Budou Putin a spol. pykat za zvěrstva na Ukrajině? Expert promluvil o tribunálu i trestech
Bomba na činoherní divadlo, kde se schovávalo přes tisíc civilistů, nálety na porodnici a dětskou nemocnici, ostřelování humanitárních koridorů, poházená těla v ulicích, masové hroby s desítkami obětí, mučení, znásilňování a drancování – taková je Putinova válka. Kdo se za tyto zrůdné zločiny bude zodpovídat? Jak a kdy? O ruských zločinech a možných trestech za ně promluvil v Epicentru na Blesk.cz vedoucí Katedry mezinárodního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Pavel Šturma.
Vladimir Putin odstartoval válku na Ukrajině, při které dál a dál umírají nevinní lidé. „Je jasné, že on je tím, kdo zorganizoval a rozpoutal agresi na Ukrajině. V tomto smyslu by bylo určitě možné hovořit o tom, že má odpovědnost za zločin agrese,“ uvedl Šturma v Epicentru na Blesk.cz.
V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině se nyní však hovoří i o učiněných zvěrstvech, která Rusové páchají i na civilním ukrajinském obyvatelstvu. Hrůzné záběry z Buče mohou být, bohužel, jen špičkou ledovce.
V této souvislosti se může jednat zejména o válečné zločiny, v některých situacích pak lze uvažovat o zločinech proti lidskosti, podotkl Šturma. V případě obvinění samotného Putina z nich by se však musely tyto záležitosti prokázat, ale existuje rovněž možnost, aby rovněž i ruský prezident nesl odpovědnost za jednání svých podřízených - pokud by se prokázalo, že věděl o tom, že se jeho podřízení takové zločiny chystají páchat, případně je páchají, poznamenal Šturma.
„Pokud jde o to, kde by to mohlo být stíháno, tak tady se nedá úplně předpokládat, že by byl vytvořen nějaký speciální ad hoc mezinárodní trestní tribunál pro zločiny na Ukrajině. Nechci to vyloučit na 100 procent, ale je to velmi nepravděpodobné,” míní však Šturma.
„Mezinárodní vojenské tribunály, které byly vytvořeny po 2. světové válce v Norimberku a Tokiu, byly vytvořeny proto, že došlo k vítězství spojenců a totální porážce nacistického Německa, resp. Japonska. A bylo možné tedy na základě smlouvy norimberský tribunál vytvořit a postavit tam nacistické zločince. To si myslím, že se v tomto případě nestane,“ uvedl Šturma.
Není přitom jasné, že se dění na Ukrajině přetaví ve vleklý, zamrzlý konflikt, nebo dojde na mírové jednání, ale zřejmě ne takovým, které by vedlo k vytvoření novodobého „norimberského“ tribunálu, míní. Tribunály související s válkami v Jugoslávii a Rwandě pak byly vytvořené na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jenže takovou rezoluci by stálý člen RB OSN Rusko vetovalo.
Stíhání zločinů proti lidskosti na Ukrajině, které by byly zdokumentovány, by mohly být stíhány před Mezinárodním trestním soudem v Haagu, podotýká Šturma. „Mezinárodní trestní soud může udělit trest odnětí svobody, třeba na 20 nebo 30 let. Výjimečně taky doživotí. Trest smrti není podle statutu přípustný,” upozorňuje Šturma. „Tam, kde by se jednalo o závažné zločiny, si dokážu z hlediska praxe mezinárodních trestních tribunálů představit poměrně vysoké tresty odnětí svobody - 15 či 20 let i více. Případně i doživotí,“ dodal.
Kdo je to Chazar?
Jaký je význam slova Chazar? Co to znamená?