Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Za slib svobody na frontu! Rusům „dochází“ vojáci, na Ukrajinu verbují vězně

Autor: for - 
5. července 2022
05:00

Okupanti podle ruských aktivistů verbují do svých řad vězně z neblaze proslulého zařízení IK-7. Odsouzeným je nátlakem nabízena svoboda a peníze, pokud zamíří do Donbasu a přežijí. Zároveň je jim řečeno, že v případě smrti nebudou jejich těla poskytnuta rodinám. Na cestu navíc nedostanou ani své doklady. 

Ruský aktivista Vladimír Osečkin sdílel na svém kanálu na Telegramu šokující zprávu. Podle Osečkina verbuje ruská armáda do svých řad vězně z nechvalně proslulého zařízení IK-7 na severu Ruska. 

Nejedná se přitom o plně dobrovolné verbování, jak podotýká aktivista. Věznice je ostatně známá jako peklo na zemi - odsouzení jsou zde podle některých svědků každý den mučeni. A nyní jim nabízejí únik z cel rovnou na frontu. 

První vězni vyrazili na frontu o víkendu

„Podmínky jsou následovné: Příslib peněz a svobody po účasti na operacích, při kterých bude odminováván Donbas. Nebudou vydávány žádné doklady totožnosti ani průkazy. V případě smrti nebudou těla zesnulých navrácena rodině,“ informuje na Twitteru další z řad aktivistů. 

„Je jim otevřeně řečeno, že nebudou mít žádné doklady a že jejich těla nebudou vydána jejich příbuzným. Slibují jim peníze, pokud přežijí. Neměli prakticky žádný čas na přemýšlení a na konzultaci s rodinami,“ dodává dále zdroj. 

První „dobrovolníci“ vyrazili údajně na frontu už ze soboty na neděli. Rodiny se děsí toho, co se s nimi stane. „Odsouzení, kteří souhlasili s odchodem, mluví se svými rodinami jako zombie,“ dodává Igor Sushko, který prosí veřejnost, aby s tímto nelidským tlakem něco udělala. 

Věznice s nechvalnou pověstí

Trestanecké zařízení je již delší dobu v hledáčku lidskoprávních organizací. Mnoho bývalých vězňů a dalších zdrojů popisuje hrůzné zacházení s vězni, kteří jsou nuceni být venku v obrovských mrazech i vedrech, a to bez možnosti odejít. „Mlátili nás klacky. Každý den,“ popsal například vězeň N. 

Podobně mluvili i další odsouzení. „V některých oddílech, když jste nepracovali, tak jste seděli celý den v dusné místnosti. Pustili vás na záchod jen dvakrát denně a ti, co potřebovali časteji, byli zmláceni,“ popisuje vězeň K. 

Dozorci podle dostupných informací vězně také mučili ve chvíli, kdy si něco vydělali v práci pro odsouzené. Mlátili je a jinak trýznili, dokud peníze nevydali. Finance se následně využívaly pro chod zařízení. To potvrdilo hned několik na sobě nezávislých zdrojů. 

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa