou s něčím, co omezuje práva občanů, zakazuje jim cestování z okresu do okresu či omezuje provozování řady služeb. „Nic takového se v současné době neděje, nic takového vláda České republik neplánuje,“ ujišťoval.

Okamura: A na Čechy v nouzi jste zapomněli

„Současný nouzový stav je skutečně jiný než ten v covidové době,“ hájil Rakušan návrh na jeho prodloužení, aby jej následně cupoval v sále Tomio Okamura (SPD). Opoziční hnutí tvrdí, že vláda nouzový stav nepotřebuje. Poukazuje na to, že umožňuje mimo jiné nákupy bez výběrových řízení.

„Fialova vláda zcela zapomněla na naše občany a přehlíží fakt, že ve stavu nouze je řada českých občanů,“ bouřil Okamura, podle kterého „Fialova vláda stále nepřichází se zásadními opatřeními ve způsobech přijímání uprchlíků a naše republika tuto situaci nebude schopna ekonomicky a sociálně zvládnout“. Vláda podle něj neumí řešit problémy občanů a kašle na ně.

Jurečka: Na české občany jsme nezapomněli

„Nezapomněli jsme na české občany. Děláme kroky, kterými se snažíme reflektovat tu situaci a pomoci jim. Ano, neděláme kroky populistické a líbivé na první pohled, neděláme kroky plošné, děláme kroky cílené, abychom pomohli těm, kteří tu pomoc opravdu potřebují, protože jsme v situaci, kdy nemáme žádný zděděný přebytek rozpočtu a každou korunu musíme otočit třikrát,“ upozorňoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jurečka ujišťoval, že vláda nezneužívá stavu nouze a nedělá třeba výběrová řízení v jiných oblastech, kterými by si chtěla zjednodušit život. Nouzový stav se pak negativně českých občanů nedotýká, upozornil.

„Já jsem třeba rád, že v minulosti si otázky, které tady kladl Tomio Okamura, nekladl třeba britský premiér Winston Churchill, protože nevím, jak by dopadla Evropa v bojích v rámci druhé světové války, kdyby on vedl debaty na území Velké Británie a říkal: Milí Britové, není to až moc? Nebereme tady těch, kteří k nám přichází přes kanál, zbytečně moc? Neměli bychom dát nějakou kvótu a říci si, kolik těchto lidí vezmeme? Kolik jich zařadíme do naší armády? A nebude stačit, když jenom ubráníme náš ostrov a za ten kanál k těm Evropanům, Francouzům, Čechoslovákům a dalším už nebudeme vysílat ty naše vojáky? Přece to je za nějakou naši hranici komfortu. Máme se postarat jenom o nás, o Brity... Ne, takovou debatu on a další státníci zaplať pánbůh nevedli,“ dodal Jurečka s tím, že „dneska jsme v situaci, kdy je potřeba umět pojmenovat jasné věci, když se lže, manipuluje s fakty“.

Od uprchlíků k sudeťákům

Okamura se čílil, že lžou pro změnu představitelé pětikoalice. „Neexistuje jediný člověk s japonskou krví, který by byl obdivovatelem a zastáncem Ruska (...) My s tím nemáme vůbec nic společného, ani s Ruskem, ani s Putinem,“ tvrdil.

Od uprchlíků a při o nouzový stav se však stočila hádka i k sudetským Němcům, když Okamura bouřil, že zástupci lidovců provádějí „vlastizrádnou politiku, protože se dlouhodobě účastní sjezdů sudetoněmeckého landsmanšaftu“.

Marek Výborný (KDU-ČSL) jej obvinil ze šíření lží a nehorázností. Okamura landsmanšaft vytáhne tehdy, když mu dojdou argumenty, podotkl a označil to za „žvásty“. „Jste lhář,“ dodal k Okamurovi.

Schillerová: Nemáte strategii

To poslanci ANO avizovali, že by podpořili prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, delší nikoli. Hnutí chce od kabinetu krátkodobou i dlouhodobou strategii řešení uprchlické krize v bezpečnosti, školství, ubytování, zaměstnání, sociální oblasti nebo zdravotnictví.

„Očekávala bych už dávno, že bude vypracováno několik variantních plánů - pro oblast školství, bydlení, zdravotnictví, trh práce, sociální oblast a samozřejmě finance. Dopady do rozpočtu to jistě budou zásadní, ale jakákoliv konkrétní čísla jsme zatím neslyšeli. Skoro to vypadá, jakoby žádná strategie hotova nebyla,“ uvedla Schillerová na plénu.

Vládní koalice podle ní termín „nouzový stav“ v minulém volebním období zpolitizovala a udělala z něj „sprosté slovo“. „My nemůžeme dát vládě bianko šek na téměř dva měsíce, ta žádost je už ze své podstaty nesmysl a já si troufnu říct, že je to vlastně i drzost,“ dodala.

Benda: Rozumný kompromis

Poslanec Patrik Nacher (ANO) bouřil také. „My ten nouzový stav jsme tady přece opakovaně probírali v roce 2020, 2021. A mně to přijde ten návrh, se kterým teď přišla vláda, těch 58 dnů, jako téměř absurdní, jako absurdní divadlo,“ tvrdil.

„My si myslíme, že nouzový stav je v pořádku, tak pokud jsme chtěli navrhovat 90, vy říkáte 30, tak mi 58 připadá rozumný kompromis,“ odrážel kritiku Marek Benda (ODS).

„My jsme si ani v době největší covidové krize nedovolili navrhovat nouzový stav na déle jak 30 dnů. Proto považujeme těch 30 dnů za férové,“ podotýkal místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) vládní koalici vyčítala, že balancuje na samé hranici neústavnosti a i když 30denní lhůta na prodloužení nouzového stavu není nikde pevně dána, pětikoalice návrhem na delší prodloužení otevírá Pandořinu schránku.

Nedostatek ubytovacích kapacit

S tím však představitelé vládní koalice nesouhlasí. A připomínali aktivní pomoc uprchlíkům, ale třeba i lidem, kteří je chtějí ubytovat.

Kabinet navíc podle předkládací zprávy využil jen část oprávnění, která jí dává nouzový stav. Nevylučuje přitom jejich rozšíření. „Zcela zásadní otázkou je nedostatek vhodných ubytovacích kapacit,“ uvádí vládní materiál.

Video  Putin vyváží ruské lži! Válkou chce zakrýt neschopnost, říká poslanec Žáček  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa