Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Ukrajinský velvyslanec v Česku končí. Zelenskyj řekl, proč Perebyjnise a další odvolal

Aktualizováno -
10. července 2022
07:02
Autor: ČTK, Vera Renovica, Darina Jíchová - 
9. července 2022
18:13

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolává velvyslance v několika zemích, včetně velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise. Informovala o tom ukrajinská tisková agentura Ukrinform s poukazem na dekrety zveřejněné kanceláří prezidenta. Kromě Česka byli odvoláni také velvyslanci v Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii. Zelenskyj o důvodech odvolání promluvil o několik hodin později, ve svém pravidelném nočním projevu k národu. 

„Příčinou odvolání pane velvyslance stejně jako všech dalších velvyslanců, je to, že jim skončila kadence. Obvykle se velvyslanec vysílá do jiné země na 4 roky, pan velvyslanec je v Česku 5 let, a proto se vrátí do Kyjeva,“ sdělila pro Blesk mluvčí ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise Tetiana Okopná. 

„Podepsal jsem několik odvolávacích dekretů. Je to součást běžné diplomatické rotace. Noví kandidáti jsou již připraveni a budou posláni do Česka, Norska, Maďarska a dalších zemí," uvedl v proslovu prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

„Nemůžu vám říct, kdy přesně pan velvyslanec zemi opustí, tu informaci od něj nemám,“ navázala mluvčí. „Neznamená to, že pan velvyslanec hned odjede. V pondělí otevíráme velkou výstavu ruské vojenské techniky zneškodněné na Ukrajině,“ vysvětlila pro Blesk.

Deník N na svém webu citoval Perebyjnisovu reakci, kterou mu velvyslanec napsal: „Jsem tady 5,5 roku. Normálně mise trvá 4 roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu.“

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, Zelenskyj vyzval ukrajinské diplomaty, aby získali pro Ukrajinu mezinárodní podporu a vojenskou pomoc.

Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady. Nedávno na sebe upozornil otevřeným dopisem,ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu „Kapitán Volkonogov uprchl“ do programu filmového festivalu v Karlových Varech.

V jednom z předchozích rozhovorů pro Blesk velvyslanec Perebyjnis reagoval i na otázku, zda by raději nebránil Kyjev se zbraní v ruce. „Mě sem vyslal ukrajinský stát a tady je moje místo, ale kdybych měl z nějakého důvodu skončit, určitě bych se vrátil. Občas se tu cítím bezmocný. Kdybych byl v Kyjevě, tak bych stejně jako spousta mých přátel vstoupil do domobrany. Před více než 30 lety jsem byl na vojně, se zbraněmi to umím a určitě bych tam nebyl zbytečný.“

Kolář: Perebyjnis odváděl skvělou práci

„Netvrdím, že nejsem překvapen. Psal jsem panu velvyslanci esemesku, abych se v tom zorientoval, ale já bych vůbec nezpochybňoval tu oficiální verzi. Pan velvyslanec odváděl skvělou práci a je možné, že ho budou v Kyjevě potřebovat na nějaké větší a lepší pozici. Nemusí to být důsledek nějakého kárného postupu. Souvisí to možná i s nějakým uvolněným místem a nechci spekulovat, zda to je v Německu, nebo někde jinde,“ komentoval pro Blesk bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář.

„Vyznívá to, že to je několik velvyslanců, kteří stejně jako ten v Německu něco udělali špatně, ale to tak nemusí být,“ spekuluje Kolář. „To neznamená, že jsme pro Ukrajince bezvýznamná země. Oni dobře vědí, co v nás mají. Ale my už jsme na straně Ukrajiny, tady tolik práce těžké diplomatické není. A pan velvyslanec prokázal v posledních měsících kvalifikovanost. Mrzí mě jen, že odchází z Česka, protože tady odvedl skvělou práci, pomáhala i jeho perfektní znalost češtiny. Pro ukrajinsko-české vztahy to ale nebude žádná zásadní změna,“ doplnil.

Premiér Petr Fiala na twitteru napsal, že pro něj bylo ctí spolupracovat s Perebyjnisem. „Oceňuji, jak hluboký a vřelý vztah měl k České republice. Přeji mu do budoucna hodně štěstí a vše dobré,“ uvedl ministerský předseda.

Podobně se vyjádřil šéf české diplomacie. „Pana velvyslance jsem poznal jako skvělého diplomata a statečného muže, který toho pro svou zemi v Česku udělal maximum. Putinovo barbarství nás sblížilo nejen profesně, ale i lidsky. Děkuji za Vaši práci!“ napsal Jan Lipavský na twitteru.

Svoboda: Velvyslanci neplní prezidentovo zadání

„Prezident Zelenskyj teď odvolává velvyslance proto, že neplní jeho zadání. Vrací se ti, kteří řádně nezajistili dodávky zbraní a podobně. Pro konec pana Perebyjnise je určitě jiný důvod, než uplynutí času. Je podle mě také omyl si myslet, že ten výkon velvyslance v Česku byl něčím výjimečným, protože pracoval v zemi, která je nakloněna Ukrajině. Tady je služba vlastně jednoduchá,“ domnívá se bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) ve svém komentáři pro Blesk.

Napjaté vztahy Kyjeva a Berlína

Zvláště citlivé jsou vztahy Kyjeva s Německem, které je silně závislé na dodávkách energie z Ruska a představuje největší evropskou ekonomiku. Do sporu se obě země dostaly kvůli turbíně pro plynovod Nord Stream 1, kterým teče plyn do Německa. Turbína je nyní kvůli údržbě v Kanadě. Německo chce, aby Ottawa vrátila turbínu ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, Kyjev ale naléhá na Kanadu, aby si ji nechala, a tvrdí, že její odeslání do Ruska by porušilo sankce uvalené na Moskvu, uvedla agentura Reuters.

Agentura DPA také upozornila na výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo. Melnyk byl ostrým kritikem německé vlády.

Melnyk byl velvyslancem v Německu od ledna 2015. To je podle médií pro diplomata na jednom postu neobvykle dlouhá doba.

13:20
Dnes

Několik obcí ruské Belgorodské oblasti se ocitlo pod palbou ukrajinských ozbrojených sil, uvedl dnes dopoledne na platformě telegram tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Kvůli ostřelování podle něj zahynuly dvě ženy, které autem projížděly obcí Maslova Pristaň v Šebekinském okrese. Další dva muži utrpěli zranění, dodal činitel. Ozbrojená skupina Legie Svoboda Rusku tvrdí, že ruské jednotky při boji s partyzány zasáhly u obce Novaja Tavolžanka auto Renault s civilisty, kde zemřeli dva lidé, píše stanice BBC.

12:48
Dnes

Za „strategický neúspěch“ pro Moskvu označil dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken válku, kterou ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal loni invazí na Ukrajinu. Podle něj konflikt Rusko do dalších let výrazně oslabí. Šéf americké diplomacie to uvedl při své návštěvě Finska.

12:19
Dnes

Čínský vyslanec pro euroasijské záležitosti Li Chuej dnes prohlásil, že nebezpečí eskalace války na Ukrajině stále trvá. Nedomnívá se ale, že by Rusko či Ukrajina zcela vylučovaly jednání o řešení konfliktu. Vyslanec se tak podle agentury Reuters vyjádřil na tiskové konferenci, kde vystoupil po své květnové cestě po Evropě. Během ní navštívil Moskvu i Kyjev.

Zobrazit celý online

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa