Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kam zmizel Gerasimov? Čeští experti o „ztraceném“ náčelníkovi a podivné Putinově přehlídce

Autor: Maxmilián Nový, ČTK - 
10. května 2022
05:00

K 9. květnu se spekulovalo o mobilizaci i vyhlášení války, nakonec Rusko neudělalo téměř nic. „Co mi ale přišlo zajímavé, že se vojenské přehlídky neúčastnil Gerasimov," řekl bezpečnostní analytik Jan Ludvík a uvedl důvody, které by za tím mohly stát. Proč Putin nemluvil o Ukrajině jako celku, ale jen o Donbasu? A kvůli čemu nevyhlásil mobilizaci? Své postřehy přidal pro Blesk i generál Jiří Šedivý.

Tradiční vojenské přehlídky v Moskvě se nezúčastnil náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov, který je jedním z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. Koncem dubna se přitom objevila zpráva, že generál byl zraněn při návštěvě frontové linie v Donbasu. Moskva tuto informaci nepotvrdila. Mohlo být právě zranění příčinou Gerasimovovy absence? Nebo šlo o něco jiného?

Oslavy výročí vítězství ve druhé světové válce jsou v Rusku každoročně významnou událostí a ukázkou moci a očekávalo se, že Gerasimov bude stát po Putinově boku. To se však nestalo, ačkoli Putin,

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud