Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
19. července 2022
15:30
Autor: Markéta Volfová - 
19. července 2022
14:00

Ukrajinská armáda momentálně zvažuje útok na most, který spojuje Krymský poloostrov s Ruskem. Nakolik se jedná o strategický cíl a zda mají ukrajinské jednotky šanci na znovuzískání anektovaného Krymu, uvedl v pořadu Epicentrum vojenský analytik Jiří Vojáček. Vyjádřil se i k výhrůžkám bývalého ruského prezidenta Dmitryho Medveděva, na jaderné zbraně podle něj nedojde.

„Rusové by nedokázali ubránit tak dlouhou část své infrastruktury. Ten most je velice dlouhý. To, si myslím, by se nemuselo podařit ani o mnoho silnějším armádám,“ řekl k potenciálnímu ukrajinskému útoku na most Vojáček. Jednotkám okupantů by podle něj nepomohl ani fakt, že jsou nyní na obou stranách mostu pevně ukotveny ruské černomořské flotily. „Myslím si, že vybombardování části toho mostu by nemělo být pro Ukrajince až takový problém.“

Krymský (nebo také Kerčský) most je zcela legitimní cíl, pokračoval analytik. Úspěšná destrukce mostu by ale obranným složkám ve válce příliš nepomohla. „Myslím si, že Ukrajinci v nějaké chvíli přistoupí k jeho zničení nebo k jeho napadení. Že by to nějak změnilo situaci na bojišti, to se říct nedá,“ vysvětlil.

K jaderným zbraním nepřikročí

Vojáček se v pořadu dotkl výhrůžek exprezidenta Medveděva, podle něhož by v případě pokusu o získání Krymu čekal Ukrajinu „soudný den“.

„Takové slovní spojení ve všech vyvolalo spojení s ruským jaderným arzenálem, na druhou stranu si nedovedu představit, že by Rusko na Ukrajině použilo jaderné zbraně, protože už teď jsou vztahy s Čínou, některými středoasijskými republikami i s NATO velmi napjaté a použití zbraní hromadného ničení by bylo překročení té červené linie, kdyby už NATO velmi intenzivně zvažovalo do bojů přímo zasáhnout.

Ruská armáda teď není v současné době v takovém stavu, aby dokázala byť jen malému kontingentu ze strany NATO účinně vzdorovat.“

„Je to politická rétorika,“ řekl o Medveděvových výhrůžkách Vojáček. „Udává to jednu věc, a to jak moc ten Krym je pro Rusy důležitý.“ Poloostrov má podle jednání okupantů pro Rusko větší váhu než východoukrajinské republiky, na které se v posledních měsících federace intenzivně zaměřuje.

Taktika okoukaná od Němců

Ukrajincům se dle Vojáčka poloostrov anektovaný v roce 2014 v dohledné době získat zpátky nepodaří. „Ukrajina má problémy s obráněním mnohem menšího území. Že by se jí podařilo na celé jižní frontě přejít do protiútoku, to se jakýmsi způsobem čeká minimálně na podzim ve chvíli, kdy se ukrajinská armáda dostatečně nasytí západními zbraněmi,“ konstatoval analytik. „Že by dobili celý poloostrov, to si myslím, že je v současné době čistě vojensky krajně nepravděpodobné.“

Ruská strana se na potenciální útok na Krymský most intenzivně připravuje, na místě nainstalovala mimo jiné například kouřové clony. „Může to být účinná obrana. Rusové si dokážou velmi dobře spočítat, v jakých náletových koridorech Ukrajinci mohou na ten most nalétat, která místa je pro ně nejvýhodnější zničit, a tato místa budou bránit,“ uvedl Vojáček. „Rusové používají z velké části stejnou taktiku, kterou Němci za druhé světové války kryly bitevní loď Tirpitz, která kotvila v norských fjordech. Na druhou stranu, ať udělají cokoliv, ten most je tak dlouhý, že ho celý ubránit nedokážou. Ukrajinci ještě do konce války na něj zaútočí a dokážu si velmi dobře představit, že úspěšně.“

23:25
2. 6. 2023

„Jednou nohou v posteli, když se ozvala siréna. Rusové dnes brzy ráno zahájili noční letecký útok,“ tweetuje britská ambasadorka na Ukrajině Melinda Simmonsová. „Proč se prostě nevzdám snahy spát v ložnici a nepřesunu se do svého prostoru bez oken? Protože to by byla normalizace téhle hrůzy.“

 

22:30
2. 6. 2023

Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na telegramu uvedl, že v Koročanském okrese severozápadně od Belgorodu pracovala protivzdušná obrana. Úlomky střel podle něj poškodily střechu domu. V Šebekinském okrese pak střela přímo zasáhla dům, který začal hořet. O zraněných a dalších škodách v těchto místech se gubernátor nezmínil. Přidal ale informaci o dalších dvou lidech zraněných při dělostřeleckém ostřelování v Nové Tavolžance. Už před polednem ohlásil smrt dvou žen v autě ve vsi Maslova Pristaň v Šebekinském okrese a zranění dalších dvou mužů tamtéž.

Partyzáni Legie Svoboda Rusku dávají obě úmrtí za vinu ruským jednotkám s nimi bojujícím.

 

21:31
2. 6. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.

Zelenskyj nařídil ministerstvu strategického průmyslu a ministerstvu vnitra, aby provedly úplný audit všech ochranných struktur na Ukrajině. Už ve čtvrtek uvedl, že kryty musejí být neustále přístupné a že za jejich provoz a dostupnost zodpovídají místní úřady.

Kličko na dnešním zasedání vedení hlavního města připustil, že za incident nese určitou odpovědnost, zároveň však uvedl, že vinni jsou i jiní - zejména spojenci ukrajinského prezidenta. Výdaje na kryty v kyjevských čtvrtích, které vedou z větší části příslušníci Zelenského strany Sluha národa (Služebník lidu), jsou podle něj „krajně neuspokojivé“. Odpovědná je i městská vojenská správa, kterou vede prezidentem jmenovaný člověk, řekl Kličko.

Zobrazit celý online

fjdksla ( 19. července 2022 23:28 )

Máš na mysli chrám Vasila Blaženého, vysvěcený 1561, součást kulturního světového dědictví UNESCO? Tak jsi kulturní barbar.

Omasta ( 19. července 2022 17:43 )

Mz odsuzujeme Ukrajinskou agresiu a nacismus.

horaIysa ( 19. července 2022 17:25 )

Tak se teď říká Pútinovi? Zkráceně medvídek Pú? To jsem nevěděl, ale je to humorné.

horaIysa ( 19. července 2022 17:22 )

Ty vyzýváš petr777 k souboji?

petr777 ( 19. července 2022 16:53 )

ale dovolí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa