Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Poučení pro západní generály: 10 lekcí, které se můžou naučit z Ukrajiny

 • Autor: sky news,mav - 
  28. 6. 2022
  05:00

  Velitelé zemí NATO bedlivě sledují ukrajinská bojiště, aby vyhodnotili, jak by mohl vypadat skutečný konflikt s Ruskem. Jaké jsou dosavadní lekce, rozebírá analýza Sky News.

  S koncem studené války a rozpadem Sovětského svazu zavládlo přesvědčení, že hrozby pro Západ už jsou jinde. Vpád vojsk Vladimira Putina to zase otočil. Většina analytiků se shoduje, že přímý konflikt NATO-Rusko není pravděpodobný, ale zcela vyloučit ho nelze. Například v Pobaltí či na rusko-finské hranici.

 • 1.Expediční sbor nestačí

  Britští vojáci na cvičení NATO v Severní Makedonii (12. 5. 2022). Britští vojáci na cvičení NATO v Severní Makedonii (12. 5. 2022). | Reuters

  Od roku 1989 se soudilo, že se západní ozbrojené síly budou podílet jen na tzv. expedičních válkách. Totiž že silné vojsko vyrazí do situace, kde má výraznou převahu a snadno by mělo vyhrát. Příkladem jsou obě války v Iráku či mise v Kosovu a Sieře Leone. Takové expediční sbory zpravidla počítají, že budou bojovat pár týdnů.

  To by pro konflikt s Ruskem rozhodně neplatilo. „Britští vojenští plánovači si představovali, že do skutečné, velké války půjdou jen společně s USA, a rozhodně ne v příštích deseti letech,“ uvedl pro Sky News profesor Michael Clarke z předního bezpečnostního think tanku RUSI. „24. únor ukázal, že Rusko je nyní zjevnou hrozbou a zůstane jí, dokud bude Putin u moci – a zřejmě i jeho nástupce. Je to hlavní problém stability a bezpečnosti v Evropě.“

 • 2.Nacistická taktika

  Zničená vojenská technika ruské armády. Zničená vojenská technika ruské armády. | reprofoto Twitter Armády Ukrajiny

  V začátku invaze se Rusové snažili využít taktiku blitzkriegu, kterou se za druhé světové války naučili od donedávna ještě spojence Adolfa Hitlera. Nyní se Rusové převalili přes hranice z Ruska i Běloruska a doufali uchvátit Kyjev tak rychle, jako Hitler roku 1939 obsadil Polsko.

  V minulosti stratégové očekávali, že kdyby se studená válka skutečně rozhořela, pošle Moskva tanky západním směrem se stejnou taktikou. Koncem minulého století západní odborníci usoudili, že v tankové bleskové války Rusové přestali věřit. Zjevně se tak nestalo – a vývoj na Ukrajině ukázal, jaký smysl má blitzkrieg v 21. století.

  Obzvláště když si stratégové až příliš věří a podcení logistiku. Tanky sice ke Kyjevu docela rychle dojely, ale prakticky bez nafty a munice. „Překvapilo nás, jak Rusům chybí inovace a jak pošetilá byla jejich taktika poslat tanky bez podpory,“ konstatuje Clarke.

  Proto pak ruští velitelé přešli na taktiku ozkoušenou ve dvou válkách v Čečensku v 90. letech. Rozbombardovat soupeře, aby nemohl reagovat. „Vše proměnit v sutiny – těžké nasazení dělostřelectva, a když jsou všichni mrtví, vstoupíte tam,“ shrnul profesor Clarke.

 • 3.Levné drony

  Bayraktary rozprášily ruské tanky. Bayraktary rozprášily ruské tanky. | Twitter: War in Ukraine

  Rusové spoléhali na těžce obrněné tanky a děla, ukázalo se však, jak zranitelní jsou vůči lehkým dronům. Ukrajina v očekávání invaze silně investovala od tureckých bezpilotních letounů Bayraktar, jež se ukázaly velice efektivní – jak pro průzkum a navádění dělostřelectva, tak k samotným útokům. „Na bayraktarech není nic technicky sofistikovaného, jenom jsou levné, takže jich můžete mít spousty. A spousty levných dronů zlikvidují víc tanků než jeden drahý,“ upozorňuje Clarke. Pro srovnání: Bayraktar TB2 stojí pod dva miliony dolarů, zatímco americký, o něco větší General Atomics MQ-1 Predator má v cenovce o nulu navíc.

  Jméno Bayraktar nejen na Ukrajině prakticky zlidovělo, skládají se o něm písně, pojmenovávají se tak štěňata… A ukrajinské tajné služby se s gustem o některé odposlechnuté hovory ruských vojáků: Kdykoliv nad sebou takový dron spatří, začnou se bát bombardování. Oprávněně.

 • 4.Javelin a spol.

  Ukrajinští vojáci obdrželi od Britů protitankové zbraně NLAW. Ukrajinští vojáci obdrželi od Britů protitankové zbraně NLAW. | Reuters

  Podobně zranitelné byly ruské konvoje vůči útokům svižné ukrajinské pěchoty, vybavené protitankovými střelami. NATO za studené války bralo za přední hrozbu právě sovětské tanky a vyvíjelo účinnou obranu. Výsledkem jsou rakety odpalované z ramene jako NLAW a Javelin. Ty byly klíčové v bojích před Kyjevem. „Údajně se strefovali v 90 % případů, což je skutečně hodně. Normálně můžete očekávat 50 %,“ žasne profesor Clarke. Konvoje však byly náchylné i kvůli špatné ruské taktice – tanky neměly oporu v pěchotě, která by jistila jejich postup, vyhledávala léčky. „Ukrajincům se dařilo přiblížit na 30 metrů a zase zmizet. V prvních dvou měsících byla ruská taktika hotovým dárkem pro malé ukrajinské jednotky s NLAW a javeliny,“ dodal profesor.

  Rakety NLAW ještě nebyly příliš ozkoušeny v bojích, britští a švédští výrobci tak jsou jistě rádi, že se takto osvědčily na Ukrajině. Británie jich dodala asi 4000, vyprázdnila si zásoby – avšak Ukrajincům vystačily na šest týdnů, upozorňuje Clarke.

 • 5.Kosmická válka

  Jestliže se první válce v Zálivu přezdívalo válka v přímém přenosu – díky pokrytí zpravodajských televizí přes satelit, tak Ukrajina je válkou online. Z Ukrajiny přichází každý den záplava zpráv, fotek, videí či memů od tamních novinářů i zahraničních zpravodajů, od ukrajinských úřadů (a propagandistů), od influencerů, ale i od vojáků samotných. A nejde jen o média, internet slouží i k bojové komunikaci.

  Okupanti sice mnohde rychle vyřadili z provozu pevné či mobilní internetové připojení, na pomoc však přispěchala firma SpaceX Elona Muska. Ukrajině dodávají nové terminály Starlink pro satelitní připojení na internet, jak popsal server Politico. „Tweetnuli Elonovi, tak jsme to zapnuli. Tweet od ministra místo formálního dopisu,“ popsala šéfka SpaceX Gwynne Shotwellová, kterak už v prvních dnech invaze měli Ukrajinci k dispozici první terminály Starlinku – vlastně jako jedni z prvních uživatelů, systém se stále buduje.

  Těsně před invazí se Rusům podařilo hacknout velkou komunikační družici Viasat, kterou ukrajinská armáda využívala pro komunikaci na frontě. Jenže Starlink sestává z tisíců malých družic, které je obtížné rušit a hacknout. A několik velkých satelitů by Rusko dokázalo sestřelit, byť se k tomu zatím neodhodlalo – na sestřelení tisíců družic zatím nemá kapacity nikdo. Navíc lze Starlinku poměrně rychle upravit software – SpaceX právě takto reagovala na ruské kyberútoky.

  Starosta Kyjeva Vitalij Kličko s bratrem Vladimirem a parabolou Starlink. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko s bratrem Vladimirem a parabolou Starlink. | Facebook

  „Je naprosto jasné, že bezpečné záložní komunikace budou klíčové pro každou vojenskou misi,“ konstatoval pro Politico Todd E. Humphreys z Texaské univerzity, který se systémem Starlink zabývá – a oceňuje jeho zabezpečení i flexibilitu. „Hbitost, s jakou Starlink zavedli na Ukrajině, byla prostě ohromující.“

  Naopak komunikace ruských nájezdníků rychle selhávaly. Hned v prvních dnech přestal fungovat nový šifrovaný systém, velitelé tak museli spoléhat na obyčejné mobily – a ty ukrajinská rozvědka snadno odposlouchávala. Obráncům se tak dařilo předvídat některé kroky okupantů a také vyhledávat a likvidovat ruské velitele.

 • 6.Hackeři se nepředvedli

  Podobně jako tanky zklamali zřejmě i ruští hackeři – respektive se nenaplnily obavy Západu a Ukrajiny z masivní kyberofenzivy. Ano, aktivitu zvýšili a nasměrovali na Ukrajinu a její přátele, avšak hackerských útoků nebylo zdaleka tolik, kolik se očekávalo. „Západ se diví, zda to nedokážou, nebo jen nechtějí odkrýt karty, když bojují jen na Ukrajině,“ uvedl pro Sky News vysloužilý vicemaršál Královského letectva Sean Bell.

 • 7.Špatná koordinace

  Video  Osamocený ukrajinský tank dokázal zničit několik ruských obrněných vozidel u města Nova Basan.  - Twitter
  Video se připravuje ...

  Kvůli nedostatečné komunikaci – ať už kvůli selhání systémů, nebo špatnému výcviku – se jednotlivé složky ruských ozbrojených sil špatně domlouvají a koordinují akce. Clarke dává za příklad potopení křižníku Moskva: „V tu dobu byla relativně nechráněná, spoléhala na vlastní protivzdušnou obranu. Ruské letectvo by vlajkovou loď dokázalo ochránit, ale neudělalo to,“ uvádí profesor. „Ukrajinci upoutali pozornost Moskvy jedním, možná dvěma bayraktary, křižník na ně namířil všechna svá děla – a zatím ho Ukrajinci trefili z druhé strany raketami Neptun. Takhle jednoduše ztratili vlajkovou loď.“

 • 8.Předvídatelnost

  Vicemaršál Bell přidává další příčinu zkázy Moskvy: Manévrovala velmi čitelně. Prostě opisovala elipsu, Ukrajinci věděli, kam mají neptuny namířit, a tak rakety mohly dlouho letět s vypnutými radary (jejich signál by Moskvu varoval). Britští bojovníci se obecně cvičí, aby nebyli pro nepřítele takto předvídatelní.

  Potopený ruský křižník Moskva Potopený ruský křižník Moskva | Reuters

 • 9.Víc raket, lepší radary

  Co se Rusům daří, je decimovat Ukrajinu na dálku – bojovníky a vojenskou infrastrukturu stejně jako civilisty a města. Přesnými i nepřesnými raketami. Co do kvality by je západní rakety měly předčít, ostatně i proto Ukrajina pořád žádá své partnery o raketové dělostřelectvo s dlouhým dosahem.

  „Britské a západní systémy jsou dnes velmi dobré – MLR může vystřelit řekněme 12 raket, každá na jiný, individuální cíl. To všechno existuje, ale je jich potřeba daleko víc,“ konstatuje profesor Clarke.

 • 10.Nečistá válka

  Třebaže Rusko nerespektuje mnohé válečné úmluvy, na Ukrajině pořád jde o konvenční válku s klasickými zbraněmi. Kdyby se však rozšířila dál na západ, ruská armáda by si nemusela brát servítky, co se týče nasazení zbraní hromadného ničení. „Její silnou stránkou je, že nemusí vyhovět politikům ani médiím. Prostě dělají, co potřebují, nemusí brát ohledy, zda zasáhnou civilisty, neřeší volby a podobně,“ varuje vicemaršál Bell.

  „Pořád předpokládáme, že jaderné zbraně jsou něco ošklivého, co máte jen v rezervě, že je velká propast mezi konvenčními a jadernými zbraněmi. Rusové vždy říkali, že tu žádná propast není, že se je nezdráhají nasadit,“ dodává Clarke. „Jestli by to skutečně učinili, je velkou otázkou. Ale jejich doktrínou bylo využít vše, co mají k dispozici, k rychlému vítězství na bojišti.“

 • 11.Poučí se i Rusové?

  Ukrajinský konflikt poskytl cenné lekce západním stratégům – ale bohatší zkušeností by měl být pro jeho přímé účastníky. „Neměli bychom si zbrkle myslet, že Rusy lze snadno porazit. Pokud jsou aspoň trochu rozumní, tak ruští velitelé řeknou, že takhle to dál nejde, a poučí se,“ věří profesor Clarke. „Tohle pro ně byl skutečný šok. Neuvědomovali si, jak špatně na tom byli, jak nereformovaný a zkorumpovaný celý jejich systém je. Pokud proti nim staneme třeba roku 2026, 2027, můžeme je nalézt v daleko, daleko lepším stavu,“ varuje analytik.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa