Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Kyjev: Putinova armáda přišla o 19 500 vojáků! Rusové zničili protivzdušnou obranu u Dnipru

Autor: ČTK, swp - 
11. dubna 2022
10:38

Rusko od začátku invaze na Ukrajinu přišlo o zhruba 19 500 vojáků, uvedla dnes ukrajinská armáda. Ruské ministerstvo obrany naopak informuje o růstu ztrát ukrajinských sil a mimo jiné také tvrdí, že u města Dnipro zlikvidovalo čtyři odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany S-300, který Ukrajině dodala jedna z evropských zemí.

Za poslední den ukrajinské ozbrojené síly zabily mimo jiné přibližně 200 ruských vojáků, zničily dva letouny, tři tanky, pět dělostřeleckých systémů, tři salvové raketomety nebo 12 bojových obrněných vozidel nepřátelských sil, napsal server Ukrajinska pravda.

Ukrajinský generální štáb dále sdělil, že Ruská federace na Ukrajině dosud ztratila například 725 tanků, 1923 bojových obrněných vozidel, 347 dělostřeleckých systémů, 111 salvových raketometů, 55 systémů protivzdušné obrany, 154 letadel, 137 vrtulníků, 1387 automobilů nebo 119 bezpilotních letounů.

12:23
Dnes
!

 Státy EU potvrdily shodu na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci země, která se už více než dva roky brání ruské vojenské agresi. Na sociální síti X o tom informovalo Stálé zastoupení ČR při EU. Roční výnosy mají činit až tři miliardy eur (zhruba 74 miliard Kč).

Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci Ukrajiny.

12:02
Dnes

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes v Kyjevě vyzvala k větší mezinárodní podpoře Ukrajiny a dalším dodávkám protivzdušné obrany. Na úvod své sedmé návštěvy v zemi od začátku ruské invaze v únoru 2024 podle agentury DPA uvedla, že se situace na Ukrajině prudce zhoršila kvůli ruským útokům na civilní infrastrukturu a ofenzivě v Charkovské oblasti.

"Nyní musíme spojit všechny síly, aby Ukrajina přežila (...) a aby se Putinovy jednotky brzy neocitly na našich vlastních hranicích," uvedla Baerbocková s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina, který před více než dvěma lety vydal rozkaz k útoku na Ukrajinu.

11:40
Dnes

Jednoho mrtvého v důsledku ruského ostřelování během uplynulého dne hlásí podle agentury Interfax-Ukrajina také ukrajinské úřady v Záporožské oblasti, další oběť a tři raněné po ruském ostřelování oznámil Oleksandr Prokudin, šéf Chersonské oblasti, která leží rovněž na jihovýchodě země

Zobrazit celý online

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes ráno naopak prohlásil, že ruská armáda řízenými střelami Kalibr, které odpálila z moře, zničila na jižním okraji města Dnipro zařízení systému protivzdušné obrany S-300, které Kyjevu dodala jedna z evropských zemí.

Odkud přesně měl systém pocházet, Konašenkov neupřesnil. Podle agentury TASS sdělil, že zařízení bylo ukryté v hangáru a ruské údery podle něj zasáhly čtyři odpalovací zařízení S-300 a také až 25 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

Slovenský premiér Eduard Heger minulý týden uvedl, že jeho země darovala Ukrajině svůj systém protivzdušné obrany S-300. V neděli pozdě večer šéf slovenské vlády na Twitteru odmítl dřívější ruské tvrzení o zničení systému S-300.

„Slovensko kategoricky popírá ruskou propagandu, že obranný systém S-300 na Ukrajině byl zničen. Je to hoax. Oficiálně to potvrdila Ukrajina,“ napsal Heger. Podle agentury Ukrinform reagoval na nedělní informaci ruského ministerstva obrany, že ruské síly zničily odpalovací zařízení systému S-300 ve Starobohdanivce v Mykolajivské oblasti a na vojenském letišti v Čuhujivu v Charkovské oblasti. Na dnešní ruské tvrzení Kyjev ani Bratislava podle dostupných informací zatím nereagovaly.

Ruská armáda dále podle agentury TASS hlásí sestřelení dvou ukrajinských letounů Su-25 u města Izjum a také zničení devíti tanků, pěti salvových raketometů Grad a přes 60 bojovníků na Donbase.

Celkem od začátku „zvláštní vojenské operace“, jak Moskva nazývá vojenskou invazi na Ukrajinu, hlásí ruské vojsko mimo jiné zničení 2079 ukrajinských tanků a obrněných vozidel, 441 dronů či 239 salvových raketometů, 129 letadel, 99 vrtulníků, 243 systémů protivzdušné obrany nebo 909 děl a minometů.

Podobné informace uváděné oběma válčícími stranami nelze nezávisle ověřit. Ukrajinská strana údaje o ztrátách svých ozbrojených sil neuvádí a zdrženlivá je ohledně ruské armády i Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však minulý týden v rozhovoru se stanicí Sky News připustil, že Rusko na Ukrajině utrpělo „značné ztráty“, i když Moskva zatím oficiálně potvrdila jen 1351 padlých vojáků.

Video  Největší letadlo na světě je beznadějně zničené, říká jeho kapitán  - Blesk TV, reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa