Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Přišel Putin o dalšího důležitého muže? Ruský velitel se měl zastřelit kvůli nedostatku tanků!

Autor: pma - 
28. března 2022
05:00

Rusko zřejmě přišlo o dalšího důležitého muže Putinovy armády. Velitel 13. tankového pluku se údajně zastřelil poté, co se dozvěděl o stavu a počtu záložních tanků.

Ukrajina tvrdí, že se velitel ruského tankového pluku zastřelil, protože vozidla, která měla jeho jednotka v záloze, byla nefunkční. „Velitel 13. tankového pluku v rámci 4. tankové divize ruské federace se v zoufalé situaci zastřelil poté, co zjistil, jaký je stav záložních vozů,“ napsal britský deník Daily Mail. Zprávu se zatím ale z oficiálních dostupných zdrojů nepodařilo upřesnit.

Funguje jeden tank z deseti

Rusové mají na Ukrajině obrovské problémy. Nepostupují tak rychle, jak očekávali, a navíc na bojišti přicházejí o důležité důstojníky a dokonce i generály. Posledním zabitým byl generálporučík Jakov Rezanstev, který předpovídal, že válka bude trvat jen pár dní. O život měl přijít při útoku na velitelské stanoviště na jihu Ukrajiny, konkrétně ve městě Černobajivka u Chersonu. Ukrajinská armáda od vpádu ruských vojsk informovala také o zabití generálmajorů Andreje Kolesnikova, Vitalije Gerasimova, Andreje Suchoveckého a Olega Miťajeva. 

Ukrajinské ministerstvo obrany také v telegramovém kanálu popsalo aktuální stav ruských vojenských vozů. „Jakmile se generál dozvěděl, že pouze jeden z deseti tanků ve skladu je víceméně provozuschopný, tak raději spáchal sebevraždu,“ uvádí ministerstvo na sociální síti.

Dlouhodobé problémy s technikou

Rusové se podle Ukrajiny již delší domu potýkají s problémy s vojenskou technikou. Ukrajinské ministerstvo na Telegramu také tvrdí, že by si Rusové měli stavět skladovací prostory v Brjanské oblasti na západě Ruska. Tam si mají opravit svou techniku, která byla během bojů na Ukrajině vyřazena. Ruská armáda také měla zjistit, že mnoho jejich vojenské techniky není v odpovídajícím stavu.

12:16
Dnes

Ruská vojska dobyla ves Lastočkyne, ležící asi dva kilometry západně od Avdijivky na východě Ukrajiny, ohlásilo dnes ruské ministerstvo obrany podle tiskových agentur. Ukrajinští vojáci ustoupili na novou obrannou linii, aby zabránili dalšímu ruskému postupu na západ, uvedl armádní mluvčí podle serveru Ukrajinska pravda. Ten zveřejnil i nákres nové linie na mapce bojiště.

„Jednotky se stáhly ze vsi Lastočkyne, aby zaujaly obranu na linii Orlivka-Toneňke-Berdyči s cílem nepřipustit další postup nepřítele na západ,“ řekl Dmytro Lychovij, mluvčí ukrajinských sil bránících tento úsek fronty.

11:56
Dnes

Téměř tříleté vězení pro ruského obránce lidských práv Olega Orlova, který kritizoval ruské vedení za válku proti Ukrajině, dnes navrhla soudu obžaloba, uvedl server Mediazona. Sedmdesátiletý Orlov je spjat s nevládní organizací na ochranu lidských práv Memorial, která dostala Nobelovu cenu za mír za rok 2022 a kterou o rok dříve ruské úřady zakázaly. Byl jedním z posledních kritiků Kremlu, kterého úřady neuvěznily nebo nedonutily k emigraci, poznamenala agentura AFP.

Prokurátorka argumentovala nutností vyhnout se případné recidivě. Obhajoba trvá na nevině obžalovaného. Orlov stanul před soudem v krátké době podruhé, předchozí proces skončil pokutou. Před soudem odmítl vystupovat, vyhradil si jen vystoupení na konec procesu.

11:28
Dnes

Ukrajinská prokuratura vyšetřuje záběry sdílené ukrajinskými i ruskými kanály na telegramu, na kterých ruští vojáci údajně postříleli ukrajinské válečné zajatce. Video pořízené z dronu se podle prokuratury začalo šířit 24. února, v den druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu, píše server Meduza.

Prokuratura uvedla, že ruští vojáci zabrali pozice ukrajinských ozbrojených sil mezi obcemi Ivanivske a Chromove na západním okraje města Bachmut v Doněcké oblasti. Na videozáznamu vycházejí vojáci ze zákopu s rukama nad hlavou, lehnou si na zem a druhá skupina na ně začne střílet.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec uvedl, že při incidentu zahynulo nejméně sedm vojáků. Podle ukrajinského projektu DeepState se jednalo o příslušníky ukrajinské 92. samostatné útočné brigády nebo jejích přidružených jednotek a mrtvých je devět. Rusko obvinění nekomentovalo. Není jasné, kdy byly záběry pořízeny, a nelze je bezprostředně ověřit, podotýká ruskojazyčná redakce BBC.

Zobrazit celý online

 

Video  Generál se nabídl jako rukojmí za děti! Biden v Polsku a Praha 6 mění názvy  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa