Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Hlavním terčem byl Zelenskyj! Ukrajinci zadrželi další skupinu atentátníků: Dostali echo přímo od Rusů?

Autor: pma - 
22. března 2022
17:49

Další pokus o atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zase jednou nevyšel. Uvedla to ve svém prohlášení ukrajinská kontrarozvědka, které se podařilo zadržet skupinu ruských diverzantů v čele s agentem ruské tajné služby. Informaci v úterý přinesl německý deník Bild.

Ve městě Užhorod na hranicích mezi Ukrajinou, Slovenskem a Maďarskem byla v minulých dnech zatčena skupina ruských diverzantů v čele s agentem ruské tajné služby. Zprávu zveřejnil v úterý ráno německý deník Bild s odvoláním na agenturu Unian. Informaci zveřejnila také ukrajinská kontrarozvědka. Jak Bild uvedl, podle všeho mělo být dalšímu pokusu o atentát zabráněno přímo z ruských řad! Proslýchá se totiž, že i v ruské tajné službě FSB je skupina odpůrců ruské invaze na Ukrajinu.

Prezident Ukrajiny ale podle německého deníku nebyl jediným, na koho měli ruští diverzanti spáchat atentát. „Kromě útoku na Zelenského v Kyjevě zahrnovala objednávka přibližně dalších 25 mužů. Poté měla být provedena série sabotáží ve vládní čtvrti a v dalších částech Ukrajiny. Rusové se měli vydávat za příslušníky územních jednotek Ukrajiny a dostat se tak do Kyjeva,“ píše deník.

Spáchat atentát na Zelenského se Rusové pokoušeli už v minulosti. Mělo se jednat o speciální čečenské jednotky a skupinu Vágnerovců. Jednou to dokonce zkusili třikrát v jednom týdnu, ovšem všechny akce skončily neúspěšně.

Přestože Zelenskému nabídly útočiště mnohé státy, ukrajinský prezident se již dříve nechal slyšet, že potřebuje munici, ne utíkat ze země.

18:11
Dnes

V nejbližší době přijedou na Ukrajinu specialisté, kteří vypracují plány na zahájení výroby vojenského vybavení včetně systémů protivzdušné obrany, řekl v pátek novinářům náčelník generálního štábu ukrajinského prezidenta.

„Myslím, že sem velmi brzy přijedou specialisté, kteří vypracují plán naší vlastní výroby všeho, co potřebujeme. Především se to týká protivzdušné obrany,“ citovala agentura Reuters Andrije Jermaka.

18:02
Dnes

Ukrajinští vojáci k odminování používají i techniku zaslanou ze Slovenska, jako například dálkově ovládaný odminovač Božena-5.

17:47
Dnes

Na Rudém náměstí v Moskvě se v pátek sešel početný dav na koncertě, který se konal u příležitosti oslav jednoho roku od vyhlášení anexe čtyř ukrajinských regionů Kremlem. Dav, z něhož někteří zpívali, se shromáždil na Rudém náměstí poblíž pódia a velkoplošných obrazovek s nápisem: „Jedna země, jedna rodina, jedno Rusko“, informovala agentura AFP.

Zobrazit celý online

Video  Útok na Kyjev! Chystá se puč na Putina? A Babiš jde k soudu.  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud